شماره امروز: ۵۴۷

| | |

از میان کشورهای طرف معامله هند، ایران دهمین کشور در مبادی عمده وارداتی هند بوده به‌طوری‌که حدود ۳ درصد از کل واردات ۵۰۸ میلیارد دلاری هند از کشور ایران انجام شده‌ است.

از میان کشورهای طرف معامله هند، ایران دهمین کشور در مبادی عمده وارداتی هند بوده به‌طوری‌که حدود ۳ درصد از کل واردات ۵۰۸ میلیارد دلاری هند از کشور ایران انجام شده‌ است. سهم بزرگی از واردات هند از ایران مربوط به اقلام فرآورده نفتی است. به گزارش ایلنا، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به بررسی رابطه تجاری ایران و هند پرداخته است.

 براساس این گزارش، بزرگ‌ترین شریک تجاری هند در بخش صادرات، ایالات متحده امریکاست به‌طوری که ۱۶ درصد از صادرات هند در سال ۲۰۱۸ به این کشور بوده است. امارات متحده عربی و چین نیز رتبه‌های دوم و سوم بزرگ‌ترین مقاصد صادراتی چین را به خود اختصاص داده‌اند. صادرات هند به امارات ۹ درصد و به چین ۵.۱ درصد از کل صادرات هند را تشکیل می‌دهد. صادرات هند به ۲۰ مقصد عمده صادراتی این کشور در مجموع ۲۲۰ میلیارد دلار بوده که سهم ۶۸ درصدی از کل صادرات هند را به خود اختصاص داده‌اند. براساس آمارهای مرکز تجارت بین‌المللی، از میان ۱۷.۶ میلیارد دلار تجارت کالایی هند با ایران، ارزش صادرات کالایی هند به ایران در سال ۲۰۱۸، حدود ۲.۹ میلیارد دلار بوده که حدود ۹.۰ درصد از ارزش کل صادرات هند را تشکیل می‌دهد. همچنین کل واردات کالایی هند از ایران در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۴.۸ میلیارد دلار بوده و ۲.۹ درصد از واردات هند را به خود اختصاص داده است. تراز تجاری هند با ایران طی ۳ سال گذشته همواره مثبت و دارای مازاد تجاری به نفع ایران بوده است. تراز تجاری ایران با هند در سال ۲۰۱۶ برابر با ۹.۵ میلیارد دلار بوده که این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۱۱.۹ میلیارد دلار رسیده و تقریبا دو برابر شده است. مهم‌ترین کالای صادراتی هند به ایران، «برنج نیمه سفید شده یا کامل سفید شده، حتی صیقلی یا براق شده» با کد تعرفه ۱۰۰۶۳۰ بوده که حدود ۱.۲ میلیارد دلار از کل ارزش صادرات هند به ایران را به خود اختصاص داده است. این گروه کالایی سهم حدود ۴۲ درصدی از مجموع صادرات هند به ایران را تشکیل می‌دهد.

در میان اقلام عمده وارداتی هند در سال ۲۰۱۸، بیشترین میزان واردات متعلق به کد تعرفه ۲۷۰۹۰۰ با شرح «نفت خام و روغن حاصل از مواد معدنی قیری» بوده است. میزان واردات هند از ایران در این گروه کالایی حدود ۱۳ میلیارد دلار است و ایران سهم ۱۱.۳ درصدی از تامین نیاز وارداتی هند در این گروه کالایی داشته است. بررسی آمارهای تجارت کالایی بدون نفت خام ایران با هند براساس آمارهای گمرک نشان می‌دهد واردات ایران از هند در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ کاهش یافته اما از سال ۱۳۹۶ مجددا روند افزایشی در پیش گرفته تا در سال ۱۳۹۷ به حدود ۲.۸ میلیارد دلار برسد. این رقم همچنان از رقم واردات ایران از هند در سال ۱۳۹۳ (حدود ۳.۸ میلیارد دلار) پایین‌تر است. مطابق آمار گمرک ایران، صادرات ایران به هند در سال ۱۳۹۷ کاهش یافته و به رقم حدود ۲ میلیارد دلار رسیده است. صادرات ایران به هند در سال ۱۳۹۷ در کمترین مقدار خود از سال ۱۳۹۳ بوده است. تفاوت قابل توجه آمار صادرات ایران به هند (گمرک) با واردات هند از ایران (مرکز تجارت بین‌المللی) به علت حذف کد۲۷۰۹۰۰ در آمارهای گمرک ایران است. بر اساس آمارهای مرکز تجارت بین‌المللی، کشور هند در سال ۲۰۱۸ از مجموع حدود ۵۰۸ میلیارد دلار واردات از جهان، حدود ۱۲۲ میلیارد دلار از منطقه خاورمیانه که حدود ۱۵ میلیارد آن را از کشور ایران وارد کرده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران