شماره امروز: ۵۴۷

ایمیدرو به مناسب روز صنعت و معدن گزارش می‌دهد

| | |

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در راستای وظایف تعیین شده ذیلِ سیاست‌های کلان کشور،

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در راستای وظایف تعیین شده ذیلِ سیاست‌های کلان کشور، امسال نیز همچون سال‌های گذشته با راهبری بخش معدن و صنایع معدنی، 2.2 میلیارد دلار طرح را با مشارکت بخش خصوصی در مدار تولید قرار می‌دهد که زمینه ساز ایجاد 4 هزار شغل مستقیم در نقاط مختلف کشور به ویژه مناطق محروم خواهد شد. این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که کاهش وابستگی به نفت، انتظارات از نقش آفرینی این حوزه در اقتصاد ملی را بالا برده است. در این میان ایمیدرو سیاست‌های جدید خود را بر مبنای کاهش ارزبری و توسعه بومی‌سازی قرار داده است.علاوه بر هدفگذاری افزایش سهم معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص داخلی و صادرات، « رونق اشتغال» از جمله عواملی محسوب می‌شود که بیش از پیش نیاز امروز کشور است. بیش از 90 درصد معادن کشور، در شعاع 20 کیلومتری روستاها قرار دارد. در این راستا ایمیدرو برنامه توسعه متوازن و محرومیت زدایی در مناطق غیر برخوردار (با تعریف طرح‌های توسعه ای) که یکی از مقوله‌های مهم کشور محسوب می‌شود را به همراه شرکت‌های معدن و صنایع معدنی اجرایی کرده است. 

    ارزآوری و افزایش سهم اقتصاد معدن

 در صادرات غیرنفتی

از سوی دیگر قابلیت ارز آوری و توسعه صادرات غیر نفتی یکی دیگر از رویکردهای کلان دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو به شمار می‌رود و در این زمینه سهم ارزش بخش معدن و صنایع معدنی از صادرات غیرنفتی از 20 درصد به 33 درصد افزایش یافته است.این جهش صادراتی موجب شده تا این حوزه اثرگذار در اقتصاد، قابلیت تأمین نیازهای بخش گسترده‌ای از صنایع داخلی و کمک به استقلال صنعتی کشور را داشته باشد. این مهم در سایه افزایش حضور بخش خصوصی در اقتصاد ملی که ذیل برنامه‌های توسعه‌ای کشور آمده است، به عنوان یک اصل در ایمیدرو مورد توجه است که مشارکت این سازمان و بخش خصوصی در بسیاری از پروژه‌ها گواه این مدعا است. 

   بهره‌برداری از 3.2 میلیارد دلار طرح در سال 98 

عملکرد کلان ایمیدرو در توسعه و تکمیل طرح‌های بخش معدن و صنایع معدنی موجب شد تا در سال 98، حدود 3.2 میلیارد دلار طرح به بهره‌برداری برسد. این دستاورد در حالی محقق شد که کشور در وضعیت تحریم‌های بی‌سابقه قرار دارد. 

  اشتغالزایی 4100 نفر در سال 99

افتتاح 2.2 میلیارد دلار طرح در سال99 با اشتغال مستقیم 4100 نفر و 15 هزار نفر به‌طور غیر مستقیم هدفگذاری شده است. همچنین علاوه بر هدفگذاری فوق، ایمیدرو به عنوان یک سازمان توسعه‌ای بستر کمک به افتتاح یک میلیارد دلار طرح بخش خصوصی در سال99 را فراهم خواهد کرد. ایمیدرو همچنین در راستای استراتژی توانمندسازی، از 108 شهرستان کمتر توسعه یافته کشورمان، در 82 شهرستان سرمایه‌گذاری کرده است که 44 درصد شهرستان‌های کمتر توسعه یافته کشور را شامل می‌شود. 

  توسعه اکتشافات؛ تضمینی برای جهش تولید

در حوزه اکتشاف، ایمیدرو فعالیت‌های اکتشافی در 41 ناحیه کمتر توسعه یافته را مورد توجه قرار داد که 82 درصد شهرستان‌های کمترتوسعه یافته کشور را پوشش داده است. تا پایان نیمه نخست سال ۹۷، ایمیدرو ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی انجام داده بود اما از نیمه دوم ۹۷ تا پایان سال ۹۸، معادل ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع به پهنه‌های اکتشافی افزوده شد. در حال حاضر کل مساحت اکتشافی ایمیدرو و شرکت‌های زیرمجموعه 650 هزار کیلومتر مربع (65 درصد مساحت قابل اکتشاف کشور) است. ایمیدرو، علاوه بر این، به سبب نیازهای کشور به مواد معدنی، اکتشافات عمقی را در دستور کار قرار داده است.

   احیای معادن کوچک و متوسط با مشارکت 

بخش خصوصی 

طرح فعالسازی معادن کوچک و متوسط در نقاط مختلف کشور، با هدف فعال‌سازی معادن بخش خصوصی که به دلیل شرایط داخلی یا بین‌المللی نیمه فعال یا تعطیل شده‌اند، از آذر ماه سال 97 تعریف و در سال 98 با راهبری ایمیدرو و توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (از زیرمجموعه‌های ایمیدرو)، عملیاتی شد. معادن کوچک و متوسط به دلیل گستردگی (98 درصد از تعداد کل معادن کشور)، اشتغالزایی (85 درصد از سهم اشتغال معادن کشور) و تولید (65 درصد از سهم تولیدات معدنی کشور) دارای اهمیت هستند و می‌توانند در ایجاد اشتغال پایدار در بخش معدن و توسعه متوازن کشور نقش بسیار مهمی ایفا کنند. با اجرای این طرح تا پایان سال گذشته، 146معدن در مناطق کمتر توسعه یافته احیا شده است.  در ادامه اجرای برنامه‌های مرتبط با فعال‌سازی اینگونه معادن، احیای 200 معدن و احداث 25 واحد فرآوری در سال 99 هدفگذاری شده است. عملکرد تا اردیبهشت 99 نشان نیز می‌دهد که بررسی 2183 معدن در قالب 375 پروژه انجام و اقدام کلینیکی بر روی 1058 معدن عملیاتی شده است. 

  رشد تولید با مدیریت ارزی بنگاه‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی توسط ایمیدرو

آمارها حاکی است، میزان تولید محصولاتی همچون شمش طلا، آهن اسفنجی، محصولات فولادی، شمش فولاد، کنسانتره آهن و کاتد مس در شرکت‌های بزرگ، طی سال 98 نسبت به سال 97، رشد داشته است.  این گزارش می‌افزاید، به رغم محدودیت‌های حاکم در داخل کشور (تحریم‌های بی‌سابقه) و جهان (بیماری کرونا)، طی 2 ماهه امسال همچنان (طبق جدول) تولید شرکت‌های بزرگ ادامه دارد و خانواده معدن و صنایع معدنی محدودیت‌ها را به فرصت تبدیل کرده‌اند.  افزایش سرمایه شرکت‌ها با توجه به نیاز مالی شرکت‌های بزرگ در تعریف طرح‌های توسعه‌ای، ایمیدرو استراتژی افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل سود انباشته را از سال گذشته کلید زد و امسال هم شرکت‌هایی همچون مبارکه، مس، گل گهر، چادرملو و... این راهبرد را عملیاتی خواهند کرد. این رویکرد به منظور تکمیل راه‌اندازی طرح‌های توسعه‌ای شرکت‌ها و با هدف «جهش‌تولید»  اجرا می‌شود. بر این اساس امسال مبارکه و مس هر کدام 10000 میلیارد تومان، گل گهر 5200 میلیارد تومان، چادرملو 1200 میلیارد تومان و خوزستان 1300 میلیارد تومان افزایش سرمایه خواهند داشت.

    برنامه رشد تولید انواع محصولات در سال 99 

اهداف مورد توجه در سال «جهش تولید» گویای این است که تولید انواع محصولات در سال 99 نسبت به سال 98، روندی افزایشی خواهد داشت به‌طوری که شمش آلومینیوم 90 درصد، دانه‌بندی سنگ آهن 31 درصد، استخراج سنگ آهن 19 درصد، شمش طلا 17 درصد، آهن اسفنجی 13درصد و کاتد مس 12 درصد رشد خواهد داشت. 

  اولین‌ها در ایمیدرو 

برنامه تولید الکترود گرافیتی به میزان 15 هزار تن برای نخستین‌بار در کشور، بهینه‌سازی صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی و سنگ‌های تزئینی با تشکیل کارگروه توسعه‌ای این صنعت در ایمیدرو، افزایش استخراج مس به میزان 7 میلیون تن، افزایش استخراج سرب و روی به میزان 32 هزار تن در سال جاری صورت خواهد گرفت. 

  راه‌اندازی نخستین بازارچه تخصصی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی

نخستین بازارچه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی با حدود هزار و ۵۰۰ مترمربع مساحت و ۱۸ غرفه خردادماه امسال با حضور خداداد غریب پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارگ جهان نمای شهر اصفهان افتتاح شد. علاوه بر ارگ جهان نما ۸۰ غرفه نیز در سرای گوهر واقع در میدان امام (ع) به این موضوع اختصاص یافته است. قرار است بازارچه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در پنج نقطه از کشور احداث شود که ۲ نقطه از آن در اصفهان است.از سوی دیگر تفاهم نامه همکاری بین ایمیدرو و استانداری خراسان رضوی به منظور ایجاد بازارچه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در مشهد امضا شده است. از اهداف این سند علاوه بر شکل‌گیری بازارچه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در مشهد، می‌توان به تشویق فعالان بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری و هم افزایی و تسهیل ورود گوهر سنگ‌ها از افغانستان با فعال کردن پایانه مرزی دوغارون اشاره کرد.

   صادرات و برنامه‌ریزی 3.5 میلیارد دلاری

برنامه سال 99 در بخش صادرات این حوزه نیز نشان می‌دهد که صادرات 3.5 میلیارد دلاری شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو رقم خواهد خورد که حاکی از رشد 9 درصدی برنامه نسبت به عملکرد سال 98 دارد. 

بومی‌سازی و توسعه ساخت داخل ایمیدرو از ابتدای سال، استراتژی بومی‌سازی و توسعه ساخت داخل را ابلاغ، اهداف عملیاتی آن را از شرکت‌های زیرمجموعه دریافت کرده و پایش این استراتژی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است. به عنوان نمونه شرکت‌های بزرگ، بومی‌سازی 1000 قطعه در سال جاری را هدفگذاری کرده‌اند.  

  از حفظ سود شرکت‌ها جهت توسعه تا ارایه تسهیلات از طریق صندوق سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی

بهبود مدیریت شرکت‌ها و نقش ایمیدرو در حفظ سود شرکت‌ها جهت توسعه، حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از طریق افزایش سرمایه صندوق بیمه معدنی و صنایع معدنی، ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز توسعه بخش معدن و صنایع معدنی و پرداخت بی‌سابقه مطالبات و دیون دولت از دیگر اقدامات توسعه‌ای ایمیدرو به شمار می‌رود که اجرای این برنامه‌ها به منظور دستیابی به اهداف، همچنان ادامه دارد.  دیون و تعهدات ایمیدرو از سال 89 تاکنون به دولت شامل حقوق دولتی، سود سهام دولت، مالیات، عوارض و ... به میزان بیش از 4400 میلیارد تومان به خزانه پرداخت و تسویه شده است. پژوهش، توسعه و بومی‌سازی فناوری و ساخت داخل نیز با تمرکز بر تعریف همکاری‌های دوجانبه با دانشگاه‌های مطرح کشور و همچنین حمایت از ایده‌های ارزش آفرینی که پاسخگوی عرصه تولید در این صنعت باشد، در اهداف توسعه‌ای ایمیدرو گنجانده شده است. ایمیدرو جشنواره ایده‌های ارزش آفرین با نام اینوماین2 (INNOMINE) را با همکاری معاونت فناوری ریاست‌جمهوری (و صندوق نوآوری و شکوفایی) و دانشگاه تهران در بهمن ماه سال 98 برگزار کرد. در این جشنواره تعداد شرکت‌های ثبت نام‌کننده و ایده‌های ارسال شده، با جهش نسبت به سال قبل به 380 مورد رسید. 15 ایده برتر این حوزه نیز در پایان این رویداد معرفی شدند. ایمیدرو، «هم آفرینی ارزش»، را در همکاری با مراکز علمی و تحقیقاتی پیگیری می‌کند. امسال برگزاری اینوماین 3 در دستور کار این سازمان قرار دارد. 

    ایفای نقش مسوولیت اجتماعی 

ایمیدرو و شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در جدیدترین اقدام انسان‌دوستانه، 200 میلیارد تومان کمک بلاعوض به بحران کرونا اختصاص دادند تا این حوزه طلایه‌دار ایفای نقش مسوولیت اجتماعی در بین حوزه‌های مختلف اقتصادی باشد. 

   ماموریت ایمیدرو

ایمیدرو تا سال 1404، سازمانی توسعه‌دهنده، تقویت‌کننده، یکپارچه‌کننده، تسهیلگر و توانمندساز شبکه معادن و صنایع معدنی خواهد بود که با همراهی شرکت‌های این بخش، می‌کوشد تا در رشد تولید، صادرات، اشتغال و ... نقش توسعه‌ای خود را ایفا کند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران