شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مشاور امور بین‌المللی سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه متاسفانه ایران تاکنون در عقد توافق‌ها کامیابی نداشته است، گفت:

 مشاور امور بین‌المللی سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه متاسفانه ایران تاکنون در عقد توافق‌ها کامیابی نداشته است، گفت: تنها حدود ۳ درصد صادرات غیرنفتی ایران تحت پوشش چند توافق‌نامه انجام می‌شود. میرهادی سیدی در همایش صادرات، ترانزیت و اوراسیا گفت: ۷۲ درصد صادرات ترکیه و ۶۷ درصد صادرات هند تحت توافق‌های تجاری انجام می‌شود و میانگین جهانی این عدد ۵۰ درصد است، یعنی نصف تجارت جهان تحت توافق‌های تجاری است. او با بیان اینکه در این حوزه شکافی با جهان داریم، تاکید کرد: باید توافقنامه اوراسیا را مغتنم شماریم. سیدی با اشاره به تغییرات اقتصادی در سه دهه اخیر افزود: ضرورت دارد اقتصاد داخلی با اقتصاد کشورهای دیگر همکاری داشته باشد اما ایران به دلیل تحریم‌ها و تغییرات داخلی نتوانسته در این زمینه موفق باشد.

مشاور امور بین‌المللی سازمان توسعه تجارت افزود: توافق‌هایی مانند اوراسیا به خصوص وقتی کشوری تحت هدف تحریم‌ها قرار دارد، بسیار ضروری است. او ادامه داد: ربع قرن است که می‌خواهیم عضو سازمان تجارت جهانی باشیم تا سهل وآسان با یکدیگر کار کنیم و با ۱۶۴ کشور عضو WTO هماهنگ شویم. سیدی با اشاره به انواع توافق‌های تجاری گفت: عالی‌ترین سطح این توافق‌ها همان است که اتحادیه اروپا دارد. خود اوراسیا در دسته‌بندی سوم یعنی اتحادیه گمرکی است و پنج کشوری که عضو اتحادیه اوراسیا هستند، بین خودشان تعرفه را از بین برده، به یک قلمرو گمرکی واحد تبدیل شده‌اند و همچنین با جهان خارج تعرفه مشترک دارند. او درباره استفاده از این توافق گفت: بهره‌مندی از تخفیفات تعرفه‌ای که آسان‌ترین نوع بهره‌مندی از امتیازات موافقت‌نامه است که تنها منوط به ارایه گواهی مبدا خاص موافقت‌نامه است.

 کاخکی، مدیرکل امور بین‌الملل گمرک ایران نیز اعلام کرد: از زمان اجرای توافقنامه اوراسیا تاکنون حجم تجارت خارجی با این اتحادیه از مرز یک میلیارد دلار گذشته است. حسین کاخکی گفت: مجموع کشورهای اوراسیا جمعیت ۹۴ میلیون نفر داشته و در حوزه انرژی رتبه نخست، گاز رتبه دوم و تولید برق رتبه چهارم دارند. او تصریح کرد: چشم‌انداز بسیار خوبی برای اوراسیا دیده می‌شود، به خصوص اینکه برخی کشورها مانند هند مذاکراتی برای پیوستن به این اتحادیه آغاز کرده‌اند و پیش‌بینی شده این کشور در آینده اقتصاد دنیا (سال ۲۰۲۵) به کشور دوم اقتصاد دنیا پس از چین تبدیل شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران