شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: آیا مردم به چنین وعده سرخرمنی که دوسال دیگر نفت می‌فروشیم و پولت را به دلار می‌دهیم اطمینان و اعتماد خواهند کرد؟! امید که چنین باشد.

گشایش جدید  «وعده سرخرمن است»

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: آیا مردم به چنین وعده سرخرمنی که دوسال دیگر نفت می‌فروشیم و پولت را به دلار می‌دهیم اطمینان و اعتماد خواهند کرد؟! امید که چنین باشد. حسین سلاح‌ورزی نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در پیامی درباره گشایش اقتصادی وعده داده شده از سوی رییس‌جمهوری، نوشت: دولت‌ها بارها به وضوح و بدون هیچ پرده پوشی اساسی‌ترین حقوق مالکیت مردم را با تصویب یک قانون یا صدور یک بخشنامه نقض کرده‌اند. آیا مردم به چنین وعده سرخرمنی که «دوسال دیگر نفت می‌فروشیم و پولت را به دلار می‌دهیم» اطمینان و اعتماد خواهند کرد؟! امید که چنین باشد.

باز تعریف نقش صندوق‌ها  در استفاده از بازار سرمایه

معاون طرح و برنامه گفت: تمام اهتمام وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش برای تعمیق ساخت داخل است، لذا همه سازمان‌ها و صندوق‌های تابعه باید با این ماموریت، برنامه‌های خود را منطبق کنند. سعید زرندی در جلسه صندوق‌های تابعه وزارت صمت افزود: بازتعریف جدید از برنامه‌های صندوق‌ها در راستای تعمیق ساخت داخل در حال انجام است. وی گفت: افزایش سرمایه نیاز مبرم صندوق‌های تابعه وزارتخانه است تا امکان خدمات دهی آنها به بخش تولید افزایش یابد. زرندی تصریح کرد: صندوق‌های تابعه وزارتخانه با توجه به رشد تعداد واحدهای صنعتی و معدنی و نیاز این بخش گسترش نیافته و این صندوق‌ها بخش خیلی کوچکی از نیازهای بخش تولید را برآورده می‌کنند. معاون طرح و برنامه تاکید کرد: در تلاشیم برای افزایش سرمایه صندوق‌ها و برخی تغییرات قوانین و مقررات آنها در سال جاری و سال آینده اقدامات موثری صورت گیرد. وی گفت: موضوع استفاده از بازار سرمایه و نقش صندوق‌ها در این خصوص بسیار مهم است که با کمک خود صندوق‌ها نقش جدیدی در این خصوص تعریف شود.

ورود آرامش به بازار فولاد با تصمیم جدید 

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به تصمیمات جدید وزارت صمت در حوزه تنظیم بازار فولاد، معتقد است که با توجه به اینکه تصمیم‌ها در جلسات کارشناسی شده، اتخاذ می‌شوند و با کاهش سفته‌بازی‌ها به عنوان بزرگ‌ترین معضل بازار فولاد، اتفاقات خوبی در این زمینه رقم خواهد خورد.

سید رسول خلیفه سلطانی پس از اتفاقات اخیر در حوزه عرضه فولاد وکف عرضه در بورس، هشدارها و اولتیماتوم‌ها، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با حضور دکتر مدرس‌خیابانی در راس وزارت صنعت، معدن و تجارت و تصمیمات جدید این وزارتخانه در حوزه تنظیم بازار فولاد، خوشبختانه تنظیم بازار فولاد از شخص‌محوری قبلی خارج شده و در جلسات، کارشناسی شده تصمیم‌گیری‌ها انجام می‌شود. وی با بیان اینکه آثار تصمیمات اخیر به تدریج در بازار فولاد دیده خواهد شد، گفت: بیش از پنج ماه است که موضوعات مهمی همچون ارایه برنامه عرضه داخلی و صادرات اسلب و شمش فولادی مورد مطالبه انجمن بوده است تا در نهایت در یک ماه گذشته، این موارد در دستور کار جدی وزارت صمت قرار گرفت. در ماه جاری این برنامه در رابطه با اسلب ابلاغ شد. البته لازم است با همفکری واحدهای تولیدی و درنظر گرفتن مسائل آنان، به درستی اجرایی شود. وی افزود: آخرین پیگیری‌های انجمن در رابطه با شمش فولادی هم حاکی از نهایی شدن برنامه عرضه داخلی و صادرات آن است که لازم است این برنامه هم هر چه زودتر ابلاغ شود تا واحدهای تولیدی بتوانند برای تولید و عرضه خود در بورس کالا در طول سال برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند. خلیفه‌سلطان خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های وزارت صمت، موضوع مدیریت تقاضای ورق‌های فولادی هم در حال انجام است. سابقه قبلی در ساماندهی تقاضای محصولات پتروشیمی و همچنین رویکرد مسوولانه موجود، ما را به واقعی شدن سهمیه‌های بهین‌یاب و کاهش تقاضای سفته‌بازی که مهم‌ترین بخش معیوب بازار فولاد هم هست، امیدوار کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران