شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایرنا | آسیاتایمز نوشت: سازمان تجارت جهانی روز سه‌شنبه شکایت پکن در مورد تعرفه‌های تجاری امریکا بر واردات کالاهای چین را تأیید کرد و این تعرفه‌ها را نقض قوانین تجارت بین‌المللی خواند.

تعرفه‌های امریکا علیه چین غیرقانونی است

ایرنا |  آسیاتایمز نوشت: سازمان تجارت جهانی روز سه‌شنبه شکایت پکن در مورد تعرفه‌های تجاری امریکا بر واردات کالاهای چین را تأیید کرد و این تعرفه‌ها را نقض قوانین تجارت بین‌المللی خواند. به گزارش این نشریه سنگاپوری، سازمان تجارت جهانی روز گذشته رای خود در مورد تعرفه‌های امریکا که سال ۲۰۱۸ و پس از آن، توسط «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری امریکا بر بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار کالای چین اعمال شده بود صادر و اعلام کرد که این تعرفه‌ها ناقض قوانین تجارت بین‌المللی است و از ایالات متحده خواست تا «اقدامات و تعهداتش را با یکدیگر تطبیق دهد.»  بر اساس گزارش این هیات، از امریکا خواسته شده که تعرفه‌های مذکور را تعدیل کند. این درحالی است که رای صادره به‌شدت واشنگتن را خشمگین ساخت؛ از این رو «رابرت لایتایزر»، نماینده تجاری امریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رای سازمان تجارت جهانی نشان می‌دهد که اظهارات دولت ترامپ در مورد ناکارآمدی سازمان تجارت جهانی برای متوقف کردن اقدامات مضر چین در زمینه تکنولوژی حقیقت داشته است.»

وی در ادامه گفت: «دولت ترامپ به چین اجازه نمی‌دهد تا از سازمان تجارت جهانی برای پیشبرد اهداف و بهره بردن از کارگران، مشاغل، کشاورزان و دامداران امریکایی استفاده کند. امریکا باید اجازه داشته باشد تا در مقابل اقدامات ناعادلانه تجاری از خود دفاع کند.» در همین حال نشریه «گلوبال تایمز»  که از رسانه‌های دولتی چین است روز سه شنبه با استقبال از این حکم اعلام کرد که سیستم چندجانبه تجارت بر پایه سازمان تجارت جهانی محور اصلی تجارت بین‌المللی است. این نشریه در ادامه نوشت: «چین همواره به قوانین سازمان تجارت جهانی پایبند بوده و امیدوار است که امریکا نیز به این رای این سازمان احترام بگذارد.» صدور چنین رایی توسط سازمان تجارت جهانی همچون ضربه‌ای سهمگین بر ساختار جنگ تجاری دولت ترامپ علیه چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان، بود.

بهبود وضعیت خرده فروشی در مرداد

اتاق اصناف | در حالی که گزارش دوره سوم طرح «شامخ» (شاخص مدیران خرید) افزایش میزان رکود خرده‌فروشان در تیر نسبت به خرداد ۹۹ را نشان داده بود، گزارش دوره چهارم شامخ حاکی از بهبود وضعیت خرده‌فروشی در مرداد نسبت به تیر است. معاونت اقتصادی و برنامه‌ریزی اتاق اصناف ایران، گزارش دوره چهارم طرح شاخص مدیران خرید (PMI) خرده‌فروشی را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، شامخ کل (۵۱.۱۹)، نشان‌دهنده بهبود وضعیت بخش خرده‌فروشی در مرداد ماه۱۳۹۹نسبت به تیرماه ۱۳۹۹ (۳۷.۵۰) است. همچنین شاخص سرعت انجام یا تحویل سفارش یا فرایند کار (۵۵.۹۵) در مرداد، بیشترین میزان شاخص‌ها در بین ۵مولفه اصلی شامخ بوده است. شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان (۴۰.۴۸) در مرداد، کمترین مقدار شاخص در بین ۵مولفه اصلی شامخ بوده است. بیشترین میزان تغییر هم مربوط به شاخص میزان فعالیت‌های انجام شده است (۳۶.۵۱درصد) که نشان‌دهنده بهبود واحدهای خرده‌فروشی و بهتر شدن وضعیت فروش در مرداد نسبت به تیر است. ۷مشکل عمده بخش خرده‌فروشی بر پایه این گزارش، «کاهش تقاضا برای کالاهای بادوام به دلیل بحران کرونا»، «کاهش قدرت خرید مردم و عدم تقاضای موثر در بازار»، «عدم شفافیت زنجیره تامین کشور»، «خرد بودن واحدها و عدم تولید مقیاس»، «قیمت تمام شده بالا به دلیل خرد بودن»، «وابستگی بازار به واردات و عدم ثبات در بازار ارز»، «تورم بالا و گران شدن کالا و خدمات در کشور» است. همچنین در تحلیل شامخ بخش خرده‌فروشی در مرداد ۱۳۹۹ می‌توان گفت که شرایط بازار کشور با توجه به نوسان قیمت ارز که تاثیرگذار بر قدرت خرید مردم و کاهش قدرت پول ملی بوده است مردم را به سمت خرید اقلام ضروری معیشت و عدم توجه به خرید کالاهای لوکس و بادوام برده که این مهم در شاخص شامخ به خوبی نمایان شده است و حرکت شاخص از ۳۷.۵۰ در تیر ماه به ۵۱.۱۹ در مرداد ماه این امید را به فعالان این بخش می‌دهد که کسب و کارهای این بخش در حال خروج از رکود بحران کرونا هستند.

گام دوم ایمیدرو  برای تقویت بورس

 تسنیم |مدیر اقتصادی و سرمایه‌گذاری ایمیدرو خبر داد: به زودی کمیته‌ای برای پیگیری تشکیل صندوق بازارگردانی شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی ایجاد می‌شود. امیر صباغ با یادآوری نشست دو روز گذشته ایمیدرو، بورس و شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی، تصریح کرد: نماینده ایمیدرو در این کمیته عباس نعیمی قائم مقام و عضو هیات عامل و نماینده بورس نیز علی صحرایی مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران است. به گفته وی، قرار است با صندوق‌های حمایت از بازار همچون “صندوق ثبات بازار “ نیز هماهنگی صورت گیرد. صباغ افزود: هم اینک در حال صدور احکام اعضای کمیته فوق هستیم. وی با اعلام اینکه کمیته مورد اشاره به دنبال نشست ایمیدرو، سازمان بورس و شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی ایجاد می‌شود، گفت: در این کمیته مدیران عامل شرکت‌های فولاد مبارکه، ملی مس، فولاد خوزستان، صنعتی و معدنی گل گهر، صنعتی و معدنی چادرملو، فولاد خراسان و سرمایه‌گذاری معادن و فلزات حضور دارند. مدیر اقتصادی و سرمایه‌گذاری ایمیدرو تأکید کرد: مقرر شده این کمیته جلسات خود را به صورت هفتگی برگزار کند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران