شماره امروز: ۵۴۷

| | |

آخرین آمار از تغییرات قیمت انواع گوشت از این حکایت دارد که گوشت مرغ بیشترین میزان افزایش قیمت را داشته و نسبت به سال گذشته بالغ بر ۳۰ درصد گران شده است.

تغییرات قیمت اقلام خوراکی

آخرین آمار از تغییرات قیمت انواع گوشت از این حکایت دارد که گوشت مرغ بیشترین میزان افزایش قیمت را داشته و نسبت به سال گذشته بالغ بر ۳۰ درصد گران شده است. چندی پیش بود که مرکز آمار گزارشی از وضعیت تورم در شهریور ماه منتشر کرد و نشان داد که تورم در سه شاخص ماهانه، نقطه به نقطه و سالانه رو به افزایش رفته است؛ به‌طوری که تورم در ۱۲ ماه منتهی به شهریور به ۲۶ درصد رسید و نسبت به مرداد ماه ۳.۶ درصد افزایش داشت. اما بررسی وضعیت خوراکی‌ها در رابطه با انواع گوشت نشان می‌دهد که مجموعه گروه گوشت سفید و قرمز نسبت به شهریور ماه پارسال ۱۴.۵ و نسبت به مرداد ۱.۷ درصد افزایش دارد. در گروه گوشت قرمز و ماکیان نیز رشد ۱۳.۹ درصدی نسبت به پارسال و یک درصدی در مقایسه با مرداد ثبت شده است. از سوی دیگر در گروه ماهی و صدف داران نیز افزایش ۲۳.۹ درصدی نسبت به شهریور سال گذشته و ۶.۶ درصدی نسبت به مرداد وجود دارد. اما مروری بر وضعیت قیمت در بین انواع گوشت نشان می‌دهد که مرغ ماشینی بیشترین افزایش قیمت را دارد این در حالی است که طی هفته‌های گذشته نیز بازار مرغ دستخوش تغییراتی شد و افزایش قیمت در آن به ثبت رسید که آمار نیز این موضوع را تایید کرده و نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو مرغ ماشینی که در شهریور سال گذشته ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان بوده به ۱۷ هزار و ۹۰۰ در مرداد ماه امسال و به‌طور متوسط ۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان در شهریور ماه رسیده است. حداقل هر کیلو ۱۵ هزار و ۵۰۰ و حداکثر ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان هم برای هر کیلو مرغ در شهریور ماه ثبت شده که تاکید دارد این کالا نسبت به مرداد ماه هشت درصد و در مقایسه با شهریور ماه سال گذشته ۳۱.۲ درصد رشد دارد. اما در رابطه با گوشت گوسفندی تغییرات چندان زیاد نیست؛ به‌طوری که از هر کیلو ۱۰۰ هزار تومان در شهریور سال قبل به ۱۰۳ هزار در مرداد امسال و به‌طور متوسط ۱۰۵ هزار تومان در شهریور ماه افزایش دارد. حداقل قیمت گوشت گوسفندی در ماه گذشته ۸۳ هزار و حداکثر آن ۱۱۹ هزار تومان بوده که بیانگر رشد ۱.۶ درصدی در مقایسه با مرداد و ۴.۷ درصد نسبت به شهریور پارسال است. اما گوشت گوسفند و گاو نسبت به شهریور سال گذشته هر چند اندک ارزان شده است و کاهش هفت درصدی قیمت آن به ثبت رسیده هر چند که در مقایسه با مرداد امسال ۱.۶ درصد رشد داشته است. گوشت قرمز از جمله کالاهای دریافت‌کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی بود که از ابتدای سال گذشته از لیست ارز دولتی کنار رفت و واردات آن با نرخ نیمایی صورت می‌گیرد این در حالی است که عمده گوشت قرمز در داخل کشور تامین می‌شود.

نخستین پایانه صادراتی فرش ایران در زنجان افتتاح شد

ایرنا| نخستین پایانه صادراتی فرش دستباف ایران روز سه شنبه با حضور معاون روستایی و مناطق محروم رییس‌جمهوری، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سامازن توسعه تجارت ایران، رییس مرکز ملی فرش ایران و مسوولان استان در زنجان افتتاح شد.رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: در حوزه توسعه زیرساخت‌های فرش صادراتی که هویت ما ایرانی‌هاست، در هر نقطه کشور قالیبافی و فعالان حوزه فرش فعالیت دارند. فرحناز رافع با اشاره به اینکه استان زنجان از نظر قالیبافی در سطح بسیار بالایی قرار دارد، خاطرنشان کرد: بسیاری از فرش‌های استان زنجان به نام شهرهای دیگر صادر می‌شد که با افتتاح این پایانه صادراتی، فرش دستباف این استان شناسنامه‌دار و بیش از پیش شناخته خواهد شد. وی با اشاره به اینکه استان زنجان بهترین نقطه برای افتتاح این پایانه بوده، بیان کرد: سه طرح از فرش‌های زنجان با نام قلتوق، بیدگینه و خمسه زنجان در آستانه ثبت بین المللی است. رافع تبلیغات در حوزه معرفی فرش دستباف  را عاملی مهم در فروش فرش دستباف دانست و گفت: قالی دستباف در انواع مختلف برای اقشار مختلف وجود دارد در حالی که فرش ماشینی که مضرات زیست‌محیطی نیز دارد در مواردی گرانتر از قالی دستباف تمام می‌شود. وی با اشاره به ظرفیت بالای اشتغالزایی فرش دستباف  ایرانی، تصریح کرد: ۳۱ صنعت وابسته به قالیبافی وجود دارد که می‌تواند در صورت حمایت شدن بسیاری از مشکلات اشتغال را حل کرده و از مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها جلوگیری کند. رافع اظهار داشت: متاسفانه به دلیل تامین نبودن زیرساخت‌ها و نبود حمایت‌ها در گذشته تعداد قالیبافان از ۷۵ هزار نفر به ۴۵ هزار قالیباف رسمی و غیر رسمی در استان زنجان رسیده است که با حمایت‌های آینده دوباره شاهد افزایش تعداد قالیبافان خواهیم بود. ناصر فغفوری رییس سازمان صمت استان زنجان نیز گفت: پایانه صادراتی فرش دستباف ایران در مساحتی بالغ بر پنج هزار مترمربع راه‌اندازی شده که دارای بخش‌های گالری، سالن اجتماعات، سالن مزایده، کلاس‌های آموزشی و‌ای تی واحدهای خدمات جانبی از قبیل رستوران، کافی‌شاپ و پشتیبانی از طریق ۲ سایت اینترنتی داخلی و خارجی است. وی بااشاره به جایگاه صنعت فرش در کشور و نقش مهم صادرات غیرنفتی از جمله فرش در اقتصاد کشور، افزود: با راه‌اندازی این پایانه صادراتی، دفاتر گمرکی، پستی، ارایه خدمات بازرگانی و حوزه حمل و نقل، زیر ساخت‌های نرم افزاری و دفاتر ارتباطی خارج از کشور ایجاد می‌شود. وی یادآورشد: راه‌اندازی پایانه صادراتی فرش دستباف موجب تولید فرش در کشور با نگاه صادراتی و تسهیل در فرایند صادرات آن و جهش تولید خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران