شماره امروز: ۵۴۷

وزیر صمت:

| | |

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سیاست توسعه صادرات به عنوان یک دستور کار جدی دنبال می‌شود، گفت: با خام‌فروشی به عنوان صادرات مخالفیم، باید به سمت ارزش افزوده بیشتر مواد معدنی حرکت کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سیاست توسعه صادرات به عنوان یک دستور کار جدی دنبال می‌شود، گفت: با خام‌فروشی به عنوان صادرات مخالفیم، باید به سمت ارزش افزوده بیشتر مواد معدنی حرکت کرد.

رضا رحمانی افزود: امروز ارزش تولیدات بخش معدن وصنایع معدنی به ۲۲ میلیارد دلار رسیده که نشانه قابلیت و توان بالای این بخش است و انتظار می‌رود روند روبه رشد خود را تداوم بخشد. به گزارش «ایرنا» او بعد از ظهر دوشنبه پس از بازدید از بخش‌های مختلف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در جمع کارکنان این سازمان افزود: امسال هفت محور راهبردی در وزارتخانه تعریف شده و براین اساس ۳۴ برنامه اجرایی هم شکل اجرایی به خود خواهد گرفت. وی افزود: توجه به ساخت داخل، صادرات، معدن، فناوری، فضای کسب و کار، تامین منابع مالی از جمله محورهای دستور کار این وزارتخانه محسوب می‌شود. به گفته رحمانی در بخش معدن ۷۲ تکلیف پیش‌بینی شده که بر پایه نقشه راه معدن تعریف شده و در واقع نخستین گام در این ارتباط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی است که ۱۳ سرفصل به آن مربوط می‌شود. وی یادآور شد: احیای معادن کوچک مقیاس و تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی اینها از جمله مواردی است که در برنامه گنجانده شده، بی‌شک انقلاب معدنی در کشور از اکتشافات شروع می‌شود. وزیر صنعت، معدن وتجارت خاطرنشان ساخت: امروز موازی‌کاری در کشور زیاد است و این به مصلحت نیست و باید جمع‌بندی شود و مشخص ساخت که در بخش زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی چه کارهایی باید انجام ندهند، اما واقعیت اینکه محوریت در این عرصه با سازمان زمین‌شناسی است که جهت دهی و محوریت را باید تبیین و ترسیم کند.

وی گفت: سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) هزینه مناسبی در زمینه اکتشافات معدنی انجام می‌دهد و آنچه که در دولت یازدهم انجام شده و دراین دوره در دستور کاراست، به اندازه کل فعالیت سال‌های پیش محسوب می‌شود. رحمانی اضافه کرد: اکنون در کنار ایمیدرو تعداد ۱۱ شرکت در قالب یک کنسرسیوم در زمینه اکتشاف فعال شده‌اند، اما محوریت این بخش با زمین‌شناسی است و وزارت صنعت آمادگی دارد تا اقدامات هماهنگی این مهم را به انجام برساند.

رحمانی با بیان اینکه اکنون سه میلیون واحد صنفی در کشور فعالیت دارند و ۱۰ هزار پروانه معدنی نیز صادر شده گفت: سهم ناچیزی از کل، دولتی است و بقیه بخش خصوصی و در اختیار مردم است. وی تصریح کرد: تاکنون روند استخراج به شیوه سطح الارضی انجام شده و در عمق فعالیتی نداشته‌ایم، در حالی که از قرار اطلاع در آفریقای جنوبی در عمق ۲۰۰ متری زمین هم استخراج انجام داده‌اند، که گویا خارجی‌ها برایشان اینکار را انجام داده‌اند.

وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: یکی از فاکتورهای مورد توجه بهره‌گیری از شیوه‌های نوین تامین مالی است و امسال از محل منابع صندوق توسعه ملی دو هزار میلیارد تومان برای تشویق صادرات اختصاص یافت و در عین حال بازار سرمایه نیز علاقه به سرمایه‌گذاری دارند و شرکت‌های حاضر در بورس نیز از مشارکت در این بخش استقبال می‌کنند.

رحمانی یادآور شد: بخش معدن وصنایع معدنی کشور با توجه به قابلیت‌هایی که دارد، از سوی سرمایه‌گذاران خارجی مورد استقبال قرار گرفته و توسعه فعالیت اکتشافی که اکنون با بهره‌گیری از ژئوفیزیک هوایی درحال اجراست، زمینه‌ای مناسب برای شناخت پیدا کردن نسبت به ذخایر نهفته محسوب می‌شود. وی اضافه کرد: انتظار می‌رود تا پایان فعالیت دولت دوازدهم معادن بزرگ مقیاسی مانند، مس سرچشمه، سرب و روی مهدی‌آباد شناسایی و معرفی شوند تا سرمایه‌گذاران وارد عمل شوند.

وزیر صنعت، ضمن یادآوری هدف پیش بینی شده برای دستیابی به میزان استخراج ۶۰۰ میلیون تن مواد معدنی تا پایان سال ۱۴۰۰ گفت: تلاش این وزارتخانه حفظ میزان تولید و زمینه‌سازی برای رشد درآمد مردم در زمینه‌های مرتبط است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران