شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تسنیم| صادرات آلمان به ایران در6 ماه اول 2019 تقریبا نصف شد که نشان می‌دهد،

صادرات آلمان به ایران نصف شد

 تسنیم| صادرات آلمان به ایران در6 ماه اول 2019 تقریبا نصف شد که نشان می‌دهد، شرکت‌ها از ترس تحریم‌های امریکا روابط تجاری خود را با تهران کاهش می‌دهند. اطلاعات اداره آمار فدرال نشان می‌دهد صادرات به ایران 48 درصد کاهش یافته و به 678 میلیون یورو (758.8 میلیون دلار) طی ژانویه تا ژوئن سال جاری میلادی رسیده است. واردات از ایران هم 43 درصد پایین آمده و به حدود 110 میلیون یورو رسیده است. کاهش تجارت بین ایران و آلمان اصلا تعجب آور نیست. امریکا طی تحریم‌های جدید خود شرکت‌هایی را که در کشورهای سوم با تهران معامله کنند، مجازات می‌کند. شرکت‌های آلمان مجبورند بین فعالیت‌های تجاری خود در ایران و امریکا یکی را انتخاب کنند و مشخص است که کدام بازار را ترجیح می‌دهند. ترامپ سال گذشته امریکا را از قرارداد برجام بین ایران و قدرت‌های بزرگ دنیا بیرون کشید. طبق این قرارداد، تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در ازای مهار برنامه اتمی این کشور برداشته می‌شدند. با وجود تصمیم امریکا برای وضع دوباره تحریم‌ها، آلمان، فرانسه و انگلستان سعی می‌کنند این قرارداد را با ایجاد یک کانال تجاری پایاپای با ایران حفظ کنند. اگر این مکانیسم که به عنوان اینستکس شناخته می‌شود راه‌اندازی شود، در ابتدا فقط محصولاتی مانند دارو و غذا معامله می‌شود. این محصولات مشمول تحریم‌های امریکا نمی‌شوند. مقامات ایران بارها گفته‌اند «اینستکس» باید نفت را هم در بر بگیرد یا تسهیلات اعتباری برای آن داشته باشد.آلمان سال گذشته بیشتر ماشین‌آلات، محصولات شیمیایی، خودرو و قطعات خودرو به ایران صادر کرد.

احداث  مترو  نمایشگاه بین‌المللی  در دستور کار

موج| مراسم امضای تفاهم نامه احداث خطوط مترو مابین شرکت راه آهن شهری تهران (مترو) شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ج.ا.ایران با حضور مدیرعامل شرکت متروتهران، افشین حبیب‌زاده عضو شورای شهر و شهردار منطقه یک تهران در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد. در پایان این نشست تفاهم نامه احداث‌خط مترو برای نمایشگاه بین‌المللی تهران امضا شد.

توانمندی برای همکاری‌های صنعتی  با   سایر کشورها

شاتا| معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت با اشاره به توانمندی‌های نیروی انسانی متخصص ایران گفت: ظرفیت‌های لازم برای گسترش همکاری‌های صنعتی با یونیدو و سایر کشورها وجود دارد. برات قبادیان در دیدار با قائم مقام سازمان توسعه صنعتی ملل متحد اظهار کرد: از فرصت‌های همکاری مشترک با سازمان جهانی یونیدو استقبال می‌کنیم و البته مباحث توسعه صنعتی به ویژه انقلاب چهارم صنعتی می‌تواند مبنای ارتقای همکاری‌های طرفین واقع شود. او افزود: در اجلاس آتی یونیدو در ابوظبی، ایران می‌تواند سهم قابل توجهی در همکاری‌های لازم برای برنامه‌های فنی و زیست محیطی این سازمان داشته باشد. وزارت صمت به عنوان کانون همکاری‌های سایر دستگاه‌ها با یونیدو تمام تلاش خود را برای توسعه همکاری‌های فنی و مشاوره‌ای به‌کار بسته است.

 15 میلیون دفترچه  با  ارز دولتی آماده توزیع

فارس| مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین و توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت گفت: 15 میلیون دفترچه دانش‌آموزی با ارز دولتی آماده توزیع است، اما هنوز تصمیم نهایی در رابطه با نحوه توزیع آن اتخاذ نشده است. محمدرضا کلامی  گفت: طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان و سازمان‌های صنعت و معدن استان‌ها و اتحادیه‌های مربوطه مکلف شده‌اند، فهرست ترخیص کاغذ با ارز 4200 تومانی را که به مصرف تولید دفاتر دانش‌آموزی توسط کارخانجات و سایر تولید‌کنندگان تولید شده را احصا کنند و ضمن رجوع به این کارخانجات و تولیدکنندگان نسبت به کنترل ایفای تعهدات عرضه دفاتر با نرخ مصوب اقدام کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران