شماره امروز: ۵۴۷

شاخص کل، رشد کم‌نظیر 4.16 درصد در یک روز را ثبت کرد

| | |

ثبت رشد 4.16 درصدی شاخص کل بورس در یک روز معاملاتی نه تنها حاکی از تثبیت روند صعودی بازار در دومین روز سبزپوشی است که نشان از پتانسیل بالای آن برای فتح قله‌های مرتفع‌تر پس از تعطیلات ایام محرم دارد.

گروه بورس|

ثبت رشد 4.16 درصدی شاخص کل بورس در یک روز معاملاتی نه تنها حاکی از تثبیت روند صعودی بازار در دومین روز سبزپوشی است که نشان از پتانسیل بالای آن برای فتح قله‌های مرتفع‌تر پس از تعطیلات ایام محرم دارد. بورس تهران که در روزهای آخر مرداد ماه رکورد‌های منفی و قابل توجهی را به ثبت رسانده و کارنامه مرداد ماه بازار را منفی کرده بود، سرانجام بعد از 12 روز سرگشتی و افت حدود 400 هزار واحدی شاخص، از روز سه شنبه هفته جاری وارد مدار رشد مثبت شد و دیروز نیز باجهش 68 هزار و 722 واحدی روی قله یک میلیون و 718 هزار واحد ایستاد و پایه روند صعودی را از نو ایجاد کرد. از این رو، با نفس‌گیری بورس تهران در روز چهارشنبه، پیش‌بینی می‌شود که معاملات در بازار سهام در نخستین روز معاملاتی هفته آینده همچنان پر قدرت، روند صعودی را طی کند. البته اگر چه پس از اصلاح شاخص بورس، نگاه‌ها به این بازار نیز تغییر یافته است و اغلب کارشناسان می‌گویند که دوره رویابافی درباره سودگرفتن از بورس تمام شده است، اما مسوولان ارشد کشور از بازدهی بالای بازار سهام در میان مدت خبر داده‌اند. با توجه به اینکه بازگشت بورس از کما حاصل حمایت حقوقی‌های دولتی و بزرگ از از این بازار بود، شنیدن اظهارات مثبت از مقام‌های مسوول، به معنی تداوم دریافت شیگنال مثبت از سوی حقوقی‌های دولتی به شمار می‌رود.

بر اساس این گزارش، شاخص کل با معیار هم وزن نیز با افزایش 11 هزار و 99 واحد به رقم 466 هزار و 956 واحد رسید.ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران یعنی ارزش همه شرکت‌های حاضر در بورس به بیش از 6 میلیون و 433 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران دیروز در بورس اوراق بهادار تهران بیش از 5 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 935 هزار معامله و به ارزش 8 هزار و 657 میلیارد تومان داد و ستد کردند.همچنین در فرابورس ایران ارزش معاملات دیروز به 6 هزار و 508 میلیارد تومان رسید که در مجموع ارزش دیروز معاملات بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران به بیش از 15 هزار و 100 میلیارد تومان رسیده است.دیروز همچنین صندوق دارا دوم یا صندوق پالایشی یکم در نماد پالایش در بورس تهران عرضه شد و سهامداران می‌توانند از طریق درگاه کارگزاری خود تا سقف 5 میلیون تومان یعنی 500 واحد 10 هزار تومانی از این صندوق خریداری کنند.

همچنین کسانی که کد بورسی ندارند با داشتن کد ملی از درگاه‌های الکترونیکی همه بانک‌های کشور می‌توانند به خرید واحدهای صندوق پالایشی یکم یا همان دارا دوم تا سقف 5 میلیون تومان از دیروز 5 شهریور تا 19 شهریور اقدام به خرید کنند.

دولت اعلام کرده واحدهای این صندوق پالایشی حداقل با 20 درصد تخفیف به دارندگان کد ملی ایرانی واگذار می‌شود در حالی که این ارزش دیروز سهام 4 پالایشگاه حاضر در این صندوق یعنی پالایشگاه نفت تهران، اصفهان، تبریز، و بندر عباس دیروز در مجموع بیش از 16 هزار و 500 تومان است. یعنی برای خریداران واحدهای این صندوق بیش از 50 درصد تخفیف در نظر گرفته شده است.دیروز عمده شاخص‌های بورسی رو به افزایش بوده به گونه‌ای که شاخص بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی هر کدام 4.1 درصد رشد کردند.

شاخص کل بورس با معیار هم وزن و شاخص قیمت سهام با معیار هم وزن 2.4 درصد رشد کرد .

همچنین شاخص آزاد شناور 4درصد، شاخص بازار اول 4.3 درصد و شاخص بازار دوم بورس 3.8 درصد رشد کرد.نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، شستا، ملی‌مس، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران، مخابرات ایران به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس داشتند.

نمادهای فولاد مبارکه، ملی‌مس، نفت ایران، ایران خودرو، بانک تجارت، سایپا، و پالایش نفت بندرعباس از نمادهای پربیننده در بورس بودند.دیروز همچنین در فرابورس ایران شاخص کل 649 واحد رشد کرده و به رقم 18 هزار و 160 واحد رسید.ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و 185 هزار میلیارد تومان رسید.دیروز معامله‌گران در فرابورس بیش از 2.4 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 785 هزار معامله و به ارزش 6 هزار و 508 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

دیروز نمادهای گهر زمین، هلدینگ معدنی خاورمیانه، آریا ساسول، صباتامین، بیمه پاسارگاد، پتروشیمی تندگویان وذوب‌آهن بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.نمادهای بانک دی، ذوب‌آهن اصفهان، صباتامین، پتروشیمی تندگویان، توسعه وعمران استان کرمان، ماشین‌های اداری ایران، و فولاد آلیاژی یزد از نمادهای پربیننده فرابورس بوده‌اند.

بر اساس این گزارش، به باور اغلب کارشناسان، همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد در دو روز کاری اخیر، اکثر صف‌های فروش به خصوص در سهام بزرگ بازار جمع شدند. حمایت‌های قابل پیش‌بینی حقوقی‌ها در دو روز اخیر، باعث شد که قیمت سهام شرکت‌های بزرگ به سمت مثبت تابلو حرکت کند که کلیت بازار را نیز تحت تاثیر قرار داده و شاخص را مثبت کرده است. و انتظار می‌رود، این حمایت حقوقی‌ها همچنان ادامه داشته باشد.

در عین حال، بازار سرمایه، بازاری فعال و رو به رشد است اما باید بدانیم که ذات بازار سرمایه این نیست که هر روز مثبت باشد و شاخص بازار به سمت بالا حرکت کند. تازه‌واردان به بازار سرمایه توقع سود چشمگیر در کوتاه‌مدت را دارند که این تصور کاملا غلط و اشتباه است. بازار سرمایه بعد از رشد چشمگیر در مدت زمان کوتاه به خصوص در ماه‌های خرداد و تیر امسال، نیاز به اصلاح داشت و اکثر تحلیل‌گران این موضوع را پیش‌بینی می‌کردند اما میزان و مدت زمان این اصلاح کمی بیش از پیش‌بینی‌ها بود که به نوعی درس عبرت برای سهامدارانی بود که می‌خواستند یک‌شبه ره صدساله بپیمایند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران