شماره امروز: ۵۴۷

معاون طرح و برنامه وزارت صمت اعلام کرد

| | |

معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: در 9 ماهه امسال چهار هزار و 668 پروانه بهره‌برداری صنعتی صادر شده که 6.9 درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است

معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: در 9 ماهه امسال چهار هزار و 668 پروانه بهره‌برداری صنعتی صادر شده که 6.9 درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است و این پروانه‌های بهره‌برداری حدود 72 هزار اشتغال داشته‌اند و حدود 39 هزار میلیارد تومان نیز سرمایه‌گذاری آنها بوده است. به گزارش شاتا، سعید زرندی در خصوص احیای واحدهای تولیدی در کشور، بیان کرد: یکی از موضوعات مهمی که در وزارت صمت پیگیری می‌کنیم این است که روی واحدهایی که تعطیل شده است یا زیر ظرفیت خود کار می‌کنند یا طرح‌هایی که به بهره‌برداری نرسیده‌اند، برای فعال‌سازی تمرکز کنیم.

وی ادامه داد: سیاست اصلی ما برای افزایش بهره‌وری در حوزه صنایع این است و در همین راستا سرمایه‌گذاران را به کار کردن روی اینگونه واحدها تشویق و ترغیب می‌کنیم. معاون طرح و برنامه وزارت صمت با اعلام اینکه هدف‌گذاری امسال بازگرداندن 2 هزار واحد تولیدی تعطیل به چرخه تولید بوده است، گفت: هم با استفاده از سرمایه‌گذاران جدید و هم  با سرمایه‌های خود آن واحدها این کار را به جلو بردیم.

زرندی با بیان اینکه هدف‌گذاری امسال، بازگشت به چرخه تولید یک هزار و 344 واحد در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی بوده است، افزود: در این حوزه تاکنون یک هزار و 59 واحد احیا شده که 19 هزار و 983 نفر اشتغال‌زایی به همراه داشته است. وی در خصوص آمار واحدهای احیا شده بیرون از شهرک‌ها و نواحی صنعتی، نیز تصریح کرد: از 600 واحد خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی که باید به چرخه تولید باز می‌گشت، حدود 300 واحد را در 9 ماهه امسال توانستیم احیا کنیم. معاون طرح و برنامه وزارت صمت با اشاره به اینکه استفاده بیشتر از ظرفیت‌های داخلی را امسال در برنامه کاری خود قرار داده‌ایم، گفت: 7 محور برنامه داریم که نهضت ساخت داخل اصلی‌ترین آن بوده است و اعلام کردیم که هر کالایی که در داخل کشور امکان ساخت داخل دارد با نگاه صادرات‌گرا و اقتصادی در داخل کشور تولید شود. زرندی با اعلام اینکه جلوی واردات یک هزار و 522 ردیف کد تعرفه که عمدتا مواد مصرفی بوده است را گرفتیم، افزود: این موضوع بازار خوبی برای حوزه داخل فراهم آورده است. وی با بیان اینکه در راستای داخلی‌سازی تاکنون 8 میز ساخت داخل برگزار شده است، گفت: در حوزه خودرو 3 میز برگزار کردیم که حدود 275 میلیون یورو واردات این حوزه را قرارداد داخلی‌سازی بستیم. همچنین دو میز ساخت داخل در حوزه مخابرات برگزار کردیم که 118 میلیون یورو کاهش ارزبری به همراه داشته است. از سوی دیگر هدف‌گذاری کرده‌ایم تا افق 1400 حدود 10 میلیارد دلار از واردات را داخلی‌سازی کنیم.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با اشاره برخی عملکردهای وزارتخانه نیز گفت: در 9 ماهه امسال 19هزار و 812 جواز تاسیس صنعتی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 درصد افزایش داشته است. زرندی ادامه داد: در 9 ماهه امسال چهار هزار و 668 پروانه بهره‌برداری صنعتی صادر شده است که 6.9 درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است و این پروانه‌های بهره‌برداری حدود 72 هزار اشتغال و حدود 39 هزار میلیارد تومان نیز سرمایه‌گذاری آنها بوده که نشانگر این است با همه مشکلات سرمایه‌گذاران دارند کار انجام می‌دهند. وی در ادامه افزود: از چهار هزار و 668 پروانه بهره‌برداری صادر شده، بیش از 3 هزار کارخانه کاملا جدید و یک هزار و 600 فقره طرح‌های توسعه‌ای کارخانه‌های قبلی در کشور است. معاون طرح و برنامه وزارت صمت با بیان اینکه نخستین نمایشگاه توانمندی‌های ساخت داخل و رونق تولید با نگاه تقاضا محور را 27 تیرماه برگزار کردیم، گفت: 202 تفاهم نامه همکاری بین تامین‌کنندگان و شرکت‌های دانش بنیان منعقد شد و یک جریان خوبی شکل گرفت.

زرندی با اعلام اینکه شرکت‌های بزرگی مانند ایران خودرو، سایپا، گل‌گهر و فولاد مبارکه نمایشگاه دایمی نیازمندی‌ها و توانمندی‌های ساخت داخل را دارند، بیان کرد: سامانه توانیران به عنوان یک نمایشگاه دایمی مجازی را راه‌اندازی کردیم تا توانمندی‌ها و نیازها مشخص شود. همچنین مرکز ساخت داخل را در وزارت صمت راه انداختیم. وی با تأکید بر اینکه به موازات همه این اقدامات حوزه دانش بنیان را نیز فعال کرده‌ایم، تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان موجود که می‌توانند به صنایع ما خدمات بدهند را حمایت می‌کنیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران