شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مهر |وزیر اقتصاد اعلام کرد: الگوی مناسب در مورد شیوه بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی با همکاری دولت و بخش خصوصی طراحی شود. فرهاد دژپسند در نخستین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۹۹ گفت:

الگوی بازگشت ارز صادراتی طراحی شود

مهر |وزیر اقتصاد اعلام کرد: الگوی مناسب در مورد شیوه بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی با همکاری دولت و بخش خصوصی طراحی شود. فرهاد دژپسند در نخستین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۹۹ گفت: راهکاری اجرایی و مناسب برای بازگشت ارز حاصل از صادرات می‌تواند در شورای گفت‌وگو مطرح و مراحل بعدی آن طی شود. وی با اشاره به همکاری دولت و بخش خصوصی در رفع مشکلات پیش روی تولید و تجارت کشور گفت: سال گذشته بر اساس دغدغه‌هایی که از سوی بخش خصوصی مطرح شد حدود ۳۵ درصد ارزش پایه کالاهای صادراتی را اصلاح کردیم.دژپسند، شورای گفت‌وگو را محل مناسبی برای تبادل اطلاعات بین دولت و بخش خصوصی توصیف کرد و افزود: شورای گفت‌وگو باید همواره برقرار باشد. ضرورت برگزاری این جلسات به ویژه در دوران شیوع کرونا بالاست، زیرا اثرگذاری مثبتی روی وضع اقتصاد کشور دارد. اقتصاد ایران پیش از کرونا با محدودیت‌های ناشی از تحریم مواجه بود و امروز با ابعاد جدیدی از مسائل مواجه است.رییس شورای گفت‌وگو با بیان اینکه بسیاری معتقد بودند ایران نمی‌تواند از پس مشکلات ناشی از تحریم و کرونا برآید، اضافه کرد: خوشبختانه وضع ایران خیلی بهتر از آنچه که تصور می‌شد؛ از نظر تعداد بیکاران ناشی از کرونا در مقایسه با دیگر کشورها وضع بهتری داریم البته به‌طور حتم این فرآیند مقطعی نبوده و باید مراقب بود که از این پس با مشکلات غیرقابل‌حل مواجه نشویم.وزیر اقتصاد از نهایی شدن تفاهمات اولیه برای راه‌اندازی پنجره واحد الکترونیک و دادگاه‌های ویژه اقتصادی خبر داد و گفت: موضوع دادگاه ویژه اقتصادی که مورد استقبال قوه قضاییه نیز هست تا پایان اردیبهشت نهایی می‌شود.دژپسند از پیگیری‌های مکرر سازمان امور مالیاتی در مورد کد اقتصادی، روان‌سازی روند شروع کسب‌وکار و ابلاغ بخشنامه جدید از شنبه گذشته خبر داد و تأکید کرد: با اجرایی شدن این بخشنامه شاخص شروع کسب‌وکار به میزان ۴۸ رتبه و شاخص کل نیز به میزان ۱۲ رتبه ارتقا پیدا می‌کند.وی به شرایط مناسب بازار سرمایه و بسیج دولت و حاکمیت در این بخش نیز اشاره و تصریح کرد: باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که عرضه سهام در بازار سرمایه به صورت مستمر باشد البته آزادسازی سهام عدالت نیز ظرفیت خوبی است که اجرایی شد. رییس شورای گفت‌وگو از جلسه‌ای با ۳۰ الی ۴۰ شرکت خصوصی بزرگ خبر داد و افزود: از این شرکت‌ها خواستیم که برای تأمین مالی خود به سمت بازار سرمایه سوق پیدا کنند. این بازار می‌تواند مورد اعتماد بخش خصوصی و شرکت‌های بزرگ باشد. امروز بانک‌های کشور به‌شدت زیر فشار هستند، زیرا میزان تسهیلات اعطایی آنها از میزان سپرده‌گذاری‌ها بالاتر است.شافعی، رییس اتاق ایران نیز در این نشست با اشاره به اینکه دولت به انواع هزینه‌هایی که امروز بر صادرکنندگان تحمیل می‌شود، بی‌توجه است گفت: اگر بانک مرکزی قادر است ارز حاصل از صادرات را به کشور برگرداند پیشنهاد می‌کنیم که صادرکنندگان ارز را خارج از کشور به بانک مرکزی تحویل دهند و خود آنها برای بازگشت ارز اقدام کنند. دبیر شورای گفت‌وگو افزود: دولت باید واقعیت‌ها را ببیند، زیرا اگر قرار باشد صادرکننده ارز خود را برنگرداند در طول سالیان گذشته باید کل سرمایه کشور از ایران خارج می‌شد. از این رو نگرانی‌های اینچنینی فقط به وضع صادرات کشور لطمه وارد می‌کند.

درخواست شافعی از روحانی 

پایگاه خبری اتاق ایران|رییس اتاق بازرگانی ایران در نامه‌ای به رییس‌جمهور مطرح کرد: سازمان تأمین اجتماعی یک نهاد عمومی غیردولتی است، اما حضور دولت در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها بسیار پررنگ‌تر از نمایندگان کارفرما و کارگری است و عملا این دو شریک اصلی در این سازمان از جایگاه تصمیم‌گیری برخوردار نیستند. غلامحسین شافعی با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی درخواست کرد تا با توجه به شرایط بحرانی اخیر حاکم بر محیط کسب و کار کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا، احیای شورای عالی تأمین اجتماعی در دستورکار قرار گیرد. به باور رییس اتاق ایران، سازمان تأمین اجتماعی یک‌نهاد عمومی غیردولتی است، اما حضور دولت در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها بسیار پررنگ‌تر از نمایندگان کارفرما و کارگر است و عملا این دو شریک اصلی در این سازمان از جایگاه تصمیم‌گیری برخوردار نیستند. او همچنین تأکید می‌کند که طی سال‌های گذشته با حذف شورای عالی تأمین اجتماعی، اصل سه‌جانبه گرایی در این سازمان کمرنگ شده که این موضوع مورد اعتراض کارگران و کارفرمایان به عنوان شرکای سازمان تأمین اجتماعی است.

بازگشایی مرز مهران  همچنان در بلاتکلیفی

ایرنا| رییس اتاق ایلام اعلام کرد: قرار است پس از اعلام طرف عراقی، مرز مهران دو روز در هفته برای جابه‌جایی مواد غذایی و میوه و تره‌بار باز شود. «شعبان فروتن» روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه مرز مهران از طرف ایران آماده بازگشایی است، افزود: تمامی گیت‌های ورودی و خروجی و ساختمان گمرک ضدعفونی شده و برای بازگشایی مرز منتظر طرف عراقی هستیم. رییس اتاق بازرگانی ایلام با تاکید بر رعایت شدن پروتکل بهداشتی در این مرز گفت: پس از بازگشایی مهران، تیم‌های علوم پزشکی و اتاق بازرگانی برای ضدعفونی در مرز حضور خواهند داشت.به گفته وی در این مدت که مرز مهران تعطیل بوده نیز روز گند زدایی در آن انجام شده است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران