شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تسنیم | سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت با اعلام اینکه برآورد ما رقم ۴ تا ۴.۵ میلیارد دلار سرمایه برای داخلی‌سازی ۱۰ میلیارد دلار کالای صنعتی در کشور است

پیش‌شرط کاهش ارزبری واردات

تسنیم | سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت با اعلام اینکه برآورد ما رقم ۴ تا ۴.۵ میلیارد دلار سرمایه برای داخلی‌سازی ۱۰ میلیارد دلار کالای صنعتی در کشور است، اظهار کرد: در حال حاضر مشغول بررسی تک‌تک تعرفه‌ واردات کالا در گروه‌های مختلف هستیم تا به دنبال آن سیاست‌گذاری لازم برای داخلی‌سازی کالاها تا سال 1400 اعمال شود. مهدی صادقی نیارکی می‌گوید: ما درصددیم با بررسی کل زنجیره صنایع مختلف نیاز واردات آنها را در مواد اولیه و واسطه‌ای به حداقل برسانیم و برای تحقق این موضوع 4 روش درنظر گرفته‌ایم. وی با بیان اینکه در روش نخست افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی هدف‌گذاری شده، افزود: علاوه بر این موضوع نوسازی و بازسازی واحدهای تولیدی، تکمیل طرح‌های نیمه تمام و در مرحله آخر اعلام فراخوان جهت اجرای طرح‌های جدید پیش بینی شده است. صادقی نیارکی با تأکید بر اینکه از میان 30 تا 32 میلیارد دلار کالای وارداتی صنایع کشور ما فعلا داخلی‌سازی 10 میلیارد دلار کالا در صنایع اولویت‌دار را تعریف کرده‌ایم، اظهار کرد: سرمایه در گردش مورد نیاز بخش صنعت در سال 1398 برای حفظ وضع موجود 361 هزار میلیارد تومان برآورد شده، که برای تأمین این رقم نیازمند پشتیبانی نظام بانکی هستیم. البته بخشی از این نیاز از طریق ارایه تسهیلات در حال تأمین است اما هنوز برای جوابگویی به این نیاز صنایع کشور به نقطه ایده آل نرسیده‌ایم.

افت 75 درصدی تجارت ایران و اروپا

آمار منتشرشده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد، مبادلات تجاری ایران و 28 عضو این اتحادیه در 8 ماهه نخست سال جاری میلادی با افت قابل توجه نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده است. مبادلات دو طرف در 8 ماهه نخست 2018 بالغ بر 14.292 میلیارد یورو بوده که این رقم در 8 ماهه نخست امسال با افت 75 درصدی به 3.471 میلیارد یورو رسیده است.  صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه‌های ژانویه تا اوت 2019 به کمتر از نصف صادرات این اتحادیه به ایران در مدت مشابه سال قبل رسیده است. صادرات اتحادیه اروپا به ایران در 8 ماهه نخست سال 2018 بالغ بر 6.198 میلیارد یورو اعلام شده بود اما این رقم در مدت مشابه امسال به حدود 3 میلیارد یورو (2.994 میلیارد یورو) کاهش یافته است. واردات اتحادیه اروپا از ایران در 8 ماهه نخست 2019 نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل افت 94 درصدی داشته و به 477 میلیون یورو رسیده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران