شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شاتا | وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت به دنبال واسپاری آذرآب، هپکو و واگن پارس بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی است.

«آذرآب، هپکو و واگن پارس» واگذار می‌شوند

شاتا | وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت به دنبال واسپاری آذرآب، هپکو و واگن پارس بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی است. علیرضا رزم‌حسینی در نشست پیگیری مشکلات شرکت‌های آذرآب، هپکو و واگن پارس که با حضور استاندار مرکزی و نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: هپکو، آذرآب و واگن پارس مجموعه کارخانجات استراتژیکی برای کشور هستند که متأسفانه با مشکلات عدیده مدیریتی در چند سال اخیر روبه رو بوده‌اند. وی با بیان اینکه این ۳ شرکت مهم باید به مجموعه‌های توانمندی که توانایی مدیریت آنها را دارند، واگذار شوند، گفت: مسوولان دولت مجدانه خواهان پیگیری و رفع مشکلات این سه مجموعه مهم و فعال شدن آنها هستند. وزیر صمت با اشاره به اینکه رفع موانع تولید را در دستور کار داریم،تصریح کرد: فعال کردن واحدهای راکد و رفع موانع تولید را به عنوان یکی از اولویت برنامه‌ها به مجلس ارایه داده و بر همین محور نیز حرکت می‌کنیم که حل مشکلات این سه کارخانه نیز در همین راستا است. رزم حسینی با اعلام اینکه مشکلات این شرکت‌ها قابل حل است، اضافه کرد: افزایش اشتغال و تثبیت مدیریتی با واسپاری این مجموعه‌ها به شرکت‌های توانمند و ورود سرمایه‌گذاری جدید محقق خواهد شد. وی همچنین با تاکید بر ضرورت تعامل و هماهنگی دستگاه‌های ذیربط در امر فعال شدن این سه شرکت بزرگ، گفت: مجموعه‌های بزرگ کشور همانند قرارگاه خاتم الانبیا اگر آمادگی لازم برای فعال کردن این شرکت‌ها را دارند، پای کار بیایند و با این شرکت‌ها وارد انعقاد قراردادهای همکاری شوند. وزیر صمت همچنین از سازمان‌های توسعه‌ای مانند ایمیدرو و‌ای درو نیز خواست تا قراردادهای تازه‌ای با این شرکت‌ها منعقد کنند.

سازمان توسعه تجارت  در پاسخگویی کند است

فارس|  رییس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه براساس دستورالعمل بانک مرکزی امکان تهاتر برای صادرکنندگان فراهم است، گفت: چندین تشکل درخواست استفاده از تهاتر را داشته‌اند که تا کنون مشخص نیست با چند درخواست موافقت شده است. محمد لاهوتی در پاسخ به این سوال که آیا امکان تهاتر برای صادرکنندگان فرش دستباف با توجه به الزام به رفع تعهد ارزی فراهم است، گفت: براساس مصوبه کمیته ماده ۲ و دستورالعمل بانک مرکزی این اجازه به سازمان توسعه تجارت داده شده که انجمن‌ها و تشکل‌های علاقه‌مند به تهاتر را به نوعی با واردکنندگانی که مورد نظر وزارت صمت هستند، ارتباط دهد که این موضوع برای صادرکنندگان فرش نیز امکانپذیر است.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران بیان داشت: اما واقعیت این است که روند اجرایی این کمیته بسیار کند است و بعضا به درخواست‌های ارایه شده پاسخی داده نشده است. وی بیان داشت: از آنجایی که سازمان توسعه تجارت کشور به عنوان متولی تجارت خارجی حامی صادرکنندگان است و از صادرات صیانت می‌کند و با توجه به اختیاراتی که در این زمینه دارد، انتظار می‌رود روند واگذاری ارز به واردکنندگان در قالب تهاتر را سریع‌تر عملیاتی کند تا صادرکنندگان نیز بتوانند هر چه سریع از طریق تهاتر ارزشان را به کشور بازگردانند و رفع تعهد ارزی را انجام دهند با انجمن‌های متناظرشان وصل کنند تا ارز حاصل از صادرات کالایی مانند فرش برای واردات کالاهای مورد تایید وزارت صمت اختصاص یابد.

وی در پاسخ به این سوال که فرصت رفع تعهد ارزی برای صادرکنندگان فرش چند ماه است، گفت: براساس بخشنامه رفع تعهد ارزی فرصت برای کلیه صادرکنندگان 4 ماه است، اما نکته قابل ذکر این است که امکان افزایش زمان بازگشت ارز در اختیار وزارت صمت است و بنا بر مکاتبه وزیر وقت صمت این زمان ۱۲ ماه تعیین شده، ولی بر اساس اطلاعات واصله این دستور بعد از ابلاغیه جدید اجرایی نشده است و همان زمان ۴ ماه برای صادرکنندگان فرش لحاظ و بعضا کارت‌ها تعلیق شده است. لاهوتی اظهار داشت: بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی کلیه صادرکنندگان ۴ ماه زمان تعیین شده به نظر می‌رسد وزارت صمت باید موضوع برگشت ارز صادراتی را که ۱۲ بوده است را پیگیری نکرده تا مشکل صادرکنندگان فرش برطرف شود. وی در پاسخ به این سوال که آیا درست است که صادرات فرش دستباف در دو سال اخیر، بر اثر الزام صادرکنندگان فرش دستباف به رفع تعهد ارزی و عدم امکان تهاتر کاهش یافته است، بیان داشت: صادرات فرش دستباف از قدیم الایام به صورت امانی انجام می‌شده است و فاقد فروش قطعی بوده به همین جهت هم در اوایل انقلاب و دوران پیمان سپاری زمان برگشت ارزش طولانی‌تر از سایر کالاها بود، لذا از شروع سیاست‌های جدید ارزی از سال ۹۷ و عدم تعیین تکلیف مشخص علی رغم موافقت وزیر و بخشنامه‌های ضد و نقیض را می‌توان یکی از دلایل مهم کاهش صادرات فرش دانست. لاهوتی بیان داشت: موضوع دیگر در مورد کاهش صادرات فرش دستباف این است که از یک سو سلایق خریداران تغییر کرده و از سوی دیگر تقاضا در دنیا برای کالاهای لوکس کاهش یافته است و از آنجا که فرش دستبافت ایرانی نیز یک کالای لوکس به شمار می‌رود، بنابراین تقاضا جهانی نیز کاهش داشته است. رییس کنفدراسیون صادرات ایران بیان داشت: موضوع سوم در مورد کاهش صادرات فرش توقف صادرات فرش دستباف ایران به امریکا بعد از خروج از برجام بود و از آنجایی که بخش قابل توجهی از صادرات فرش دستباف ایرانی به کشور امریکا انجام می‌شد، با توجه به اعمال تحریم‌ها صادرات فرش دستباف ایرانی به این کشور تاثیر بسزایی در کاهش صادرات فرش دستباف طی دو سال گذشته داشته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران