شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایرنا |دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به رقم ۱۶۹ میلیارد دلار صادرات از این مناطق در هفت سال دولت تدبیر و امید گفت:

میزان صادرات از مناطق آزاد چقدر است؟ 

ایرنا |دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به رقم ۱۶۹ میلیارد دلار صادرات از این مناطق در هفت سال دولت تدبیر و امید گفت: بیش از ۴۰ درصد صادرات کشور از این مناطق انجام می‌شود.مرتضی بانک با بیان اینکه بخشی از واردات ضروری کشور متعلق به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است، اظهار داشت: حجم صادرات نسبت به واردات در این مناطق رقم قابل توجهی را نشان می‌دهد. وی تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد در طول مدت هفت سال دولت یازدهم و دوازدهم کل واردات به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ۴۵ میلیارد دلار بوده در حالی که در بخش صادرات این رقم به ۱۳۲ میلیارد دلار می‌رسد. وی افزود: با توجه به رقم ۳۷ میلیارد دلار صادرات به سرزمین اصلی، این میزان به ۱۶۹ میلیارد دلار در این مدت رسیده است. بانک همچنین با بیان اینکه برخی جریانات با تبلیغات منفی مانع رشد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌شوند، خاطرنشان کرد: اگر محدودیت‌های بانکی و تحریم‌ها وجود نداشت، شرایط اقتصادی در این محدوده‌ها متفاوت می‌شد اما با همه این مشکلات همچنان ۴۰ درصد صادرات کل کشور متعلق به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌شود. وی تاکید کرد: البته نیمی از این صادرات متعلق به آمار پتروشیمی می‌شود که البته در تمام جهان نیز صادرات این محصولات را نیز با مجموع آمار کل اعلام می‌کنند.

75 درصد زعفران تولیدی مصرف داخلی ندارد

فارس |یک مقام مسوول در سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه 75 درصد از زعفران تولیدی باید صادر شود، گفت: برای کسب ارزش افزوده بیشتر از صادرات زعفران باید صادرات این محصول با برند ایرانی و در بسته‌بندی‌های کوچک انجام شود. محمود بازاری گفت: اگرچه ارزش صادراتی زعفران کشور چندان قابل توجه نیست، اما زعفران ایرانی یکی از کالاهای شناخته شده بین‌المللی است. وی افزود: 75 درصد زعفران تولید کشور باید صادر شود، چرا که مصرف داخلی ندارد، مگر اینکه زیر ساخت‌های صنعتی مصرف آن در صنایع فراهم شود. بازاری با اشاره به مصارف مختلف زعفران در تولید شیرینی و شکلات و مواد آرایشی و بهداشتی بیان داشت: مهم‌ترین بخش برای مصارف زعفران تبدیل آن به ماده موثره در صنعت از جمله صنایع تولید مواد آرایشی و بهداشتی است که متاسفانه هنوز در این زمینه دچار مشکل هستیم، اما استارت آپ‌ها روی تولید چنین محصولاتی در حال انجام کارهای تحقیقاتی هستند و به نتایجی نیز دست یافته‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران