شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس کل گمرک ایران گفت: کل حجم تجارت ایران با کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در طول ۹ ماهی که از اجرای موافقت‌نامه گمرکی ایران با این اتحادیه می‌گذرد

جزییات آماری تجارت ایران با اوراسیا 

رییس کل گمرک ایران گفت: کل حجم تجارت ایران با کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در طول ۹ ماهی که از اجرای موافقت‌نامه گمرکی ایران با این اتحادیه می‌گذرد به ۲.۶ میلیارد دلار رسید. مهدی میراشرفی گفت: طی مدت مذکور، صادرات ایران به اتحادیه اوراسیا شامل ۷۶۲ میلیون دلار به وزن ۱.۹ میلیون تن به روسیه با سهم ۵۳ درصد از ارزش و ۱۴۳ درصد از وزن، ارمنستان با ۲۴ درصد از ارزش و ۴۰ درصد از وزن و قزاقستان با ۱۵ درصد از ارزش و ۱۵ درصد از وزن بوده است. وی افزود: ۸۳ درصد از ترکیب کالاهای ایرانی صادره به اتحادیه اوراسیا را کالاهای کشاورزی تشکیل می‌داد. رییس کل گمرک ایران همچنین اظهار کرد: در مدت مذکور ایران ۱.۸ میلیارد دلار کالا به وزن ۵.۵ میلیون تن از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا وارد کرد که روسیه با ۱.۵ میلیارد دلار و وزن ۴.۳ میلیون تن و قزاقستان با ۲۹۸ میلیون دلار و وزن ۱.۱ میلیون تن عمده شرکای تجاری در بحث واردات ایران بودند. میراشرفی تصریح کرد: بیش از ۹۵ درصد کالاهای وارداتی ایران از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی و نباتی بوده است.

مشکلی برای ثبت سفارش وجود ندارد

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت گفت: در حال حاضر هیچ مشکلی برای تبادل اطلاعات ثبت سفارش میان وزارت صمت و گمرک وجود ندارد و روند عادی تبادل اطلاعات برقرار است. علی رهبری افزود: هفته گذشته در تبادل اطلاعات میان سامانه‌ ثبت سفارش وزارت صمت و گمرک جمهوری اسلامی اختلالاتی رخ داد که با همکاری طرفین مشکل در اواخر هفته گذشته برطرف شد. وی افزود: ثبت سفارش مجوز اصلی واردات کالاهای مشخصی توسط یک بازرگان مشخص، به میزان مشخص و از یک گمرک ورودی مشخص است؛ در مجوز ثبت سفارش ارزش کالا و سایر مشخصات که نشان‌دهنده ماهیت کالا است؛ ثبت می‌شود. رهبری ادامه داد: سند ثبت سفارش، مبنای عملیات تخصیص و تامین ارز است و نظام ارزی کشور با محوریت بانک مرکزی از این سند برای مدیریت تقاضای ارز تجاری کشور استفاده می‌کند. همچنین مجوز ثبت سفارش، مبنای تشریفات گمرکی برای ورود کالا به کشور نیز محسوب می‌شود. رهبری اعلام کرد: اختلال به وجود آمده در تبادل اطلاعات سامانه ‌های وزارت صمت و گمرک که منجر به اختلال در تشریفات گمرکی و روند ترخیص کالا شده بود با همکاری دو دستگاه در اواخر هفته گذشته رفع شد. وی اضافه کرد: طبق مذاکرات انجام شده با مسوولان گمرک ایران، در طول دوره اختلال، گمرک جمهوری اسلامی با اختیارات قانونی خود برای ترخیص کالاهای سریع‌ الفساد اقدام نموده و در این خصوص مشکلی وجود نداشته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران