شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مشاور اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: با توجه به تعطیلات سال نو میلادی انتظار می‌رود از اوایل ماه ژانویه ۲۰۲۰ بازار غلات منطقه دریای خزر بخشی از رونق خود را از دست داده

مشاور اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: با توجه به تعطیلات سال نو میلادی انتظار می‌رود از اوایل ماه ژانویه ۲۰۲۰ بازار غلات منطقه دریای خزر بخشی از رونق خود را از دست داده و قیمتها کمی کاهش پیدا کنند.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام وطیورایران، امیرحسین شاهمیر با اعلام این مطلب اظهارکرد: در منطقه دریای خزر هنوز معاملات غلات کاهش پیدا نکرده است و حجم انبوهی از این محموله‌ها از طریق بنادر ماخاچکالا و آکاتاوا جابه‌جا می‌شود. وی افزود: به دلیل عدم ثبات نرخ حمل و نقل کالا از روسیه نمی‌توان انتظار داشت که قیمت تمام شده اقلام وارداتی به ایران از جمله غلات و نهاده‌های دامی ثابت باقی بماند. مشاور ارشد اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام وطیورایران با تاکید بر تاثیر متغیر بودن شاخص قیمت حمل و نقل در نرخ نهایی محصولات وارداتی تصریح کرد: با توجه به شرایط اقلیمی روسیه که منجر به یخ زدگی سطح رودخانه ولگا می‌شود، تعداد محدودی از کشتی‌ها حاضر به جابه‌جایی محموله‌ها می‌شوند و همین امر زمینه بی‌ثباتی در قیمت حمل و نقل و افزایش این مولفه در قیمت نهایی محصولات را مهیا می‌کند.

شاهمیر ادامه داد: تلاش فروشندگان جهت ایفای تعهدات قراردادی خود برای تحویل محمولات غلات موجب می‌شود تا مسیرهای جایگزین (هرچند که دورتر باشند) برای تحویل بار به مشتریان انتخاب شوند که این امر افزایش تقاضا برای جابه‌جایی کالا از بنادر ماخاچکالا را به دنبال داشته است.  وی افزود: بدون تردید افزایش تقاضا برای جابه‌جایی محموله‌ها از بندر ماخاچکالا یکی از دلایل بالارفتن هزینه‌های حمل و نقل می‌شود.

شاهمیر درباره مشکلات واردکنندگان ایرانی غلات و نهاده‌های دامی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه خریداران ایرانی با مساله مدت‌دار بودن ثبت سفارش مواجه هستند و اگر در بازه زمانی مشخصی کالا را وارد کشور نکنند این مجوز ابطال می‌شود بنابراین تلاش می‌کنند تا با مذاکرات جدی با فروشندگان روسی آنها را متقاعد به تحویل محموله‌ها در اسرع وقت کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران