شماره امروز: ۵۴۷

وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد

| | |

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کرمانشاه جزو استان‌های اولویت دار، درصنعت قطعه‌سازی است و تامین قطعات پرتیراژ ایران خودرو کرمانشاه از قطعه‌سازان این استان اولویت‌ است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کرمانشاه جزو استان‌های اولویت دار، درصنعت قطعه‌سازی است و تامین قطعات پرتیراژ ایران خودرو کرمانشاه از قطعه‌سازان این استان اولویت‌ است.

به گزارش شاتا، رضا رحمانی در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با اشاره به برگزاری جلسه کارگروه ملی تسهیل با شستا، عنوان کرد: موارد مطروحه در این جلسه پیگیری و ابلاغ شده که مواردی مربوط به کارخانه اسید سیتریک، کاغذ بیستون و کاغذ غرب بود که موارد این کارخانه‌ها، باید پیگیری شود. او با اشاره به یکی از مصوبات جلسه قبل مبنی بر اینکه انجمن صنایع خودرو استان با همکاری سازمان صمت و ایران خودرو، برنامه‌ریزی برای تامین حداکثری قطعات مورد نیاز ایران خودرو از قطعه‌سازان استان کرمانشاه را اجرایی کند، اظهار کرد: 2 قرارداد به ارزش 120 میلیارد تومان بسته شده است و در میز تعمیق ساخت داخل خودرو در تهران نیز این شرکت‌ها حضور دارند که این امر ظرفیت کم نظیری است و اشتغال ایجاد می‌کند. به گفته رحمانی، تامین قطعات مورد نیاز پرتیراژ ایران خودرو کرمانشاه از قطعه‌سازان استان اولویت باشد. او با اشاره به اینکه کرمانشاه جزو استان‌های اولویت‌دار در قطعه‌سازی است، اضافه کرد: این موضوع به خودروسازان هم ابلاغ شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره پهنه‌های اکتشافی، گفت: از پنج پهنه اکتشافی این استان، چهار پهنه هم‌اکنون آزاد شده است. او با اشاره به دیگر مصوبات جلسه قبلی، گفت: در آن جلسه مصوب کردیم که تفاهم‌نامه‌ها و دستورات وزرای صمت قبلی عملیاتی شود. رحمانی با اعلام اینکه به رییس هیات عامل ایمیدرو دستور می‌دهم که بر اساس ظرفیت استان معادن را با اولویت بخش خصوصی فعال کند، افزود: ایمیدرو روی ذخایر معدنی در این استان سرمایه‌گذاری انجام دهد تا کرمانشاه متحول بشود و این استان ظرفیت لازم را دارد ولی باید از آن استفاده کرد. او با اشاره به مصوبه جلسه قبلی مبنی بر اینکه در استان کرمانشاه بر اساس استخراج واقعی (نه اسمی) حقوق دولتی دریافت شود، تصریح کرد: این موضوع در شورای عالی معادن نیز تصویب شده است که اجرایی شدن آن باید مورد پیگیری قرار بگیرد.

رحمانی درباره حقوق بازرسین نیز عنوان کرد: این مورد امسال در بودجه حذف شده است و پیگیری‌هایی با رییس مجلس هم داشتیم که باید مورد پیگیری قرار گیرد. او با اشاره به فرمایشات مقام رهبری درباره واحدهای تولیدی، افزود: ایشان فرمودند که هیچ‌کس حق ندارد هیچ واحد تولیدی را تعطیل کند، بانک‌ها باید بدانند که تعطیلی واحدهای تولیدی در این جنگ تحریمی، مانند سقوط قصر شیرین در جنگ تحمیلی است و همه باید به این باور برسند. وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بانک فقط در صورت تداوم فعالیت واحد تولیدی می‌تواند آن را به خاطر بدهی‌اش تملک کند نه اینکه تملک کنند و باعث تعطیلی آن شوند. او با یادآوری اینکه کرمانشاه سابقا در رتبه‌های اول بیکاری کشور بود، گفت: اکنون روند تولید در استان شکل گرفته و باید تسهیل و تسریع یابد تا به ایجاد اشتغال استان کمک کند. رحمانی با اشاره به نقش سازمان‌های توسعه‌ای در کشورهای پیشرفته دنیا، تصریح کرد: سازمان‌های توسعه‌ای را باید تقویت کنیم، هر چند منابع کم است اما منابع این سازمان‌ها را باید توسعه دهیم. او با اشاره به برخی آمارهای صادراتی، افزود: صادرات کشور کم نشده، مبنای محاسبه تغییر یافته است و صادرات پنج ماهه 29.9 درصد افزایش وزنی و 9 درصد کاهش ارزشی داشته است که در شش ماهه دوم بهبود خواهد یافت.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران