شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایسنا| به گفته نایب‌رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی، با توجه به اینکه کمبود نقدینگی قطعه‌سازان به‌شدت دست و پای آنها را بسته و توان خرید و موجودی انبارها آنها را با مشکل مواجه کرده است،

ایسنا| به گفته نایب‌رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی، با توجه به اینکه کمبود نقدینگی قطعه‌سازان به‌شدت دست و پای آنها را بسته و توان خرید و موجودی انبارها آنها را با مشکل مواجه کرده است، در صورت عدم پرداخت تسهیلات ۵۰۰۰ میلیارد تومانی، آینده این صنعت به‌شدت با چالش روبرو خواهد شد. در حالی که چند روز گذشته دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌ در رابطه با تعطیلی حداقل دو ماهه قطعه‌سازان در صورت عدم پرداخت تسهیلات 5000 میلیارد تومانی وعده داده شده، هشدار داد؛ مهدی مطلب‌زاده، نایب‌رییس این انجمن، با بیان اینکه در حال حاضر طبق محاسبات صورت گرفته توسط قطعه‌سازان میزان بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان است، اظهار کرد: طبق مصوبه، تسهیلات 5000 میلیارد تومانی که قرار بود توسط بانک‌های عامل در اختیار دو خودروساز بزرگ قرار گیرد تا آنها نیز بدهی خود را به قطعه‌سازان پرداخت و نقدینگی قطعه‌سازان را تامین کنند تا در حقیقت چرخ صنعت خودروسازی کشور همچنان بچرخد، تاکنون فقط ۱۵ درصد از 5000 میلیارد تومان، آن هم به یکی از دو خودروساز پرداخت شده است و خودروساز دیگر مبلغی هنوز دریافت نکرده است.

او افزود: شیوع ویروس کرونا و تصویب نشدن لایحه FATF در بلوکه شدن تمامی نقل و انتقالات مالی با مبدأ ایران تاثیرگذار بوده است. ضمن اینکه پیش از این، واردات مواد اولیه برای ما دشوار بود. باوجود اینکه قطعه‌سازان مهارت دور زدن تحریم‌ها را بلد بودند اما کمبود نقدینگی دست آنها را بسته و توان خرید مواد اولیه را از آنها سلب کرد؛ . بنابراین رشد تولید برای موجودی انبارهای قطعه‌سازان کاهش یافت. نایب‌رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی ضمن یادآوری این نکته که خرید مواد اولیه داخلی به صورت نقدی انجام می‌شود و این کمبود نقدینگی دست قطعه‌سازان را خالی گذاشته است، تصریح کرد: پرداخت تسهیلات می‌تواند نقدینگی مورد نیاز قطعه‌سازان را تامین و قدرت خرید آنها را افزایش دهد. لذا لازم است که هرچه سریع‌تر انبارهای قطعه‌سازان با دریافت تسهیلات تکمیل شوند اما در صورت عدم پرداخت تسهیلات، به دلیل کمبود مواد اولیه، تولید در سال آینده با چالش جدی مواجه خواهد شد. این در حالی است که با توجه به اینکه در روزهای پایانی هستیم و قطعه‌سازان نسبت به اشتغال ۵۵۰ هزار نفری مجموعه خود تعهداتی دارند، در شرایط نامساعدی قرار خواهیم گرفت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران