شماره امروز: ۵۴۷

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و‌ معدن خبر داد

| | |

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و‌ معدن در نشست خبری با خبرنگاران بیان کرد: مراسم روز ملی صنعت و‌ معدن امسال با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی به صورت محدود و سمبلیک برگزار می‌شود و در این مراسم 29 برگزیده

تعادل |

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و‌ معدن در نشست خبری با خبرنگاران بیان کرد: مراسم روز ملی صنعت و‌ معدن امسال با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی به صورت محدود و سمبلیک برگزار می‌شود و در این مراسم 29 برگزیده صنعتی و معدنی در 7 محور مورد تجلیل قرار خواهند گرفت. به گزارش شاتا، محمدرضا فیاض در این نشست با بیان اینکه امسال بیست و چهارمین سالی است که روز ملی صنعت و‌ معدن گرامی داشته می‌شود، تصریح کرد: در تقویم فرهنگ عمومی کشور ۱۰ تیرماه روز ملی صنعت و‌ معدن است و در این روز فعالان و‌ جهادگران عرصه تولید در بخش صنعت و‌ معدن گرامی داشته می‌شوند.

وی در خصوص نحوه برگزاری برنامه امسال یادآوری کرد: امسال باید بیش از 2500 نفر از فعالان عرصه تولید و صنعت و‌ معدن در مراسم گرامیداشت این روز شرکت می‌کردند، اما به خاطر کرونا این مراسم به صورت محدود و در یک جمع سمبلیک با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود. رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و‌ معدن ادامه داد: در سال ۹۹ وزارت صمت در محورهای جهش تولید، توسعه صادرات غیرنفتی، تنظیم بازار و تکمیل طرح‌های نیمه تمام برنامه‌های خود را دنبال می‌کند و این مراسم نیز گامی در همین راستا خواهد برداشت. فیاض با اعلام اینکه مراسم امسال را نیز بخش خصوصی مانند روال سال‌های قبل برگزار می‌کند، گفت: اتاق بازرگانی، خانه صنعت و‌ معدن ایران، خانه صنعت و‌ معدن جوانان ایران، اتاق اصناف، اتاق تعاون، خانه معدن ایران، سازمان نظام مهندسی معدن، کنفدراسیون صنعت ایران، انجمن مدیران صنایع و خانه صنعت و‌ معدن تهران تشکل‌های بخش خصوصی هستند که در برگزاری مراسم روز ملی صنعت و‌معدن مشارکت دارند. وی تصریح کرد: با توجه به اینکه مراسم امسال به صورت محدود برگزار می‌شود، نقش رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی و انعکاس ابعاد این مراسم برای رفع کمبودهای تبلیغاتی نقشی مهم است.

    جزییات معرفی واحدهای برگزیده 

فیاض با اعلام اینکه امسال در هفت محور واحدهای برگزیده و ‌نمونه صنعتی و‌ معدنی را معرفی می‌کنیم، گفت: در ستاد بزرگداشت روزملی صنعت و ‌معدن چهار کمیته داریم که یک کمیته برای معرفی برگزیدگان است. وی ادامه داد: استارت آپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور برتر و‌ نمونه را امسال در مراسم روز ملی صنعت و ‌معدن معرفی خواهیم کرد. وی اضافه کرد: واحدهای صنعتی و‌ معدنی که در حوزه تعمیق ساخت داخل و‌ خودکفایی قدم براشته‌اند و دستاوردهای قابل توجهی داشته‌اند در مراسم امسال معرفی خواهند شد. فیاض همچنین گفت: واحدهای نمونه صنعتی و‌ معدنی که در مناطق محروم و کمتر برخوردار اقدامات و عملکرد قابل توجهی داشته‌اند در مراسم روز ملی صنعت و‌ معدن امسال معرفی می‌شوند. وی با یادآوری اینکه به خاطر شیوع کرونا مدعوین مراسم امسال کم هستند,افزود: باید کار و زندگی را در کنار ویروس کرونا تمرین کنیم و نحوه برگزاری مراسم امسال با رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز در همین راستا است. فیاض با اعلام اینکه 29 برگزیده در سراسر کشور داریم، اضافه کرد: این افراد تولید‌کنندگان صنعتی و‌ معدنی نمونه و‌ ممتاز سراسر کشور هستند و در مراسم امسال روز ملی صنعت و‌ معدن معرفی می‌شوند و برای واحدهای برگزیده روز ملی صنعت و‌ معدن امسال، برخی امتیازهای قانونی در نظر گرفته شده است. فیاض گفت: تولیدکنندگانی که در سراسر کشور در راستای خودکفایی در محصولات و اقلام بهداشتی و پزشکی مرتبط با کرونا دستاوردهای قابل توجهی داشته‌اند نیز امسال در مراسم روز ملی صنعت و‌ معدن معرفی می‌شوند. وی یادآوری کرد: مراسم روز ملی صنعت و‌ معدن امسال با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی بصورت محدود در تالار خلیج فارس سازمان توسعه تجارت برگزار می‌شود و از طریق شبکه‌های صدا و سیما نیز پخش خواهد شد. فیاض در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به برخی آمارها، گفت: از ۴۲ محصول منتخب صنعتی و‌معدنی سال گذشته، ۳۰ محصول افزایش تولید داشته‌اند. وی ادامه داد: در فولاد خام افرایش تولید ۷ درصدی، سیمان افزایش تولید ۸ درصدی، کاتد مس افزایش تولید ۲ درصدی و لوازم خانگی افزایش تولید ۱۴ درصدی داشته‌ایم. فیاض افزود: ۳۴۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در قالب رونق تولید به حدود ۲۲ هزار واحد صنعتی در سال ۹۸ داده شده است. بنابرآمار اعلامی از سوی او، در سال گذشته ۴۲۰ هزار فقره جواز صنفی و ۱۰۰۰ فقره پروانه اکتشاف و ۶۰۰ پروانه بهره‌برداری معادن صادر شد، ۵۱۰ فقره گواهی کشف داده شد و ۸۲ طرح سرمایه‌گذاری با کشورهای خارجی منعقد شد. وی ادامه داد: در سال گذشته ۶ هزار و ۶۰۰ پروانه بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری ۶۷۵ هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۱ هزار نفر صادر شد و ۲۸ هزار فقره جواز تاسیس با پیش بینی اشتغالزایی ۶۴۴ هزار نفر صادر شد. رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و‌ معدن همچنین افزود: در مراسم روز ملی صنعت و معدن امسال برگزیدگان در بخش صنایع معدنی، مکتشفین معدنی، بهره‌برداران معادن و کارآمدان معادن معرفی و‌ تجلیل خواهند شد. فیاض با اعلام اینکه مقامات عالی کشور به صورت رسمی در مراسم امسال روز ملی صنعت و‌ معدن حضور دارند.، گفت: برگزیدگان توسط کمیته برگزیدگان بر اساس دستورالعمل‌های انتخاب برگزیدگان معرفی خواهند شد که حدود ۲۹ نفر هستند. وی در پایان یادآوری کرد: یک‌کارآفرین بانو، یک کارآفرین جوان و یک پیشکسوت نیز در مراسم روز ملی صنعت و ‌معدن معرفی خواهند شد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران