شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان توسعه تجارت مطرح کرد

| | |

رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به آمارهایی از اقتصاد، تجارت و تولید ۵ کشور عضو اتحادیه اوراسیا،

رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به آمارهایی از اقتصاد، تجارت و تولید ۵ کشور عضو اتحادیه اوراسیا، حضور رییس‌جمهور ایران در این اجلاس را دارای یک پیام مهم دانست.

حمید زادبوم در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به سفر اخیر رییس‌جمهور ایران به ارمنستان به عنوان مهمان اجلاس اتحادیه اقتصادی اوراسیا اظهار کرد: اتحادیه اوراسیا یک بلوک اقتصادی متشکل از 5 کشور ارمنستان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس است که در سال 2018 بالغ بر 320 میلیارد دلار واردات و بیش از 547 میلیارد دلار صادرات داشته است. او افزود: علاوه بر این، تولید ناخالص داخلی (بر اساس نرخ برابری قدرت خرید) بلوک اقتصادی اوراسیا، بالغ بر 4.7 تریلیون دلار بوده و این بلوک، رتبه نخست استخراج نفت دنیا را که معادل 14.5 درصد نفت استخراجی کل جهان است در اختیار دارد؛ همچنین رتبه اول در تولید گاز جهان با تولید 20 درصد گاز دنیا و رتبه چهارم تولید برق در جهان را دارا است.

رییس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه اکنون ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا یک موافقتنامه تجاری برای 862 قلم کالا منعقد کرده و بعد از گذشت یک سال، مذاکرات برقراری «تجارت آزاد» میان ایران و این اتحادیه آغاز می‌شود، افزود: در اجلاس اخیر این اتحادیه، سران اتحادیه اورآسیا از ایران، سنگاپور و مولداوی به عنوان کشورهایی که در حال اجرای موافقت‌نامه تجارت آزاد هستند دعوت به‌عمل آوردند و رییس‌جمهور کشورمان به عنوان میهمان در این اجلاس حضور یافت. او دعوت از ایران در اجلاس اورآسیا و حضور رییس‌جمهور کشورمان در این اجلاس را نشانه‌ای از استقبال طرفین برای اجرای موافقت‌نامه‌ تجارت آزاد دانست و افزود: حضور ایران در این اجلاس پیام مهمی داشت و نشان داد ایران می‌تواند تعاملات اقتصادی متقابلی با کشورهای مختلف دنیا و علی‌الخصوص همسایگان خود داشته باشد و این در شرایطی است که دشمنان ایران به‌دنبال ایزوله کردن ایران و قطع ارتباط اقتصادی و تجاری ما با دنیا هستند و پیام حضور ایران در این اجلاس قطعاً خوشایند دشمنان ایران نخواهد بود.

زادبوم از تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی بیشتر برای توسعه روابط اقتصادی ایران با کشورهای دنیا و خصوصا همسایگان گفت: رونق تولید در کشور زمانی محقق خواهد شد که بتوانیم علاوه بر پاسخگویی به نیازهای داخلی، جایگاه خودمان را در بازار کشورهای جهان و به‌خصوص همسایگان خود تقویت کنیم و در جهت توسعه این جایگاه گام‌برداریم و قطعا موافقت‌نامه‌هایی همچون موافقت‌ با اتحادیه اقتصادی اورآسیا می‌تواند در جهت افزایش تعاملات متقابل تجاری میان ایران و همسایگان ما موثر باشد. او با اعلام اینکه اکنون علاوه بر ایران، کشورهای ویتنام و سنگاپور در حال اجرای موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اورآسیا هستند، از احتمال افزایش کشورهای عضو این اتحادیه در آینده نه چندان دور خبر داد. به‌گفته زادبوم، ایران در سال 2018 حدود 920 میلیون دلار صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا داشته و در مقابل نیز حدود 1.7 میلیارد دلار واردات از این اتحادیه داشته است و این یعنی تجارت 2.6میلیارد دلاری ایران با بلوک اقتصادی اورآسیا که قطعاً می‌تواند به‌میزان قابل توجهی افزایش یابد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران