شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک کارشناس اقتصادی گفت: زیرساخت مالیات برارزش افزوده پایانه‌های فروشگاهی است و تا زمان اجرای آن نمی‌توان امیدی به بهبود اجرای مالیات بر ارزش افزوده داشت.

یک کارشناس اقتصادی گفت: زیرساخت مالیات برارزش افزوده پایانه‌های فروشگاهی است و تا زمان اجرای آن نمی‌توان امیدی به بهبود اجرای مالیات بر ارزش افزوده داشت.

وحید عزیزی در گفت‌وگو با مهر در مورد لایحه اصلاح مالیات بر ارزش افزوده، اظهار کرد: مهم‌ترین نکته در مورد مالیات بر ارزش افزده این است که این مالیات طی ۱۱ سال گذشته بدون ایجاد زیرساخت و به صورت آزمایشی اجرا شد؛  متاسفانه هر سال هم دولت نیاز داشت که درآمد این بخش افزایش یابد که همین مساله موجب شد قانون مالیات بر ارزش افزوده به صورت نامناسب و ضربه‌زننده به تولید اجرا شود. او افزود: اکنون عمده بار مالیات بر ارزش افزوده به جای این که روی دوش مصرف‌کننده باشد، روی دوش تولیدکننده است؛ اثر منفی بسیار زیادی هم روی تولید دارد زیرا مالیاتی است که از کل فروش گرفته می‌شود. این کارشناس اقتصادی با اشاره به تعلل مجلس در تصویب نهایی اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، تصریح کرد: در مجلس فعلی بیشتر طرح ها به سرنوشت مالیات بر ارزش افزوده دچار شدند و فرآیند طولانی را طی کردند؛  او افزود: با توجه به اینکه تخصیص درآمد مالیات بر ارزش افزوده ذی‌نفعان متعددی داشت باعث شد که لایحه یکی دوبار به کمیسیون برگردد و مجلس در تصویب نهایی دچار تعلل شود. عزیزی با اشاره به لایحه پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، گفت: لایحه پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان قانون خوبی است و کمک می‌کند تا بار مالیات بر ارزش افزوده از دوش تولیدکننده برداشته شود و زنجیره هم قطع نشود؛ اما نکته این است که اجرای این قانون دو سال طول می‌کشد چراکه هنوز در رفت و برگشت مجلس و شورای نگهبان است. در واقع در سده ۱۴۰۰ باید منتظر اجرای این قانون باشیم. او تصریح کرد: اجرای قانون مالیات برارزش افزوده به تنهایی نمی‌تواند کارساز باشد و تا زمانی که لایحه پایانه‌های فروشگاهی تبدیل به قانون نشده و به مرحله اجرا نرسد، قانون اصلاح شده مالیات بر ارزش افزوده نمی‌تواند بار مالیاتی را از روی تولید بردارد. این کارشناس اقتصادی یادآور شد: پایانه‌های فروشگاهی کمک می‌کند که مالیات بر ارزش افزوده از مصرف‌کننده و حلقه نهایی نیز اخذ شود و به این ترتیب فشار وارده بر تولید  کاهش می‌یابد. او گفت: بنابراین با توجه به اینکه اجرای لایحه پایانه‌های فروشگاهی تا دو سال آینده به طول خواهد کشید پیشنهاد می‌شود تا زمان پیاده‌سازی این لایحه،  نرخ مالیات بر ارزش افزوده کاهش یابد. درواقع بهتر است زمان ایجاد زیرساخت‌های مربوط به پایانه‌های فروشگاهی، نرخ مالیات بر ارزش افزوده از ۹ درصد به ۵درصد کاهش یابد تا تولید بتواند نفس بکشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران