شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایسنا |سازمان توسعه تجارت شرایط ورود و خروج رانندگان خودروهای ترانزیتی ایران و ترکیه را اعلام کرد. چند ماه پس از توقف رفت و آمدها در مرز مشترک ایران و ترکیه سرانجام دو طرف از چند روز قبل اعلام کردند امکان رفت و آمد خودروها برای صادرات و واردات و همچنین ترانزیت کالا فراهم شده است.

شرایط تردد خودروهای ترانزیتی اعلام شد

ایسنا |سازمان توسعه تجارت شرایط ورود و خروج رانندگان خودروهای ترانزیتی ایران و ترکیه را اعلام کرد. چند ماه پس از توقف رفت و آمدها در مرز مشترک ایران و ترکیه سرانجام دو طرف از چند روز قبل اعلام کردند امکان رفت و آمد خودروها برای صادرات و واردات و همچنین ترانزیت کالا فراهم شده است. با این وجود با توجه به تداوم شیوع ویروس کرونا همچنان شرط‌هایی برای رفت و آمد امن رانندگان در نظر گرفته شده که سازمان توسعه تجارت این شرط‌ها را اعلام کرده است. براساس اطلاعات ارایه شده از سوی سازمان توسعه تجارت، در ورودی مرز سلامت رانندگان از طریق بخش‌های سلامت رصد خواهد شد و افرادی که علائم ابتلا به ویروس کرونا را دارند اجازه ورود به ترکیه را نخواهند داشت. همچنین خودروهای ورودی به ترکیه نیز ضد عفونی می‌شوند و رانندگان موظف هستند در زمان حضور در ترکیه ماسک و مواد  ضد عفونی کننده همراه داشته باشند و همچنین مواد غذایی برای حضور طولانی مدت خود در ترکیه نیز به همراه خود ببرند. همچنین مسیر و محل‌های توقف و استراحت خودروهای ترانزیتی مشخص خواهد شد و رانندگان در طول زمان حضور خود در ترکیه به شکل دقیق رصد می‌شوند و باید تعهدنامه‌ای مبنی بر عدم توقف و انتظار در شرایط غیرضروری امضاء کنند. ترکیه همچنین اعلام کرده رانندگان تبعه این کشور نیز در صورتی که علائم بیماری داشته باشند برای درمان و قرنطینه به محل‌های مشخص شده ارجاع داده خواهند شد و در غیر این صورت باید به مدت دو هفته در قرنطینه باقی بمانند.

تدوین دستورالعمل‌های پرداخت مشوق‌های صادراتی

احسان قمری مدیر کل دفتر توسعه خدمات بازرگانی از تدوین دستورالعمل‌های پرداخت مشوق‌های صادراتی در سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد. قمری با اعلام این خبر افزود: با توجه به ابلاغ قریب الوقوع بسته حمایت از صادرات غیر نفتی سال ۱۳۹۹ توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، تدوین دستورالعملهای اجرایی بسته حمایت از صادرات غیر نفتی در دستور کار قرار گرفت تا در اسرع وقت و با تخصیص بودجه مشوقهای صادراتی نسبت به پرداخت مشوقهای صادراتی بر اساس سرفصلهای مندرج در بسته حمایت از صادرات غیر نفتی اقدام گردد. وی سهولت در تدوین شیوه نامه‌ها و دستورالعملها با هدف استفاده بهینه صادرکنندگان را از اصول کلی موضوع فوق الذکر دانسته و تاکید کرد که برداشت واحد توسط بخش خصوصی بهره‌بردار و بخش دولتی تخصیص‌دهنده از مفاد دستورالعملها مسیر پرداخت مشوقهای صادراتی را هموار کرده و پاسخگویی به جامعه صادرکنندگان را تسهیل می‌کند. قمری استفاده از نظرات تشکلهای صادراتی و سایر دستگاه‌ها را اثرگذار دانسته و از سایر بخش‌های اثرگذار بر تجارت خارجی خواست تا نظرات خود را به صورت مدون به سازمان توسعه تجارت ایران ارسال نمایند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران