شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرکل نظارت بر محصولات کشاورزی و غذایی سازمان حمایت، گفت: رعایت قیمت‌های مصوب کارگروه تنظیم بازار امری ضروری است،

مدیرکل نظارت بر محصولات کشاورزی و غذایی سازمان حمایت، گفت: رعایت قیمت‌های مصوب کارگروه تنظیم بازار امری ضروری است، مردم قیمت کالاهای اساسی را از طریق سامانه 124 رصد کنند. به گزارش خبرگزاری فارس علیرضا رستمی، با بیان اینکه نان، برنج وارداتی، تخم‌مرغ، انواع لبنیات (12 قلم) شکر، روغن نباتی، گوشت مرغ و ... از جمله اقلام پرمصرف و مشمول قیمت‌گذاری تثبیتی است، اظهار داشت: سازمان حمایت نرخ کالاهای مشمول قیمت‌گذاری را روی سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات قرار داده است و کلیه بنگاه‌های اقتصادی اعم از صنفی، تولیدی، توزیعی، خدماتی و... موظف به رعایت قیمت‌های مصوب هستند.

بر اساس قیمت‌های مندرج در سامانه 124 , نرخ هر کیلوگرم گوشت مرغ 129 هزار ریال، تخم‌مرغ 89 هزار ریال، برنج هندی 1121 معادل 80 هزار ریال، برنج پاکستانی (باسماتی) 89 هزار ریال و شکر فله 47 هزار ریال می‌باشد و برای تمام واحدهای عرضه‌کننده لازم‌الاجرا است. بر این اساس، شیر کم چرب ۱.۵ درصد هر بطر یک لیتری 4900 تومان، شیر نیم‌چرب ۲ درصد هر بطر یک لیتری 5 هزار تومان، شیر پرچرب ۳ درصد هر بطر یک لیتری 5 هزار و 300 تومان، شیر کامل 3.2 درصد چربی هر بطر یک لیتری 5 هزار و 400 تومان، شیر نایلونی ۱.۵ درصد کم چرب 3200 تومان، شیر استریل یک لیتری تترا پک 5.1 درصد چربی هر بطر 7 هزار تومان و شیر استریل یک لیتری تترا پک 3 درصد چربی 7400 تومان و ماست 900 گرمی کم چربی 1.5 درصد 53 هزار ریال ماست 900 گرمی پرچرب 3 درصد 58 هزار ریال و ماست دبه‌ای ۲.۵ کیلوگرمی کم‌چرب (1.5 درصد) 14 هزار تومان و ماست دبه‌ای 2.5 کیلوگرمی پرچرب (3 درصد) 15 هزار تومان و پنیر ۴۰۰ گرمی یواف، 8500 تومان به فروش می‌رسد. رستمی تأکید کرد: همه واحدهای صنفی عرضه‌کننده لبنیات موظفند محصولات خود را با نرخ‌های درج شده عرضه نمایند. مدیرکل نظارت بر محصولات کشاورزی و غذایی سازمان حمایت با اشاره به قیمت‌هایی که در سامانه 124 برای روغن اعلام شده است، خاطرنشان کرد: بر این اساس روغن مایع سرخ کردنی معمولی 810 گرمی 61500 ریال، روغن مایع آفتابگردان معمولی 810 گرمی 73500 ریال، روغن نیمه جامد 4.5 کیلویی معمولی 318000 ریال و روغن نیمه جامد حلب 16 کیلویی با قیمت 1120000 ریال بارگذاری شده است.  همچنین انواع نان طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار استان تهران به شرح بربری ساده یارانه‌ای با وزن چانه 510 گرم، 1000 تومان، بربری ساده آزادپز با وزن چانه 580 گرم 1500 تومان، سنگک ساده یارانه‌ای با وزن چانه 560 گرم، 1200 تومان، سنگک ساده آزادپز با وزن چانه 650 گرم، 1800 تومان، تافتون ساده یارانه‌ای با وزن چانه 230 گرم 550 تومان، تافتون ساده آزادپز با وزن چانه 280 گرم 850 تومان، لواش ساده یارانه‌ای با وزن چانه 140 گرم، 300 تومان لواش ساده آزادپز با وزن چانه 170 گرم با قیمت 450 تومان، در این سامانه ثبت گردیده است. به گفته رستمی، کالاهایی از جمله ماکارونی، کمپوت و کنسرو، آبمیوه و آب معدنی، نوشابه، فرآورده‌های گوشتی مشمول قیمت تثبیتی نبوده و تولیدکنندگان رأساً بر اساس ضوابط قیمت‌گذاری مصوب هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها و رعایت ضوابط سود و ضرایب عمده‌فروشی و خرده‌فروشی مصوب کمیسیون هیات عالی نظارت نسبت به قیمت‌گذاری کالاها اقدام می‌نمایند و چنانچه شکایتی در این زمینه واصل گردد واحدهای تولیدی می‌بایست پاسخگوی قیمت‌های تعیین شده باشند.

مدیرکل نظارت بر محصولات کشاورزی و غذایی سازمان حمایت متذکر شد: اصناف با رعایت حال مردم در شرایط موجود، در صورت اعمال سود مصوب و قانونی خود می‌توانند به ثبات بازار کمک شایان توجه‌ای نمایند. او به منظور ایجاد ثبات در بازار کالا و خدمات ابراز امیدواری کرد: با بسیج امکانات و تشکیل اکیپ‌های ویژه و همراهی سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط، اخلالگران عرصه اقتصاد شناسایی و با آنها برخورد جدی و قانونی لازم انجام می‌شود.  به گفته رستمی، به منظور کنترل و جلوگیری از هر گونه آشفتگی در قیمت و توزیع کالا در بازار، کلیه واحدهای خرده فروشی مکلف به اطلاع‌رسانی قیمت این گروه از کالاها به وسیله درج یا نصب برچسب قیمت بر روی کالا، در محل عرضه و مستند به فاکتورهای خرید و رعایت انصاف و ارایه فاکتور رسمی در صورت تقاضای مصرف‌کننده هستند و در صورت هرگونه تغییر در تاریخ یا قیمت یا نصب برچسب قیمت یا هر نوع اقدام دیگری که منجر به افزایش نرخ کالا شود تخلف محسوب شده و قابل پیگرد قانونی خواهد بود. مدیرکل نظارت بر محصولات کشاورزی و غذایی سازمان حمایت یادآور شد: سامانه 124 که با هدف حمایت از مصرف‌کنندگان و کنترل قیمت‌ها و ثبت شکواییه‌ها فعالیت خود را آغاز کرده است، رصد قیمتی ۱۰۰ قلم کالا و خدمات اولویت‌دار را در دستور کار قرار دارد و قیمت این اقلام در این سامانه و اپلیکیشن‌های مربوطه قابل دسترس برای عموم است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران