شماره امروز: ۵۴۷

سرپرست وزارت صمت خبر داد

| | |

سرپرست وزارت صمت از توانایی تامین مواد اولیه تولید روزانه ۱۰ میلیون ماسک خبر داد و گفت: ظرفیت تولید ماسک پارچه‌ای از سوی اصناف افزایش خواهد یافت و بر این اساس، نگرانی از بابت تامین نیست.

سرپرست وزارت صمت از توانایی تامین مواد اولیه تولید روزانه ۱۰ میلیون ماسک خبر داد و گفت: ظرفیت تولید ماسک پارچه‌ای از سوی اصناف افزایش خواهد یافت و بر این اساس، نگرانی از بابت تامین نیست. به گزارش وزارت صمت، حسین مدرس خیابانی در جلسه ستاد ملی کرونا با بیان اینکه در واحدهای تولیدی مورد مبتلا به کرونا نداشته‌ایم، بیان کرد: تمامی پروتکل‌های بهداشتی در واحدهای تولیدی سراسر کشور رعایت شده است و مراقبت‌ها و فاصله‌های اجتماعی درون واحدهای تولیدی و کارخانجات به خوبی مدنظر قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه نباید به خاطر شیوع بیماری کرونا فعالیت واحدهای تولیدی را محدود نماییم، تصریح کرد: تولید مناسب اقلام مرتبط با کرونا، فراوانی دسترسی به این کالاها و متعاقب آن کاهش قیمت در بازار برای دسترسی عموم مردم را مد نظر داریم. سرپرست وزارت صمت اعلام کرد: در شرایط خاصی قرار داریم و این شرایط خاص نیاز به اتخاذ تصمیمات خاص نیز دارد و در همین راستا تولید ماسک تا اطلاع ثانوی نیاز به هیچ گونه مجوز صنفی و صنعتی ندارد تا ماسک به راحتی در دسترس عموم مردم و اقشار مختلف جامعه قرار گیرد. مدرس خیابانی با بیان اینکه اعتقاد دولت رفتن به سمت ماسک‌های پارچه‌ای و قابل شستشو است، بیان کرد: کارگاه‌های تولیدی باید به این سمت بروند، چراکه هم رقابت در تولید ماسک زیاد خواهد شد و هم از لحاظ تأمین مواد اولیه ماسک پارچه‌ای مشکلی نداریم. وی گفت: انتظارمان از حوزه صنفی افزایش تولید ماسک‌های پارچه‌ای است، تولید این نوع ماسک نیاز به مجوز ندارد و فقط وزارت بهداشت باید نوع پارچه مورد استفاده را سریعاً تعیین تکلیف کند.

   تولید روزانه ۶ میلیون ماسک صنعتی

مدرس خیابانی در خصوص ظرفیت‌های تولید ماسک نیز گفت: بنابر آمار رسیده ۳.۵ میلیون ماسک کارگاهی در سراسر استان‌ها تولید می‌شود و همچنین ظرفیت تولید ماسک صنعتی نیز با توجه به ماشین‌آلات نصب شده ۶ میلیون است. سرپرست وزارت صمت در خصوص تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی نیز بیان کرد: باید انحصار تأمین مواد اولیه مختص یک یا دو کارخانه نباشد و مواد اولیه در کارخانه‌های مختلف تأمین بشود و نباید تأمین‌کننده یونیک در این حوزه باشد. مدرس خیابانی همچنین بیان کرد: شبکه توزیع باید به گونه‌ای تنظیم بشود تا تولید‌کننده به ازای ارایه آمار تولید خود بتواند از شرکت‌های تأمین‌کننده مواد اولیه بدون واسطه و مستقیم، مواد اولیه خود را تأمین کند و به ازای تحویل و تولید ماسک به واحد تولیدی مواد اولیه داده شود. وی تصریح کرد: اولویت اصلی برای اتصال به این شبکه توزیع واحدهای صنعتی تولید ماسک است که دارای مجوز هستند. وی با بیان اینکه رییس‌جمهور روی عرضه ماسک ارزان‌قیمت تاکید دارند، تصریح کرد: وزارت بهداشت و بازرسان سازمان غذا و دارو باید به حوزه داروخانه‌ها که عموماً ماسک را با قیمت بالاتر عرضه می‌کنند ورود کنند، چرا که قیمت ماسک در شبکه توزیع مشخص است و هرگونه افزایش قیمت نیز باید با بررسی و ارایه اسناد به سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان انجام شود. وی از سازمان حمایت خواست در شرکت‌های تأمین‌کننده مواد اولیه مانند بافتینه و بافتسان بازرس مقیم مستقر نمایند و همچنین دایره نوع مواد اولیه مورد نیاز ماسک باید گسترده شود و وزارت بهداشت باید به این حوزه ورود کند. مدرس خیابانی همچنین از ستاد اجرایی فرمان امام خواست با توجه به ظرفیت خود که ۲.۵ میلیون تولید روزانه است، روزانه یک میلیون ماسک به وزارت بهداشت و یک میلیون ماسک برای توزیع در مناطق محروم پخش کند. وی با بیان اینکه مردم باید همه جا به ماسک دسترسی آسان داشته باشند، گفت: با آمار ارایه شده ظرفیت تولید ماسک صنفی و صنعتی ۱۱ میلیون ماسک است، فقط روی شبکه توزیع باید کار شود، این شبکه ارتقا یابد و نظام مند شود. سرپرست وزارت صمت همچنین تصریح کرد: ماسک یا نباید دو نرخی باشد یا اگر ماسک دونرخی را قبول داریم پس باید در دو شبکه مجزا توزیع گردد. مدرس خیابانی بیان کرد: بر اساس موافقت وزارت بهداشت، تحویل سهمیه و حواله مواد اولیه توسط معاونت امور صنایع وزارت خانه انجام بشود. محمدرضا شانه ساز رییس سازمان غذا دارو نیز در این جلسه، افزود: تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی ماسک باید مدنظر قرار بگیرد و برای ماسک نیز قیمت مصوب باید تعیین شود تا از دو نرخی بودن بیرون بیاید. خلیلی نماینده ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه هدف‌گذاری این ستاد برای تولید روزانه ۴ میلیون ماسک است، گفت: ظرفیت امروز ما ۲.۵ میلیون ماسک است که یک میلیون آن را می‌خواهیم به وزارت بهداشت و یک میلیون دیگر را در مناطق محروم توزیع کنیم. وی افزود: هم‌اکنون ۳۵۰ نفر در حال کار برای تولید ماسک در مجموعه ما هستند، به فکر تأمین مواد اولیه و تکمیل زنجیره تأمین هستیم. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران