شماره امروز: ۵۴۷

حمید زادبوم رییس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد

| | |

اعتمادآنلاین|حمید زادبوم رییس سازمان توسعه تجارت گفت: کارت‌های بازرگانی ۲۴۰۰ صادر‌کننده غیرتولیدی که نسبت به رفع تعهد ارزی خود اقدام نکرده‌اند، تعلیق شد.

اعتمادآنلاین|حمید زادبوم رییس سازمان توسعه تجارت گفت: کارت‌های بازرگانی ۲۴۰۰ صادر‌کننده غیرتولیدی که نسبت به رفع تعهد ارزی خود اقدام نکرده‌اند، تعلیق شد.

 حمید زادبوم رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به تعلیق کارت‌های بازرگانی صادر‌کننده‌های خاطی بیان کرد: براساس تبصره ذیل ماده ۱۰ آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارت صمت، اتاق بازرگانی، گمرک جمهوری اسلامی و اتاق تعاون برای پایش رفتار تجاری اشخاصی که تاکنون برای آنها کارت بازرگانی صادر شده، تشکیل شده است.

او با اشاره به برخی از مصوبات مهم این جلسات بیان کرد: برابر یکی از مواد این جلسات قرار بر این شد تا کارت‌های بازرگانی صادر‌کنندگانی که داری سوءرفتار تجاری هستند و به تعهدات ارز خود عمل نمی‌کنند، تعلیق شود؛ موضوعی که در ماده ۲ بسته سیاست‌های ارزی هم به آن اشاره شده است.

زادبوم ادامه داد: قرار بر این شد تا در مرحله اول کارت بازرگانی افرادی که بعد از واردات هیچ گونه تعهد ارزی نداشته‌اند، تعلیق شود یعنی صادر‌کنندگان فرصت داشتند تا پایان سال قبل ارز‌های خود را وارد سامانه نیما می‌کردند؛ مهلتی که بانک مرکزی مجددا آن را تا پایان تیر ماه امسال تمدید کرد با این وجود هنوز هستند افرای که نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود اقدام نکرده‌اند.

رییس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه کارت‌های بازرگانی ۲ هزار و ۱۰۰ صادر‌کننده غیر تولیدی تعلیق شده است، گفت: تاکنون ایفای تعهدات این صادر‌کنندگان صفر بوده به همین دلیل و برابر تصمیمات کارگروه اقدام به تعلیق کارت‌های آنها کرده بودیم، اما برخی از آنها پس از رفع تعهد ارزی خود، مجددا توانستند کارت خود را دریافت کنند چرا که ما هیچ کارتی ابطال نکرده‌ایم.

او ادامه داد: کارت بازرگانی ۳۰۰ نفر از تجاری را که فعالیت آنها غیر تولیدی بوده و بین صفر تا ۳۰ درصد رفع تعهد ارزی کردند، در ۱۵ شهریور ماه تعلیق شد و افرادی که بین ۳۰ تا ۶۰ درصد رفع تعهد ارزی کردند تنها تا امروز فرصت دارند تا ارز‌های خود را وارد سامانه نیما کنند چرا که در غیر این‌صورت مجبور به تعلیق کارت‌های بازرگانی آنها خواهیم بود.

زادبوم با اشاره به وضعیت شرکت‌های تولیدی-بازرگانی برای ایفای تعهدات ارزی خود بیان کرد: فعلا تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است و باید منتظر تصمیم‌گیری نهایی کارگروه باشیم و تمامی این اقداماتی که تاکنون انجام داده‌ایم برای این است که صادر‌کنندگانی خوشنامی که در این شرایط ارز خود را باز می‌گردانند، مورد تقدیر قرار گیرند و آنهایی که در این بین به تعهدات خود، نیستند به نحوی متوجه شوند که باید به قانون تمکین کنند.

رییس سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: از آنجایی که عمده این گروه‌ها را شرکت‌های غیرتولیدی تشکیل می‌دهند بنابراین آمار دقیقی از اینکه کدام صادر‌کنندگان گروه‌هایی کالایی ارزشان را برنگردانده باشند، نداریم چرا که بازرگانان غیرتولیدی ممکن است در زمان‌های مختلف هر کالایی را صادر کنند.

او در پایان بیان کرد: فعلا کارگروه باید تصمیم نهایی را بگیرد که درنهایت اگر بازرگانان نسبت به رفع تعهد ارزی خود اقدام نکنند، کارت‌های بازرگانی آنها ابطال می‌شود یا خبر، اما ما علاقه‌مند هستیم آنها هرچه سریعتر ارز‌ها را وارد سامانه نیما کنند چرا که اگر ابطال شود باید مسیری طولانی را طی کنند تا مجددا برای آنها کارت بازرگانی جدیدی صادر شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران