شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شاتا | معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت استان بوشهر، گفت: صادرکنندگان می‌توانند با در نظر گرفتن ظرفیت تولید خود و لزوم تأمین نیاز داخل کشور به عنوان اولویت اول،

لیست کالاهای صادراتی به اوراسیا

شاتا | معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت استان بوشهر، گفت: صادرکنندگان می‌توانند با در نظر گرفتن ظرفیت تولید خود و لزوم تأمین نیاز داخل کشور به عنوان اولویت اول، نسبت به صادرات کالاهای اعلام شده برای مقابله با کرونا به منطقه اوراسیا اقدام نمایند. ابوالقاسم محمد‌زاده افزود: طبق ابلاغ سازمان توسعه تجارت ایران به‌منظور به حداقل رساندن عواقب منفی اقتصادی ناشی از گسترش عفونت کرونا ویروس و جلوگیری از کمبود کالاهای مهم اجتماعی در کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا طی تصمیم اتخاذ شده شماره 33 درمورخ 15فروردین‌ماه 99 اقدام به معافیت همه کشورها از پرداخت عوارض گمرکی کالاهای مهم وارداتی به کشور‌های عضو اتحادیه اوراسیا کرده است. وی تشریح کرد: لیست کالاهای صادراتی مشمول تعرفه صفر برای واردات به اوراسیا شامل برخی محصولات کشاورزی و غذایی (سیب زمینی، پیاز، سیر، کلم، هویج، فلفل، چاودار، برنج دانه بلند، گندم سیاه، آب ‌میوه وغذای آماده کودک) و برخی محصولات دارویی و کالاهای پزشکی آماده (آندوسکوپ، دماسنج بدون تماس، پیپت‌های پزشکی یک‌بار مصرف) از تاریخ 13 فروردین ماه 1399 برابر با اول آوریل2020 لغایت 10 تیرماه 1399 (30 ژوئن) نموده است. معاون سازمان صمت استان بوشهر، اعلام کرد: لیست کامل اقلام صادراتی برای مقابله با کرونا در منطقه اوراسیا درسایت سازمان توسعه تجارت ایران اعلام شده است.

صادرات مرغ و تخم‌مرغ به افغانستان آزاد شد

ایسنا | چند هفته پس از تصمیم دولت افغانستان برای محدود کردن تردد در در مرزهای مشترک به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، حالا دولت این کشور اعلام کرده آماده است به منظور تامین برخی نیازهای داخلی، واردات برخی کالاها را از سر بگیرد. غلامعلی فارغی عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به ظرفیت موجود در صادرات مرغ و تخم‌مرغ به کشورهای منطقه، گفت: بخش خصوصی از سال‌ها پیش بارها اعلام کرده که توان و ظرفیت خوبی برای صادرات این محصولات به کشورهای مختلف وجود دارد اما متاسفانه تغییرات مداوم در سیاست‌ها، کار را در این حوزه دشوار کرده است. به گفته وی، در صورتی که سیاست‌های صادراتی به شکل دقیق و ثابت تدوین شوند و تغییرات در آنها رخ ندهد، می‌توان انتظار داشت که ظرف چند ماه، بخش قابل توجهی از تولید مازاد داخلی به کشورهای مختلف صادر شده و در کنار تامین ارز موردنیاز برای کشور، ظرفیت تولیدی داخلی برای آینده نیز کاهش پیدا نکند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران