شماره امروز: ۵۴۷

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار خبر داد

| | |

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار از تمدید کاهش جوجه‌ریزی به ۱۰۵ میلیون قطعه تا پایان خردادماه سال جاری خبرداد و گفت:

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار از تمدید کاهش جوجه‌ریزی به ۱۰۵ میلیون قطعه تا پایان خردادماه سال جاری خبرداد و گفت: امکان دسترسی به اطلاعات کالاهای اساسی گروه ۱و ۲ ارزی به کمک وزارت اقتصاد فراهم خواهد شد. به گزارش تسنیم، حمید رضا کلامی در خصوص تصمیمات جدید ستاد تنظیم بازار اظهار داشت: با درخواست تشکل‌های تولیدی صنعت گوشت مرغ کشور و وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر تعدیل مجدد مقادیر جوجه‌ریزی برای مدت دو ماه (اردیبهشت و خردادماه) به 105 میلیون قطعه، مشروط به رعایت قیمت مصوب جوجه یکروزه و مرغ کشتاری موافقت شد.

به گفته وی، تشکل‌های تولیدی و وزارت جهاد کشاورزی مکلف شدند تا بازار را به گونه‌ای مدیریت کنند که قیمت جوجه یک روزه و گوشت مرغ بیش از 7 درصد نوسان افزایشی و کاهشی به دلیل حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده نداشته باشد.

وی افزود: در این جلسه مقرر شد تا امکان دسترسی لازم برای دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار، سازمان حمایت، سازمان تعزیرات حکومتی به سامانه سماسط از سوی معاونت امور تولیدات دامی و تشکل‌های تولیدی انجام شود و سازمان حمایت علاوه بر رصد مستمر مقادیر جوجه‌ریزی و قیمت نهاده جوجه یکروزه و گوشت مرغ، سیاست‌های پیشنهادی خود را برای استمرار تعادل بازار به کارگروه تنظیم بازار ارایه کند.

کلامی ادامه داد: بر اساس مصوبات هشتاد و هفتمین جلسه کارگروه تنظیم بازار مبنی بر تعدیل مقادیر تولید جوجه یک روزه، که با جمع‌آوری 20 میلیون قطعه تخم مرغ نطفه‌دار با مکانیسم مناسب از جمله صادرات یا عرضه برای مصارف داخلی تخم مرغ‌های نطفه‌دار موافقت شده بود، مصوب شد که وزارت جهاد کشاورزی با استفاده از تمام ظرفیت‌های شرکت پشتیبانی امور دام و تشکل‌های تولیدی ضمن توجه به مقادیر نیاز واقعی اقدام لازم را انجام و مقادیر ضرر و زیان مربوطه را به سازمان برنامه و بودجه کشور جهت پیش‌بینی منابع لازم اعلام کنند. 

این مقام مسوول با بیان اینکه موضوع انجام تهاتر برای خرید تخم‌مرغ در قبال نهاده‌های دامی توسط شرکت پشتیبانی امور دام نیز تأیید و تصویب شد، اظهار داشت: با توجه به اینکه دسترسی بهنگام به اطلاعات کالاهای اساسی و ضروری گروه یک و دو ارزی در خصوص میزان موجودی بنادر، میزان صادرات و واردات و ترخیص روزانه این کالاها برای برنامه‌ریزی، تامین مستمر و بهنگام این کالاها و نظارت بر مقاصد جابه‌جایی این کالاها (انبارها و سردخانه‌ها) و توزیع و رعایت قیمت مصوب اقدام مهم و موثری گرفته شد. کلامی ادامه داد: قرار است برای دسترسی به این اطلاعات، وزارت اقتصاد در اسرع وقت سازوکار دسترسی وزارت جهاد، سازمان حمایت، دبیر کارگروه تنظیم بازار و سایر دستگاه‌های مسوول به تفکیک صاحب کالا و به صورت روزانه را به صورت آنلاین و برخط یا در صورت ارسال فیزیکی با تأخیر حداکثریک روزه را فراهم کند. وی در خصوص نامه 28 اسفند سال 98 سازمان حمایت مبنی بر محاسبه ضرر و زیان ناشی از اجرای طرح تنظیم بازار میوه ایام پایانی سال 97 و نوروز 98 نیز گفت: سازمان برنامه و بودجه مکلف است نسبت به پیش‌بینی منابع و پرداخت زیان اعلامی از سوی ‌سازمان حمایت به سازمان مرکزی تعاونی روستا اقدام کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران