شماره امروز: ۵۴۷

| | |

براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم سالانه شهریور ماه ١٣٩٩ به ۲۶ درصد رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۰.۲ واحد درصد افزایش یافته است.

تورم 4  درصدی قیمت‌ها  فقط در یک ماه

براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم سالانه شهریور ماه ١٣٩٩ به ۲۶ درصد رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۰.۲ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم سالانه درواقع درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. این نرخ برای خانوارهای کشور به ۲۶درصد رسیده است. همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۲۶.۱درصد و ٢٥.٤ درصد است که برای خانوارهای شهری ۰.۲واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی بدون تغییر بوده است. منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در شهریور ماه ١٣٩٩ به عدد ۳۴.۴ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین ٣٤.٤ درصد بیشتر از شهریور ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌‌اند. نرخ تورم نقطه‌ای شهریور ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل چهار واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ٥,٥ واحد درصدی به ٣١.٥ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ٣.٣ واحد درصدی به ٣٥.٩ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۳۴.۵درصد است که نسبت به ماه قبل ۳.۹ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۳۴.۱ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۴.۵ واحد درصد افزایش داشته است. منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه شهریور ١٣٩٩ به ۳.۶ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.١ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٣.٠ درصد و ٣.٩ درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٣,٦ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل، ٠.١ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣.٥ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٣ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «شیر، پنیر و تخم‌­مرغ» (تخم‌مرغ، خامه، شیر پاستوریزه و پنیر پاستوریزه)، گروه «ماهی‌ها و صدف‌داران» (ماهی قزل‌آلا و کنسرو ماهی تن)، گروه «چای، قهوه و سایر نوشیدنی‌ها» (انواع نوشابه و آبمیوه) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (قیمت انواع خودرو)، گروه «تفریح و فرهنگ» (لوازم‌التحریر، قطعات کامپیوتر، دوچرخه بچه‌گانه، لپ‌تاپ) و گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (لوازم پلاستیکی آشپزخانه، ماشین لباسشویی، یخچال فریزر و ظروف شیشه‌ای آشپزخانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند. دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در شهریور ماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۳.۴ درصد برای دهک اول تا ٢٩.٩ درصد برای دهک دهم است.

تحقیق و تفحص از بانک‌های خصوصی کلید می‌خورد

یک عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی سوال چهار نماینده از وزیر اقتصاد و همچنین بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از بانک‌های خصوصی در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد. سید غنی نظری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به جلسه عصر روز (سه‌شنبه) کمیسیون اقتصادی با حضور دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی برای پاسخگویی به سوال چهار نفر از نمایندگان گفت: سوال اول درباره لزوم تقویت گمرک چابهار و تجهیز امکانات آن بود که مقرر شد، بعد از دو هفته طی جلسه‌ای با رییس کل گمرک و رییس مناطق آزاد تجاری میزان اجرای تعهدات نسبت به اجرای این موضوع بررسی شود که در صورت عدم اجرا سوال به صحن علنی ارسال خواهد شد. وی افزود: دلخوش نماینده صومعه‌سرا هم سوالی درباره مدیریت گمرکات مربوط به استان گیلان داشت که مقرر شد وزیر اقتصاد این موضوع را بررسی و نتیجه را به کمیسیون اقتصادی ارایه کند. نظری یادآور شد: میرتاج‌الدینی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو هم سوالی درباره گمرکات استان آذربایجان و بی‌توجهی به تجهیز و نیرو این مراکز بود که مقرر شد، این موضوع هم طی یک ماه بررسی شود و در صورت عدم اجرا این سوال هم به صحن ارسال می‌شود. وی اضافه کرد: مختار نماینده آبادان درباره بی‌توجهی به گمرکات کل کشور سوال داشت که قرار شد طی بیست روز مشکلات مطروحه را بررسی کند. دژپسند هم درباره سوالات، پاسخ‌های مبسوطی ارایه کرد. نظری خانقاه همچنین گفت: موضوع بعدی جلسه طرح تحقیق و تفحص از بانک‌های خصوصی بود که بعد از بررسی با حضور روسای برخی بانک‌ها مقرر شد طی مدت دو هفته مسائل را بررسی کنند. همچنین مقرر شد هفته بعد جلسه‌ای با حضور روسای بانک‌های خصوصی برگزار شود و پاسخ‌های آنها درباره موارد یازده گانه این تحقیق و تفحص بررسی شود، در صورت ارایه پاسخ‌های قانع‌کننده، از انجام تحقیق و تفحص صرف نظر می‌شود و در غیر این صورت این کار انجام خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران