شماره امروز: ۵۴۷

مدیرکل دفتر عربی - آفریقایی سازمان توسعه تجارت مطرح کرد

| | |

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت در مورد حجم تجارت ایران و قاره آفریقا گفت: حجم تجارت خارجی ایران با این قاره در بهترین شرایط در سال 96 حدود 1.2 میلیارد دلار بوده است.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت در مورد حجم تجارت ایران و قاره آفریقا گفت: حجم تجارت خارجی ایران با این قاره در بهترین شرایط در سال 96 حدود 1.2 میلیارد دلار بوده است.

مسعود کمالی اردکانی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مورد حجم تجارت ایران و قاره آفریقا اظهار کرد: صادرات ایران به آفریقا در سال 97 برابر با 642 میلیون دلار و واردات ایران از این قاره در همان سال 16 میلیون دلار بوده است که رقم ناچیز 0.12 درصد از کل تجارت این قاره با جهان را در بر می‌گیرد. صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران با آفریقا نیز طی سال‌های اخیر حدود 800 میلیون دلار است. او بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران با اکثر کشورهای قاره آفریقا دارای روابط حسنه سیاسی بوده و در 25 کشور این قاره دارای سفیر و در سال‌های گذشته در 5 کشور (کنیا، آفریقای جنوبی، الجزایر، تونس و نیجریه) رایزن بازرگانی داشته است.

او با بیان اینکه ایران با 15 کشور از این قاره کمیسیون مشترک دارد افزود: کمیسیون‌های مشترک 8 کشور فعال (آفریقای جنوبی، نیجریه، تونس، غنا، کنیا، زیمبابوه، الجزایر، و نیجر) و 2 کشور نیمه‌فعال (سنگال و ساحل‌عاج) و 5 کشور غیر فعال (اتیوپی، لیبی، مغرب، اوگاندا و تانزانیا) است. او عنوان کرد: عمده‌ترین مقاصد صادراتی ایران در آفریقا در 10 سال گذشته به ترتیب مصر، سودان، کنیا، آفریقای جنوبی، تانزانیا، جیبوتی، موزامبیک، مراکش، نیجریه، سومالی، الجزایر و تونس بوده است.

کمالی اردکانی ادامه داد: اقلام عمده صادراتی ایران به آفریقا نیز شامل بوتان، قیر نفت، فولاد، وازلین، کود اوره، کلینکر، سیمان، شمس آهن و هیدروکربن‌ها بوده است. کل واردات ایران در 10 سال گذشته از قاره آفریقا 7.1 میلیارد دلار و کل صادرات ایران در 10 سال گذشته به قاره آفریقا 3.6 میلیارد دلار بوده است. او بیان کرد: عمده‌ترین مقاصد وارداتی ایران از آفریقا در 10 سال گذشته کشورهای به ترتیب آفریقای جنوبی، مصر، تونس، سوازیلند (اسواتینی)، غنا، زامبیا، سیشل، کنیا، اتیوپی، مراکش، تانزانیا و سودان بوده است. اقلام عمده وارداتی ایران از آفریقا نیز شامل پرتقال، فسفات، انواع ماهی، تنباکو، حبوبات، ورق استیل، چای و دانه کاکائو بوده است.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: با وجود تلاش‌های انجام شده در جهت توسعه هر چه بیشتر روابط اقتصادی و تجاری با قاره آفریقا، سطح همکاری‌های اقتصادی و تجاری با این قاره به دلایلی از جمله عدم وجود زیرساخت‌های حمل و نقل مستقیم دریایی و هوایی، هزینه‌های بالای بازارایابی و حمل کالا، قطع روابط بانکی، عدم شناخت کافی از نیازها و توانمندی‌های متقابل، بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی و عدم وجود زیرساخت‌های داخلی در اغلب این کشورها، بسیار پایین‌تر از ظرفیت‌های موجود و علائق دو طرف است که رفع این مشکلات در ستاد آفریقا و کمیسیون اقتصادی آن ستاد می‌تواند چشم‌انداز تجارت با این قاره را بهبود بخشد. او اظهار کرد: ستاد آفریقا به ریاست معاون اول رییس‌جمهور مهم‌ترین نهاد تصمیم‌سازی‌های کلان جهت توسعه روابط با قاره آفریقا است. این ستاد دارای سه کمیسیون امنیتی، اقتصادی و فرهنگی است که دبیرخانه آن در وزارت امور خارجه مستقر است. در این میان مسوولیت کمیسیون اقتصادی ستاد مذکور با وزارت صنعت، معدن و تجارت است و دبیرخانه آن در سازمان توسعه تجارت ایران است.

کمالی اردکانی گفت: با عنایت به اهمیت توسعه روابط با کشورهای آفریقایی و مسوولیت دبیرخانه کمیسیون اقتصادی ستاد آفریقا، سازمان متبوع در تلاش بوده تا موضوعات مختلف با این قاره را با جدیت پیگری کند و بر همین اساس از سال گذشته تاکنون چندین جلسه کارشناسی به منظور پیگیری مصوبات قدیم و تدوین مصوبات آتی کمیسیون اقتصادی ستاد آفریقا با مسوولیت این سازمان برگزار شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران