شماره امروز: ۵۴۷

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد

| | |

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مزیت‌های مرزی بودن استان خراسان جنوبی و بازدید انجام گرفته شده از مرز مشترک ایران وافغانستان، گفت:

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مزیت‌های مرزی بودن استان خراسان جنوبی و بازدید انجام گرفته شده از مرز مشترک ایران وافغانستان، گفت: باید وضعیت بازارچه‌های مرزی از جمله بازارچه مرزی زیرکوه، گل‌وردی، درمیان، سربیشه، یزدان، نهبندان و حاجی آباد ساماندهی شود و تعطیلی برخی از این بازارچه‌ها باید موردپیگیری جدی قرار گیرد و در مذاکرات با طرف افغانستانی سعی می‌کنیم موانع را بر طرف کنیم. به گزارش شاتا، رضا رحمانی در جمع فعالان اقتصادی استان خراسان جنوبی اظهار کرد: یکی از سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت فعال بودن تمامی بازارچه‌ها و گذرگاه‌های مرزی است و در همین راستا سعی شده تمامی گذرگاه‌های زمینی رسمی فعال و تجارت در آنها برقرار باشد. او با بیان اینکه اکنون شرکت فولاد قائم با سرمایه‌گذاری اولیه 2 هزار و 350 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است، افزود: عملیات اجرایی طرح فولاد قائم همزمان با آغاز مسوولیت بنده در وزارت صمت، شروع و تاکنون بطور متناوب این هزینه جهت تکمیل پروژه انجام گرفته و قطعا یک تحول بزرگی در صنعت استان ایجاد خواهد کرد. رحمانی ادامه داد: این سرمایه‌گذاری در دوره‌ای انجام شده که با مضایق بودجه شدیدی مواجه هستیم، با این حال بر اساس برنامه تدوین شده برای توسعه استان‌های محروم کشور که طبق برآورد ما 10 استان را شامل می‌شود؛ هیچ محدودیت بودجه‌ای لحاظ نکردیم و در تلاش هستیم طرح‌های بزرگ این مناطق با سرعت بیشتری به سرانجام برسند. او با اشاره به اهمیت تولیدات لاستیک‌های سنگین در شرکت کویر تایر برای تامین نیاز کشور، گفت: با توجه به درخواست تامین نقدینگی شرکت، تمام تلاش خود را به‌کار بستیم تا منابع بانکی مورد نیاز این واحد تامین شده و تولید آن متوقف نشود. وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: در جمع‌بندی که با مسوولان و نمایندگان این استان داشتیم مقرر شد در دوره جدیدی از توسعه معادن به ویژه در مناطق کم برخوردار استان خراسان جنوبی گام‌های موثرتری برداشته شود. او تاکید کرد: این سیاست راهبردی وزارتخانه است که اولویت جذب نیرو در واحدهای صنعتی و معدنی با نیروهای بومی هر منطقه باید صورت گیرد، این موضوع کتباً ابلاغ شده و البته نیازمند همراهی سایر عوامل نیز در این خصوص هستیم. توجه به نیروهای زبده و توانمند بومی نیازمند یک فرهنگ‌سازی نیز است تا شاهد این نباشیم.

رحمانی افزود: باید گردش مالی و حساب‌های بانکی شرکت‌ها باید در استان‌ها و شهرهای محل استقرار باید انجام گیرد و همچنین ضرورت دارد تدارکات و تامین اقلام پشتیبانی باید تا حداقل ممکن از مناطق پیرامونی واحد‌ها صورت بگیرد. در صورت تحقق این اولویت‌ها مردم حضور و اهمیت شرکت‌ها را درک و در خاص نیز حامی آنها خواهند بود. او تصریح کرد: توسعه و پیشرفت واحدهای صنعتی در همه مناطق می‌تواند روی توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال غیر مستقیم پایدار در آنها کمک شایان توجهی کند. این مهم در توسعه علمی، مراکز دانشگاهی و مراکز پژوهشی مناطق هم تاثیر فراوانی خواهد داشت. این عضو کابینه دولت دوازدهم در طرح فعال‌سازی معادن استان اظهار کرد: طرح‌های اکتشافی باید جدی گرفته شود و زمینه‌های لازم در این خصوص فراهم آید که خوشبختانه امسال خراسان جنوبی در این زمینه رتبه نخست کشور را تاکنون داشته و البته همه سازمان توسعه‌ای معادن هم بیشترین منابع را به این استان اختصاص داده‌اند و ان‌شاءالله شرایط فعالیت معادن جدید سرب، روی، مس و آهن به وجود خواهد آمد. طبق آمار موجود ذخایر معدنی استان از 2 میلیارد تن به 3.7 میلیارد تن افزایش یافته است که با اکتشافات جدید حجم ذخایر بسیار بیشتر از این خواهد شد. این اتفاق نیازمند یک همت عالی است و ما تمامی امکانات لازم را حاضریم مهیا کنیم تا با کمک مسوولان استان این ظرفیت بالقوه، بالفعل شود و مزایای آن به مردم خراسان جنوبی برسد. او با بیان اینکه از حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این استان و توسعه معادن آن استقبال می‌کنیم و حمایت‌های لازم را نیز خواهیم داشت، افزود: حضور سرمایه‌گذاران بلندمدت و همراه با انتقال تکنولوژی باید باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران