شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مهر| عضو انجمن همگن قطعه‌سازان خودرو از ایجاد سایت‌های قطعه‌سازی ایرانی در برخی کشورها برای تولید و صادرات قطعات خبر داد و گفت:

ایجاد سایت تولید قطعات ایرانی در برخی کشورها

مهر| عضو انجمن همگن قطعه‌سازان خودرو از ایجاد سایت‌های قطعه‌سازی ایرانی در برخی کشورها برای تولید و صادرات قطعات خبر داد و گفت: با این کار تحریم‌های صنعت خودرو را دور خواهیم زد. حمیدرضا صمدی با اشاره به تأثیر منفی حاصل از تحریم جهانی بر اقتصاد ایران اظهار کرد: در این شرایط تعدادی از خودروسازان و قطعه‌سازان توانستند با استفاده از دانش فنی روز و داخلی‌سازی، به خودکفایی در این زمینه رسیده و آثار منفی را کاهش دهند. او افزود: بسیاری از قطعه‌سازان و خودروسازان با تصمیم‌گیری صحیح توانسته‌اند بازار جهانی خود را برای صادرات حفظ کرده تا به محض گذشت موج تحریم‌ها، کار خود را محکم‌تر از گذشته پیش ببرند. صمدی با بیان اینکه در زمان برداشته شدن تحریم قبلی، می‌توانستیم برای بازنگری شرایط برنامه داشته باشیم، تصریح کرد: به دلیل صورت نگرفتن این بازنگری، وضعیت صنعت خودرو نیز مورد بازنگری قرار نگرفت و همین امر سبب شد ادامه تحریم‌ها به صنعت خودرو، منجر به اتفاقاتی همچون وجود خودرو در کف کارخانه‌ها و عدم تعادل قیمت صنعت شود. این فعال صنعت قطعه‌سازی عنوان کرد: ‌اکنون صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی، متهم ردیف اول هستند؛ درحالی که باید به این نکته توجه داشت که امروز حدود ۱.۵ نفر بر سر سفره این دو صنعت نشسته و به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار هستند بنابراین حیات این صنعت نباید با عدم بازنگری و بازسازی مجدد، به خطر بیفتد. او با بیان اینکه مدیران صنعتی باید از اکنون به فکر تغییر شرایط و ارتقای آن باشند، افزود: این موضوع اصلی‌ترین قدم ما در زمان تحریم‌ و بعد از تحریم است به نحوی که تلاش کرده‌ایم تا ایجاد سایت‌های مستقل قطعه‌سازی در سایر کشورها را در دستور کار قرار دهیم. ما توانسته‌ایم با قیمت‌های رقبایی همچون چین، رقابت کرده و قطعات خود را صادر کنیم. ضمن اینکه با وجود قطع روابط در شرایط تحریم، برنامه دیگری برای کشورهای هدف صادراتی خود داریم که یکی از آنها شروع تولید قطعات در سایر کشورها است.

افزایش ۷ درصدی تولید کاغذ در کشور

تسنیم| معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سیاست‌های نامناسب در ارایه ارز ۴۲۰۰تومانی به واردکنندگان کاغذ تحریر و نوشت‌افزار، گفت: ما در حوزه تولید کاغذ تحریر و روزنامه ظرفیت‌های بسیار خوبی در کشور داریم؛ اما به‌لحاظ سیاست‌هایی که اتخاذ شده این ظرفیت‌ها مغفول ماند.  فرشاد مقیمی با اشاره به افزایش 7درصدی تولید انواع کاغذ و مقوا در 4ماهه سال ٩٨ بیان کرد: موضوعات مربوط به تنظیم بازار کاغذ چاپ تحریر و روزنامه به‌عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است و در این راستا مجموعه سیاست‌های وزارت صنعت به وزارت ارشاد اعلام شده است و ما اعتقاد داریم تا این سیاست‌ها اجرا نشود، صنعت کاغذ تحریر در کشور با مشکل روبرو خواهد بود. او ادامه داد: درخواست ما همواره از وزارت ارشاد این بوده است که بحث سیاستی خود را در زمینه ارز، بازنگری و آن را متعادل کند؛ چرا که ارایه ارز 4200تومانی برای توسعه تولید در صنعت کاغذ تحریر روش مناسبی نیست. ما در حوزه تولید کاغذ تحریر ظرفیت‌های خوبی در کشور داریم که متأسفانه با اتخاذ سیاست‌های غلط نه‌تنها آنها از کارایی افتاده‌اند؛ بلکه با وجود وجود پتانسیل‌های لازم به تولید سایر انواع کاغذ گرایش پیدا کرده‌اند. معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به امضاء تفاهم‌نامه سال گذشته میان اتحادیه تولید‌کنندگان و وارد‌کنندگان کاغذ بهداشتی تیشو، لاینر، فلوتینگ و کاغذ بسته‌بندی گفت: با همراهی و سیاست اتخاذشده توانستیم، قیمت کاغذهای این بخش را از 30 هزار تومان به 12 هزار تومان کاهش دهیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران