شماره امروز: ۵۴۷

معاون فنی وامور گمرکی گمرک ایران تشریح کرد

| | |

براساس آماری که معاون فنی گمرک ایران ارایه کرده، ۴ میلیون تن کالای اساسی تا ۱۱ خردادماه امسال در بنادر کشور ترخیص شده‌اند.

براساس آماری که معاون فنی گمرک ایران ارایه کرده، ۴ میلیون تن کالای اساسی تا ۱۱ خردادماه امسال در بنادر کشور ترخیص شده‌اند. مهرداد جمال ارونقی در این باره و در گفت‌وگو با «خبرگزاری فارس» با اشاره به وضعیت موجودی کالاهای اساسی در بنادر و گمرکات کشور، عنوان کرده که طبق آخرین آمار، مربوط به ۱۱ خرداد سال جاری بالغ بر ۴ میلیون و ۱۷۹ هزار تن کالای اساسی در بنادر وجود دارد که از این میزان بیش از سه میلیون تن کالا در بندر امام خمینی به ثبت رسیده است. به گفته معاون فنی وامور گمرکی گمرک ایران، مابقی کالاهای اساسی نیز در سایر بنادر مانند «شهید رجایی، امیرآباد، شهید باهنر، بوشهر، خرمشهر، نوشهر و فریدونکنار» هستند. معاون فنی و امور گمرکی گمرک کشور همچنین در مورد عمده اقلام کالاهای اساسی بیان کرد: این کالاها شامل گندم، ذرت، دانه روغنی، جو، شکر، روغن خوراکی و سویا است. ارونقی با اشاره به اینکه ۱۶ شناور حاوی کالای اساسی در حال تخلیه هستند، نیز تصریح کرد: در بندر امام خمینی ۵۵۹ هزار ذرت، شکر، دانه‌های روغنی و گندم، بندر انزلی ۵۵۰۰ تن از طریق ۴ شناور و ۹۷۴۳ تن روغن و ذرت در بندر امیرآباد در حال تخلیه است. بنابراین در مجموع در سه بندر یاد شده ۵۷۴۴۲۷ تن کالا در این ۱۶ فروند در حال تخلیه هستند.

معاون فنی و امورگمرکی با بیان اینکه ۲۱ فروند شناور در لنگرگاه‌های ۵ بندر مهم کشور منتظر پهلوگیری هستند، افزود: حجم کالاهای این شناورها شامل ۶۶۹ هزار و ۴۲۹ تن ذرت، شکر و دانه‌های روغنی است که از این تعداد ۵ فروند شامل ۱۸ هزار تن ذرت و جو در بندر انزلی، سه فروند شامل ۱۵۴۷۳۴ تن گندم و روغن در بندر شهید رجایی، ۷۸۰۰ تن جو در بندر نوشهر و یک فروند شناور با ۴ هزار و ۲۷۰ تن روغن و ذرت در بندر امیرآباد در انتظار تخلیه است. معاون فنی وامور گمرکی گمرک ایران در ادامه با تاکید بر اینکه مشکلی در رابطه با موجودی کالاهای اساسی برای تخلیه و انجام تشریفات گمرکی وجود ندارد، عنوان کرد: به ترتیب ذرت با ۲ میلیون ۳۱۷ هزار تن، جو ۵۸۱ هزارتن، و ۳۴۴ هزارتن رتبه اول تا سوم عمده کالای اساسی محسوب می‌شوند. وی افزود: تا زمانی که کالا به گمرک اظهار نشده مسوولیتی برای ترخیص کالا ندارد و پس از دریافت کد رهگیری بانکی می‌تواند برای انجام تشریفات گمرکی اقدام کند. معاون فنی گمرک همچنین در مورد نحوه ترخیص کالاها نیز اظهار کرد: اقلامی که در صف تامین ارز باشند صرفاً به صورت درصدی قابل خروج از گمرک هستند و امکان ترخیص کالاهایی که در صف تخصیص ارز باشند، وجود ندارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران