شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شاتا|یک مقام مسوول با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در دیدار با هیات دولت، از محدودیت ثبت‌سفارش ۲۴۰۰ قلم کالای دارای مشابه داخلی خبر داد و گفت: صدور کارت بازرگانی یک‌بارمصرف یا موقت ممنوع است.

دو ممنوعیت جدید  درچرخه تجارت

شاتا|یک مقام مسوول با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در دیدار با هیات دولت، از محدودیت ثبت‌سفارش ۲۴۰۰ قلم کالای دارای مشابه داخلی خبر داد و گفت: صدور کارت بازرگانی یک‌بارمصرف یا موقت ممنوع است. به گزارش وزارت صمت، سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت با اشاره به تاکیدات ویژه مقام معظم رهبری در دیدار با هیات دولت در خصوص ضرورت کنترل واردات بی‌رویه و واردات اقلام کالایی لوکس به کشور گفت: در حال حاضر محدودیت ثبت سفارش اقلام غیر ضرور یا مشابه تولید داخل به میزان ۲۴۰۰ ردیف تعرفه از مجموع ۸۱۰۰ ردیف تعرفه اعمال می‌شود. وی افزود: امسال همچنین ضوابط کارتابل فنی برای کنترل و جلوگیری از ورود کالاهای مشابه تولید داخل و در خصوص سقف و سابقه برای وارد‌کنندگان کالا اعمال می‌شود. عباسپور ادامه داد: در این مدت محدودیت ثبت سفارش برای مواد اولیه واحدهای تولیدی به میزان ۲۰ درصد بیشتر از میانگین هر سال اعمال می‌شود. به گفته وی، ۳۲۰۰ ردیف تعرفه که در مقابل صادرات بودند و نیاز به رعایت سقف و سابقه نداشتند نیز حذف شده‌اند و معافیت سقف و سابقه واردات برای موبایل نیز در این مدت حذف شده است. عباسپور درباره اقدامات انجام شده برای ساماندهی کارت‌های بازرگانی نیز توضیح داد: در همین راستا عدم ارایه خدمات مرتبط با کارت بازرگانی تا تسویه تعهدات ارزی برابر با تکالیف وزارت متبوع، مندرج در بند ۷ بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات به سازمان‌های استان‌ها ابلاغ شده است. عباسپور تصریح کرد: همچنین برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی و انباشتگی تعهدات ارزی تا اطلاع ثانوی صدور مجوز موردی برای صادرکنندگان مبتدی ممنوع شده است. وی اعلام کرد: با توجه به مصوبات قرارگاه جهش تولید اعمال سقف ۵۰۰ هزار دلاری صادرات برای کارت اولی‌ها به استثنای واحدهای تولیدی صادر شده است. به گفته این مقام مسوول، در این مدت با توجه به مصوبات کارگروه پایش رفتار تجاری، کارت بازرگانی صادر‌کنندگان غیر تولیدی به دلیل عدم ایفای تعهدات ارزی تعلیق شده و همچنین صدور و تمدید کارت بازرگانی برای کلیه اسامی معرفی شده با کمتر از ۷۰ درصد ایفای تعهدات ارزی ممنوع است. عباسپور در پایان تاکید کرد: صدور هرگونه کارت بازرگانی تحت عنوان «یک‌بارمصرف»، «موقت» یا عناوین مشابه ممنوع شده است.

دستور جدید برای ترخیص برنج‌ها 

ایسنا |ستاد تنظیم بازار اعلام کرد که ترخیص تمام محموله‌های برنج تامین ارز شده قبل از ۳۱ مردادماه امسال، بلامانع است. براساس مصوبات ستاد تنظیم بازار، تمام محموله‌های برنج وارداتی موجود در بنادر که تا قبل از ۳۱ مردادماه امسال وارد بنادر و گمرکات کشور شده‌ و دارای قبض انبار یا اعلامیه ورود هستند، بدون هیچگونه محدودیتی تخصیص و تامین ارز خواهند شد. بر اساس این تصمیم، ترخیص و توزیع این محموله‌ها مشمول ممنوعیت فصلی نخواهد بود. همچنین بر اساس این مصوبات، تامین ارز و ترخیص محموله‌های برنج مربوط به ذخایر استراتژیک شرکت بازرگانی دولتی ایران شامل ممنوعیت فصلی نیستند.  ستاد تنظیم بازار همچنین مصوب کرد که ترخیص و توزیع تمام محموله‌های برنج تخصیص و تامین ارز شده قبل از ۳۱ مردادماه امسال، بلامانع بوده و مشمول ممنوعیت فصلی واردات برنج نیست. روند صعودی قیمت برنج وارداتی در مرداد امسال نیز ادامه داشته و تا بیش از ۱۰۰ درصد نسبت به پارسال گران‌تر شده است، به‌طوری‌که در مرداد ماه سال جاری هر کیلو برنج خارجی به‌طور متوسط بیش از ۱۸ هزار تومان فروش رفته است که این رقم در مقایسه با مرداد ماه سال گذشته که حدود ۸۶۰۰ تومان بوده تا ۱۰۸ درصد افزایش قیمت دارد. برنج وارداتی در فاصله تیر تا مرداد ماه نیز نسبت به قیمت ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومانی بیش از ۱۰ درصد گران شده است. افزایش قیمت این محصول عمدتا تحت تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و همچنین دپوی آن در گمرک به دلیل مشکلات ارزی قرار دارد. چراکه در اردیبهشت ماه امسال واردات این محصول با ارز ۴۲۰۰ تومانی ممنوع و با ارز نیمایی که حدود ۲۰ هزار تومان قیمت دارد وارد می‌شود که این موضوع در افزایش قیمت برنج در بازار تاثیر گذاشته است. اما مورد دیگر در رابطه با برنج‌های وارداتی به تامین ارز و ترخیص آنها بر می‌گردد. این در حالی است، که از اول شهریور ماه واردات برنج به‌طور فصلی ممنوع شد و از این لحاظ حجمی از برنج‌های وارداتی در گمرک باقی ماند. از ابتدا تا اواخر مرداد ماه سال گذشته حدود ۸۰۰ هزارتن برنج وارد و ترخیص شد که واردات این کالا برای مدت مشابه سال جاری حدود ۲۰ درصد کاهش داشت؛ به‌طوری که تا اواخر مردادماه ۴۰۰ هزار تن ترخیص و ۳۰۰ هزار تن دیگر در گمرک باقیمانده بود که با اجرا شدن ممنوعیت فصلی واردات برنج از اول شهریور ماه دیگر امکان ترخیص نداشت. طبق اعلام گمرک از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۴۹۷ هزار تن برنج وارداتی ترخیص شده و گمرک برنج‌هایی که در صف تامین ارز قرار دارند را نیز به صورت درصدی خارجی می‌کند. اما همچنان بیش از ۲۰۰ هزار تن برنج وارداتی دپو شده هنوز در گمرک وجود دارد و ترخیص نشده که برای ترخیص نیاز به صدور و ارایه اعلامیه ارز از سوی صاحب کالا و بانک است که وقتی این تامین ارز انجام نشده و به گمرک ارایه نشود امکان ترخیص نخواهد داشت. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران