شماره امروز: ۵۴۷

«ایمیدرو» برای تقویت بازار سرمایه چند پیشنهاد ارایه کرد

| | |

«ایمیدرو، سبدگردان معدنی‌ها در بورس می‌شود.» بنابه تصمیمات جدید متولیان معدنی، ایمیدرو با همکاری بورس اوراق بهادار، راهبری سبدگردانی شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بازار سرمایه را برعهده گرفت.

تعادل- گروه معدن |

«ایمیدرو، سبدگردان معدنی‌ها در بورس می‌شود.» بنابه تصمیمات جدید متولیان معدنی، ایمیدرو با همکاری بورس اوراق بهادار، راهبری سبدگردانی شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بازار سرمایه را برعهده گرفت. این تصمیم با هدف حمایت از سهامداران اتخاذ شده و کنترل نوسانات و صیانت از سهام سهامداران خرد جزو وظایف اولویت‌دار این سبدگردانی است. طبق موافقت به عمل آمده با مقامات بورسی، مقرر شده شرکت‌هایی که فاقد سبدگردانی در بازار بورس هستند، تا سقف ۲۰ درصد از ارزش شناور شرکت متبوع خود را برای تشکیل یک شرکت سبدگردانی، تخصیص دهند. این امر با هماهنگی بورس و تمامی شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی و شرکت‌های دارای سبدگردان حاضر در بورس انجام می‌شود. البته به گفته رییس هیات عامل ایمیدرو، در گام نخست، قراراست که شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو ،گل گهر و نیز فولاد خراسان پیشنهاد ارایه سهم شناور در این صندوق سبدگردانی را طی روزهای آینده، به سازمان بورس ارایه دهند. در این میان، ایمیدرو، چند پیشنهاد دیگر از جمله «تشکیل صندوق بازارگردانی به ارزش ۳۰ هزار میلیارد تومان، اجرای مصوبه بورس درباره مصوبه ۱۰ درصد سهام خزانه، اجرای مصوبه بورس اوراق اختیار فروش تبعی و بیمه سهام، تسریع در افزایش سرمایه شرکت‌ها، تجدید ارزیابی در صورت لزوم، افزایش اعتبارات سبدگردانان مستقل، هماهنگی بیشتر با شرکت‌های حقوقی فروشنده سهام برای کنترل هیجانات بازار و هماهنگی بیشتر با بازارگردانان شرکت‌های تابعه ایمیدرو» را برای تقویت بازار سرمایه عنوان کرده است. البته بورس روز گذشته به انتشار این خبر واکنش مثبت نشان داد. به‌طوری که شاخص کل بورس در همان ساعات آغازین معاملات دیروز، با رشد ۲۶ هزار واحدی بار دیگر به کانال ۱.۶ میلیون واحد صعود کرد و به یک میلیون و ۶۰۴ هزار واحد رسید، که یکی از دلایل تقویت صف خرید برای نمادهای معدنی، را می‌توان برعهده گرفتن راهبری سبدگردانی شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بازار سرمایه از سوی ایمیدرو عنوان کرد. 

    تصمیمات جدی بورسی معدنی‌ها 

دولت و مجلس با اتخاذ یکسری از تصمیمات به دنبال تقویت بورس هستند. بنابه اظهارات، محمد علی دهقان دهنوی، معاون وزیر اقتصاد و دارایی، از محورهای اصلی مصوبات «بازارسازی» و «بازارگردانی» است؛ بدان معنی که تنظیم بازار چگونه باید توسط سهامداران عمده و بزرگ صورت گیرد تا مانعی برای نوسان‌های زیاد باشد.در همین راستا، اما معدنی‌ها نیز دست به کار شدند تا راهبری سبد گردنی شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بازار سرمایه را برعهده بگیرند. این تصمیمی است که در نشست رییس سازمان بورس، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ایمیدرو و مدیران عامل شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی با هدف حمایت از سهامداران به ویژه سهامداران خرد اتخاذ شده است.  در همین زمینه، خداداد غریب پور، رییس هیات عامل ایمیدرو در این جلسه اظهار کرد: طبق موافقت به عمل آمده، مقرر شد شرکت‌هایی که فاقد سبدگردانی در بازار بورس هستند، تا سقف ۲۰ درصد از ارزش شناور شرکت متبوع خود را برای تشکیل یک شرکت سبدگردانی، تخصیص دهند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه این امر با هماهنگی بورس و تمامی شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی و شرکت‌های دارای سبدگردان حاضر در بورس انجام می‌شود، بیان کرده که مدیریت سبدگردانی توسط ایمیدرو و از سوی قائم مقام این سازمان و مدیرعامل شرکت بورس، انجام خواهد شد. البته به گفته غریب پور، کنترل نوسانات و صیانت از سهام سهامداران خرد جزو وظایف اولویت‌دار این سبدگردانی است. در گام نخست، شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو و گل گهر و نیز فولاد خراسان پیشنهاد برای ارایه سهم شناور در این صندوق سبدگردانی را طی روزهای آینده، به سازمان بورس ارایه می‌دهند.

  راه‌اندازی «نخستین شرکت سهامی عام پروژه» 

اما خبر دیگری که از سوی رییس هیات عامل ایمیدرو مطرح شد، اینکه شرکت توسعه معادن و فلزات (تحت مدیریت ایمیدرو)، نخستین شرکت بورسی است که «شرکت سهامی عام پروژه» راه‌اندازی کرده است. غریب پور درباره جایگاه شرکت‌های این بخش به ارایه توضیحاتی پرداخت. بنابه اظهارات این مقام مسوول در وزارت صمت، ارزش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بورسی ۶۵ میلیارد دلار است که شامل ۸۵ شرکت در بازار بورس است. همچنین مقایسه P/E (بازدهی آینده یک دارایی) نشان می‌دهد که شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی با وجود جذاب بودن، سود کمتری تقسیم کرده و بیشتر سود را به سمت اجرای طرح‌های توسعه‌ای هدایت کرده‌اند. از طرفی، نسبت P/E شرکت‌های معدن و صنایع معدنی ۲۶ درصد است در حالی که فضای رشد تا ۳۰ درصد (متوسط نرخ پی /‌یی بازار) را دارند. در حالی که ۱۴ درصد از درآمد شرکت‌های بورسی در اختیار این شرکت‌ها است اما ۲۳ درصد از سود را در اختیار دارند.با نگاه به همین داده‌ها، رییس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه شرکت‌های بزرگ بخشی از سود خود را صرف توسعه کرده‌اند، می‌گوید: در شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو، شامل «فولاد مبارکه، مس، گل گهر، فولاد خوزستان، چادرملو، غدیر ایرانیان و غیره»، ۴ میلیارد و ۸۷۹ میلیون یورو و ۴۰ هزار میلیارد تومان طرح توسعه‌ای تعریف کرده‌ایم. این امر نشان از آینده درخشان شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی در بورس می‌دهد. همچنین بنابر آمار اعلامی غریب پور، ارزش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بورس به نرخ ارز نیما، ۷۳ میلیارد دلار است در حالی که کل ارزش بازار ۲۷۴ میلیارد دلار است با احتساب فرابورس به ۳۲۲ میلیارد دلار می‌رسد.

    چند پیشنهاد دیگر برای تقویت بازار سرمایه

در همین راستا، مدیر سرمایه‌گذاری و اقتصادی ایمیدرو به ارایه پیشنهادهای ایمیدرو برای تقویت بازار سرمایه پرداخت. به گفته امیر صباغ «تشکیل صندوق بازارگردانی به ارزش ۳۰ هزار میلیارد تومان، اجرای مصوبه بورس درباره مصوبه ۱۰ درصد سهام خزانه، اجرای مصوبه بورس اوراق اختیار فروش تبعی و بیمه سهام، تسریع در افزایش سرمایه شرکت‌ها، تجدید ارزیابی در صورت لزوم، افزایش اعتبارات سبدگردانان مستقل، هماهنگی بیشتر با شرکت‌های حقوقی فروشنده سهام برای کنترل هیجانات بازار و هماهنگی بیشتر با بازارگردانان شرکت‌های تابعه ایمیدرو» جزو پیشنهادهای این سازمان است. وی تاکید کرد: سهام شرکت‌هایی همچون فولاد مبارکه، ملی مس، گل گهر، چادرملو، فولاد خوزستان و فولاد خراسان، بنیادی است و می‌تواند نجات بخش کل بورس باشد. همچنین به گفته صباغ، افزایش سرمایه شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی از ۳۴ هزار میلیارد تومان سال ۹۷ به ۸۹ هزار میلیارد تومان در سال جاری می‌رسد. از سوی دیگر، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران نیز با بیان سرمایه‌گذاری‌های این شرکت، گفت: سرمایه‌گذاری‌های شرکت مس از محدوده ۲ میلیارد یورو به ۴.۵ میلیارد یورو می‌رسد که این مقیاس حتی برای کشورمان نیز رقم قابل توجهی محسوب می‌شود. اردشیر سعدمحمدی درباره اکتشافات جدید شرکت مس گفت: امسال معدن ارزشمند با ذخیره ۵۳۰ میلیون تنی را معرفی خواهیم کرد. وی ادامه داد: سهام مس به گونه‌ای است که منافع بالایی برای بازار سهام به ویژه سهامداران حقیقی به همراه خواهد داشت. او در عین حال تاکید کرد: حتی در شرایط تحریم هیچ دغدغه‌ای برای فروش کاتد مس نداریم. وی از مدیران بورس خواهان کاهش زمان بروکراسی برای افزایش سرمایه شرکت و همچنین پذیرش ۵ شرکت جدید مرتبط با مس در بازار سرمایه شد.

  واکنش مثبت بورس

 به بازارگردانی سهام معدنی‌ها

خبر بازارگردانی سهام معدنی‌ها، واکنش مثبت را نیز در پی داشت. به‌طوری که شاخص کل بورس در یک ساعت و نیم آغازین معاملات روز گذشته، با رشد ۲۶ هزار واحدی بار دیگر به کانال ۱.۶ میلیون واحد صعود کرد و به یک میلیون و ۶۰۴ هزار واحد رسید. با این حال شاخص هم وزن ۴۲۸ واحد منفی (منهای ۰.۱ درصد) بود و به ایستگاه ۴۲۲ هزار واحد بازگشت که می‌تواند نشان‌دهنده خروج پول حقیقی‌ها و آغاز خرید از سوی حقوقی‌ها باشد. همه نمادهای شاخص‌ساز شامل «فارس، فولاد، فملی و کگل » در معاملات دیروز نیز رشد مثبت داشتند و اثرگذاری آنها بین

 ۲ تا ۴.۵ هزار واحد در شاخص کل بورس بود. بیشترین صف‌های خرید به نمادهای «ثامید، فولاد، فملی، وبصادر و کگل» به ترتیب با ارزش ۲۹۰، ۲۴۰، ۱۲۸، ۱۲۰ و ۹۶ میلیارد تومان اختصاص داشت. ازاین رو، یکی از دلایل تقویت صف خرید برای نمادهای معدنی، را می‌توان به این موضوع ربط داد که ایمیدرو راهبری سبدگردانی شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بازار سرمایه را برعهده گرفته است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران