شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اتاق تهران| مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران و دریا اورس، سفیر ترکیه در ایران، در نشستی به بررسی وضعیت روابط تجاری دو کشور پرداخته

اتاق تهران| مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران و دریا اورس، سفیر ترکیه در ایران، در نشستی به بررسی وضعیت روابط تجاری دو کشور پرداخته و بر لزوم تداوم و توسعه همکاری‌های دوجانبه با وجود وجود فشار تحریم و سخت‌گیری‌ها تاکید کردند. سفیر ترکیه در تهران با اشاره به عزم روسای‌جمهور دو کشور در توسعه مناسبات اقتصادی، از آمادگی بخش ‌خصوصی ترکیه برای همکاری با بنگاه‌های ایرانی با وجود فشار بالای تحریم‌ها و سخت‌گیری‌ها خبر داد. دریا اورس در این دیدار ابتدا به بازگشت ثبات اقتصادی در ترکیه اشاره و اعلام کرد که نرخ تورم در کشورش پس از چالش‌های اقتصادی سال‌های اخیر، تک‌رقمی شده است.

او با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در شهریور ماه امسال در ترکیه، از توافقات جدید میان دو طرف در گسترش سطح همکاری‌های اقتصادی سخن گفت و اینکه دو کشور ایران و ترکیه برای برقراری تجارت ترجیحی میان دو طرف به توافقات خوبی رسیده‌اند. سفیر ترکیه در تهران همچنین با اشاره به هدف‌گذاری روسای‌جمهور دو کشور در دستیابی دو طرف به تجارت 30 میلیارد دلاری، افزود: آمار مبادلات بازرگانی دو کشور نشان می‌دهد که طی سال 2012 میلادی حجم مناسبات تجاری ایران و ترکیه به رقم 22 میلیارد دلار در سال رسید، اما به دلیل اعمال تحریم‌ها از سوی ایالات متحده امریکا، حجم روابط اقتصادی دو کشور پس از آن روندی کاهشی داشت و این رکورد دیگر تکرار نشد. او به وضعیت روابط بانکی میان دو کشور اشاره کرد و افزود: هالک‌بانک ترکیه با وجود فشارها و تهدیدهایی که از سوی امریکا دریافت می‌کند، به همکاری با بازار ایران ادامه داده ‌است بطوری که در حال حاضر در حدود 85 درصد از تراکنش‌های مالی میان دو کشور از طریق این بانک صورت می‌گیرد. دریا اورس با بیان اینکه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بر سر راه توسعه روابط اقتصادی دو کشور، مشکلات پیش روی ترکیه در خرید نفت خام از ایران به دلیل فشار تحریم‌هاست، افزود: با این حال دولت ترکیه به دنبال راهکارهایی برای ادامه خرید نفت از ایران است.

رییس اتاق بازرگانی تهران نیز در این ملاقات با اشاره به اینکه دو کشور ایران و ترکیه در تلاش هستند با وجود فشار تحریم‌ها، سطح مناسبات اقتصادی را حفظ کنند، گفت: اکنون علاوه بر اینکه شرکت‌های بزرگ ترکیه فعالیت خود در بازار ایران را متوقف نکرده‌ و کماکان در این بازار حضور دارند، شرکت‌های ایرانی نیز به سرمایه‌گذاری در ترکیه روی آورده‌اند و در برخی صنایع شاهد افتتاح کارخانه‌های ایرانی در این کشور هستیم. خوانساری به آمادگی اتاق بازرگانی تهران برای همکاری و تعامل با سفارت ترکیه در راستای کمک به بنگاه‌های اقتصادی دو کشور برای بسط و توسعه مناسبات اشاره کرد و از دعوت اتاق تهران از رییس اتاق صنایع آنکارا (که با اتاق تهران تفاهم‌نامه همکاری دارد) و رییس اتاق بازرگانی آنکارا برای سفر به تهران با هیات‌های تجاری تخصصی طی ماه‌های آتی خبر داد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران