شماره امروز: ۵۴۷

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد

| | |

ایسنا |عضو اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد که در صورت تولید شدن واکسن کرونا در جهان، مشکلی برای تامین و عرضه آن در ایران وجود ندارد.

ایسنا |عضو اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد که در صورت تولید شدن واکسن کرونا در جهان، مشکلی برای تامین و عرضه آن در ایران وجود ندارد. ناصر ریاحی اظهار کرد: در وهله‌ اول برای بررسی موضوع واردات واکسن کرونا باید وضعیت ژنتیکی این ویروس مشخص شده و نوع واکسنی که برای آن ارایه می‌شود را تعیین کرد. به گفته وی، به عنوان مثال واکسن ویروس آنفلوآنزا با توجه به جهش ژنتیکی که این ویروس در هر سال انجام می‌دهد، به شکل سالانه تولید می‌شود و شرکت‌های ایرانی نیز با توجه به قراردادهایی که دارند، سالانه میزانی از این واکسن را وارد ایران می‌کنند و از سوی کادر درمان به متقاضیان تزریق می‌شود.وی با بیان اینکه واکسن آنفلوآنزا را نمی‌توان برای طولانی‌مدت نگه داشت و باید آن را ظرف چند ماه مصرف کرد، توضیح داد: با توجه به مصرف سالانه شرکت‌های ایرانی دوز مورد نیاز خود برای سال بعد را رزرو می‌کنند و به این ترتیب مشکلی در این بازار به وجود نمی‌آید.اگر این واکسن مانند آنفلوآنزا شرایط سالانه داشته باشد، یعنی با توجه به جهش ژنتیکی ویروس در هر سال نیاز به ایجاد تغییراتی در واکسن باشد، قاعدتا کشورهایی که در فرآیند این پروژه سهیم بوده‌اند یا آن را از قبل رزرو کرده‌اند، در صف اول دریافت واکسن خواهند بود. در صورتی که واکسن کرونا نیاز به تغییرات هر ساله نداشته باشد پس از آنکه کشورهایی که از قبل آن را رزرو کرده‌اند واکسن را دریافت کنند؛ ظرف هفته‌های بعد ایران نیز امکان دریافت واکسن را خواهد داشت.

   قیمت داروی رمدسیویر در ایران

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به قیمت بیش از ۲۰۰۰ دلاری تعیین شده از سوی شرکت امریکایی گیلیاد برای داروی رمدسیویر که گفته می‌شود بعضی از پژوهش‌ها آن را در درمان کرونا موثر می‌دانند، چه مشکلاتی برای تامین آن در ایران وجود خواهد داشت، بیان کرد: در حال حاضر این شرکت امریکایی برخی از داروهای خود را در ایران می‌فروشد و در صورت نهایی شدن نیاز به این دارو نیز امکان واردات آن وجود خواهد داشت؛ اما باید دید که این دارو به شکل تزریقاتی عرضه می‌شود یا شکل قرص و کپسول خواهد داشت. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران