شماره امروز: ۵۴۷

سرپرست وزیر صمت تشریح کرد

| | |

راه‌های کنترل قیمت‌ها در بازار تشریح شد. سرپرست وزارت صمت روز گذشته، با تاکید بر اینکه شاهد وفور کالا در بازار هستیم، از اقداماتی گفت که به تعادل بخشی در بازار عرضه و تقاضا کمک خواهد کرد. بنابه توضیحات او، سازمان حمایت،

راه‌های کنترل قیمت‌ها در بازار تشریح شد. سرپرست وزارت صمت روز گذشته، با تاکید بر اینکه شاهد وفور کالا در بازار هستیم، از اقداماتی گفت که به تعادل بخشی در بازار عرضه و تقاضا کمک خواهد کرد. بنابه توضیحات او، سازمان حمایت، آن دسته از تغییرات قیمت مورد تقاضای بخش تولید کشور را که متاثر از شاخص‌های کلان اقتصادی بوده و به صورت منطقی رخ داده، مورد رسیدگی قرار خواهد داد؛ اما هیچ تولیدکننده‌ای بدون اخذ مجوز از این سازمان، حق تغییر قیمت را ندارد. از این رو، در این گام با هر گونه افزایش قیمت بدون ضابطه به‌شدت برخورد خواهد شد. به گفته این مقام مسوول در وزارت صمت، اصلاح ساز و کارهای عرضه کالا در بورس از دیگر سیاست‌های مقابله با گرانفروشی و برخی جریانات برهم زننده بازار است. بر این اساس این اصلاحات در حوزه عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی و نیز محصولات فولادی قابل پیگیری است. او در عین حال از مردم درخواست کرد از مغازه‌هایی که برچسب قیمت ندارند، کالا خریداری نکنند. حسین مدرس خیابانی همچنین، راه‌اندازی سامانه بازرسی الکترونیکی و ارسال پرونده‎‌های تخلفات به سازمان‌های نظارتی را از جمله راهکارهای کنترل قیمتها دانست و گفت: راه‌اندازی سامانه الکترونیکی بازرسی و ارسال پرونده‌ها در قالب آن، کمک بسیاری خواهد کرد تا با تخلفات در سریع‌ترین زمان ممکن برخورد کرد. او در عین حال عنوان کرد که با حکم دادستانی، کالاهای احتکار شده در انبارها به قیمت مصوب میان مردم توزیع می‌شود.

    کمبود کالا نداریم

روز گذشته سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر کنترل قیمت‌ها راهکارها و اقدامات این وزارتخانه را برای کنترل قیمت تشریح کرد. حسین مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای اجرای فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر کنترل قیمت‌ها و برخورد با هر گونه گرانفروشی و کمبود کالا در بازار برخورد می‌کند، گفت: وزارت صمت به‌شدت با هر گونه افزایش قیمت افسار گسیخته مقابله کرده و تمرکز اصلی خود را علاوه بر تامین به موقع مایحتاج مورد نیاز مردم، بر نظارت بر انبارها و مراکز نگهداری کالاها قرار داده است. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه هیچ‌گونه کمبود کالای اساسی و اقلام ضروری مورد نیاز مردم وجود ندارد و کالاهای اساسی به میزان مکفی تامین شده است، افزود: بر این اساس، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، آن دسته از تغییرات قیمت مورد تقاضای بخش تولید کشور را که متاثر از شاخص‌های کلان اقتصادی بوده و به صورت منطقی رخ داده، مورد رسیدگی قرار خواهد داد؛ اما هیچ تولیدکننده‌ای بدون اخذ مجوز از این سازمان، حق تغییر قیمت را ندارد. وی تاکید کرد: بر این اساس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با هر گونه افزایش قیمت بدون ضابطه به‌شدت برخورد خواهد کرد. مدرس خیابانی ادامه داد: در این میان، از مردم نیز درخواست می‌شود تا کالاها و مایحتاج مورد نیاز خود را تنها از مغازه‌ها و فروشگاه‌هایی خریداری کنند که دارای برچسب قیمت باشند؛ ضمن اینکه به عنوان ناظران بر بازار، تفاوت بین قیمتهایی که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام می‌کند با بازار را نیز، از طریق سامانه 124 اطلاع بدهند. وی ادامه داد: بر این اساس تمرکز اصلی بازرسی‌ها  روی 100 قلم کالای اساسی و ضروری مورد نیاز و مرتبط با معیشت مردم است؛ ضمن اینکه طرح‌های ویژه نظارت بر بازار کالاهای اولویت‌دار نیز با هماهنگی سازمان‌های نظارتی همچون دادستانی، سازمان تعزیرات حکومتی و بازرسان اصناف در حال اجرا است؛ ضمن اینکه سامانه‌هایی نیز تدارک دیده شده است که کالاهای تولیدی و موجودی انبارها را ردیابی می‌کند. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه سامانه جامع انبارها، موجودی کالا را به دقت رصد می‌کند، خاطرنشان کرد: این سامانه در هر جا که انباشت کالا چه در محل‌های توزیع و انبارهای عمومی و چه در انبار کارخانجات وجود داشته باشد را رصد کرده و اگر صاحبان کالا، اعلام موجودی نکنند، با آنها برخورد می‌کند.

   اصلاح ساز و کارهای عرضه کالاها 

در بورس کالا 

وی اصلاح ساز و کارهای عرضه کالا در بورس را از جمله سیاست‌های مقابله با گرانفروشی و برخی جریانات برهم زننده بازار دانست و گفت: برخی ساز و کارها در بورس کالا اصلاح شده تا مکانیزم عرضه و تقاضای مواد اولیه در بورس را دارای حساب و کتاب بیشتری نماید، بر این اساس این اصلاحات در حوزه عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی و نیز محصولات فولادی قابل پیگیری است؛ چراکه پاشنه آشیل بورس این است که عرضه فولاد و پتروشیمی در آن، اتصال قوی با مصرف‌کنندگان و تقاضای واقعی ندارد. بنابراین ساز و کارها باید به گونه‌ای تدارک دیده شود که تقاضای کاذب در بخش خریداران از بین برود و تقاضاهای موجود از طریق سامانه بهین‌یاب، مجدد مورد بررسی قرار گیرد تا تقاضای غیرواقعی را مدیریت نماید. مدرس خیابانی ادامه داد: چنانچه تقاضای کاذب در بورس کالا پاسخ داده شود، آنگاه محصول خریداری شده در بازار آزاد عرضه می‌شود و قیمت را تا چند برابر افزایش می‌دهد؛ این در حالی است که در بخش عرضه نیز، باید عرضه محصولات به نحوی صورت گیرد که کارخانجات نیز بدون مواد اولیه باقی نمانند.

وی افزود: دولت به هیچ‌وجه نسبت به افزایش قیمت کالاها بی‌تفاوت نیست و حتما هم در عرضه و پاسخگویی به تقاضای موجود برای صد قلم کالا نیز دقت لازم را به عمل خواهد آورد، ضمن اینکه روی انبارها و مراکز نگهداری کالا به‌شدت دقیق شده و با هر گونه تخلف برخورد می‌کند. مدرس خیابانی راه‌اندازی سامانه بازرسی الکترونیکی و ارسال پرونده‎‌های تخلفات به سازمان‌های نظارتی را از جمله راهکارهای کنترل قیمتها دانست و گفت: راه‌اندازی سامانه الکترونیکی بازرسی و ارسال پرونده‌ها در قالب آن، کمک بسیاری خواهد کرد تا با تخلفات در سریع‌ترین زمان ممکن برخورد کرد، این در حالی است که سازمان تعزیرات حکومتی نیز پای کار بوده و با گشت‌های مشترکی که تعریف کرده است، تلاش نموده تا با تخلفات برخورد نماید. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه باید با ایجاد عرضه و افزایش تولیدات داخلی، به تعادل بازار کمک کرد، گفت: وفور کالا حتما کمک خواهد کرد تا گرانی‌های ناشی از کمبود کالا پیش نیاید؛ به همین دلیل باید به مردم اطمینان داد که هم اکنون هیچ‌گونه کمبودی در تامین کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز مردم وجود ندارد و این کالاها به میزان کافی برای تامین نیازهای مردم ظرف ماه‌های آینده، تامین شده و جای نگرانی نیست.

مدرس خیابانی گفت: سازمان‌های صمت در استان‌ها مکلف هستند که آمارهای بازرسی و تشکیل پرونده را نیز به صورت روزانه اعلام نمایند. وی اظهار داشت: کالاهای کشف شده از انبارها با اابلاغیه دادستانی، به قیمت مصوب بین مردم توزیع خواهد شد.

    جزییات جلسه فولادی‌ها 

در نهاد ریاست‌جمهوری

در همین حال، فولادی‌ها نیز با مقامات دولتی برای مدیریت بازار فولاد دیدار داشتند. یک عضو هیات مدیره انجمن فولاد با تشریح جزئیات جلسه تولیدکنندگان فولاد با مسوولان دولتی، گفت: در این جلسه مقرر شد عرضه فولاد در بورس کالا ادامه یابد و در عین حال، تغییری در مورد ضرایب قیمت گذاری زنجیره فولاد صورت نگیرد . سید رضا شهرستانی در گفت‌وگو با فارس با تشریح جزئیات جلسه تولیدکنندگان فولاد با محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس‌جمهور که در نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: در این جلسه در خصوص مدیریت بازار فولاد و چگونگی عرضه در بورس مباحثی مطرح شد و دولتی‌ها حمایت خود را از ادامه عرضه فولاد در بورس کالا اعلام کردند. وی با بیان اینکه تاکنون قیمت زنجیره فولاد بر مبنای ضرایبی از معدل 3 ماهه قیمت شمش فولاد خوزستان تعیین شده است، تصریح کرد: خواسته تولیدکنندگان فولاد این بود که ضرایب تعیین قیمت زنجیره فولاد اعم از کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی تغییر نکند زیرا با برخی تصمیمات معاونت معدنی، نتایج 12 ساله قیمت گذاری زنجیره فولاد زیر سوال رفته بود. در عین حال با افزایش ضرایب، قیمت فولاد شدیداً افزایش می‌یابد. شهرستانی ادامه داد: در این جلسه آقای نهاوندیان تاکید کرد که دولت به دنبال ایجاد اقتصاد سالم و به دور از دخالت دولت است. در عین حال ایشان بر عرضه فولاد متناسب با نیاز کشور تاکید کرد. در مقابل، تولیدکنندگان نیز عنوان کردند که اگر دولت دخالتی در قیمت گذاری نداشته باشد و سقف قیمتی تعیین نشود، بازار به تعادل خواهد رسید. وی افزود: همچنین عنوان کردیم که اگر هزینه حمل از درب کارخانه تا بازارهای صادراتی از قیمت فولاد کسر شود، قیمت داخلی مشخص می‌شود. پس نباید سقف قیمتی دستوری تعیین شود تا بین صادرات و بازار داخل تعادل برقرار شود. عضو هیات مدیره انجمن فولاد با بیان اینکه تعیین سقف قیمتی برای فولاد باعث ایجاد رانت شده است، گفت: قرار شد ببینیم طی دو ماه آینده وضعیت بازار به چه صورت در می‌آید و در مورد برداشتن سقف قیمت در بورس نیز کار کارشناسی صورت گیرد. وی با تاکید بر اینکه افزایش عرضه فولاد باعث رفع مشکل گرانی این محصول خواهد شد، گفت: افزایش عرضه زمانی صورت می‌گیرد که قیمت گذاری دستوری نداشته باشیم زیرا تعیین قیمت دستوری باعث ایجاد تقاضای کاذب در بازار می‌شود. به گفته شهرستانی، نهایتاً در این جلسه قرار شد ضرایب قیمت زنجیره فولاد تغییری نکند و عرضه فولاد در بورس کالا ادامه یابد. در مورد سقف قیمت در بورس نیز بررسی دقیق‌تری انجام شود. وی ادامه داد: در جلسه نهاد ریاست‌جمهوری، معاون معدنی وزارت صنعت و همچنین نمایندگانی از بورس کالا حضور داشتند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران