شماره امروز: ۵۴۷

| | |

چشم‌انداز اقتصاد ایران در نیمه دوم سال 1398 چگونه خواهد بود؟ به گفته رییس‌کل بانک مرکزی نرخ رشد غیرنفتی در بهار 98 حدود 0.4 درصد رشد داشته است.

چشم‌انداز اقتصاد ایران در نیمه دوم سال 1398 چگونه خواهد بود؟ به گفته رییس‌کل بانک مرکزی نرخ رشد غیرنفتی در بهار 98 حدود 0.4 درصد رشد داشته است. همچنین ایران در جدیدترین رتبه‌بندی جهانی سهولت کسب‌وکار (Ease Of Doing Business) که از سوی بانک جهانی منتشرشده، با یک پله صعود نسبت به رتبه‌بندی سال گذشته در جایگاه 127 جهان قرار گرفت. ایران برای اولین‌بار پس از سال 2016 توانسته است روند نزولی خود در رتبه‌بندی سهولت کسب‌وکار را متوقف کند.

محمدرضا انصاری، نایب‌رییس اتاق ایران در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران درباره چشم‌انداز اقتصاد ایران در نیمه‌دوم سال 1398 می‌گوید: رشد اقتصادی، کنترل تورم و بهبود محیط کسب و کار در نیمه اول سال 1398 در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مثبت بوده است؛ این نشان از پویایی حیات اجتماعی مردم ایران دارد که حتی در شرایط تحریم و شرایط سخت اقتصادی هم ناامید نمی‌شوند و دست از تلاش برنمی‌دارند. او ادامه می‌دهد: اما برای ادامه این روند مثبت، دولت مجبور است گام‌های اساسی بردارد. این گام‌ها در حمایت از تولید، صادرات و بهبود وضعیت کسب و کار و اصلاح نظام بانکی می‌تواند صورت گیرد. امروز بانک‌ها به فکر تاراج و نابودی صنایعی هستند که به سیستم بانکی بدهی دارند. باید جلوی این رویه گرفته شود. به گفته نایب‌رییس اتاق ایران، تولید و صنعت ایران استعدادهایی هستند که به هدر می‌رود. ما باید در شرایط تحریم و شرایط بد اقتصاد از ظرفیت‌های ملی و توان پایداری اقتصادی خود پاسداری کنیم. امروز بانک‌ها حکم ستاد تسهیل و رفع موانع تولید را رعایت نمی‌کنند. در پیش گرفتن این رویه‌ها نتیجه‌ای جز نابودی بنگاه‌های اقتصادی ندارد. انصاری ادامه می‌دهد: به نظر من در شرایط خاص اقتصاد ایران ما باید از تمام ظرفیت‌های داخلی برای بهبود وضعیت اقتصاد کشور بهره بگیریم؛ از تسهیل مقررات محیط کسب‌وکار تا حمایت از تولید و فرصت برای بازپرداخت بدهی واحدهای تولیدی. باید جلوی دور باطل را گرفت؛ اقتصاد ایران در دور باطل عدم حمایت کافی و انتظار بالای مسوولان از آن گیر افتاده است. به گفته انصاری بخش زیادی از مشکلات اقتصادی ایران از رکود تا تورم به علل و عوامل داخلی برمی‌گردد. دولت و بانک مرکزی در کنار کل حاکمیت باید سیاست و استراتژی حمایت از تولید در پیش بگیرند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران