شماره امروز: ۵۴۷

در سفر وزیر صمت به عمان مطرح شد

| کدخبر: 148433 | |

وزیر حمل و نقل و ارتباطات عمان برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه‌ای چابهار اعلام آمادگی کرد.

شاتا|

وزیر حمل و نقل و ارتباطات عمان برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه‌ای چابهار اعلام آمادگی کرد.

رضا رحمانی در دیدار با احمد بن محمد الفطیسی، وزیر حمل و نقل و ارتباطات سلطنت عمان با اشاره به روابط برادرانه و نزدیکی جغرافیایی دو کشور ایران و عمان، بر ضرورت تقویت و تحکیم همکاری‌های حمل و نقلی و زیر ساختی و ارایه تسهیلات در جهت توسعه حجم روابط دو کشور تاکید کرد. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: یکی از محورهای اصلی توسعه مناسبات دو کشور، فعال‌سازی موافقتنامه عشق‌آباد و همکاری عمان در کریدور شمال-جنوب با هدف استفاده از ظرفیت‌های بندری و ریلی دو کشور و دستیابی به بازار آسیای میانه است. رحمانی به ظرفیت‌های کشورمان از جمله شهرهای چابهار و بندر عباس به دلیل پیوند عاطفی و تاریخی مردم آن منطقه با عمان اشاره کرد و گفت: گسترش روابط با همسایگان جایگاه ویژه‌ای در سیاست عالی جمهوری اسلامی ایران دارد و ما به یک رابطه راهبردی و برد برد فکر می‌کنیم. وزیر حمل و نقل ارتباطات عمان نیز در این دیدار گفت: سیاست عمان توسعه روابط با همسایگان به ویژه جمهوری اسلامی ایران است و ما از هر راهکاری برای گسترش مناسبات استقبال می‌کنیم. احمد بن محمد الفطیسی با اشاره به امکانات زیرساختی کشورش در زمینه برقراری خطوط حمل و نقل هوایی و دریایی، بیان کرد: هم‌اکنون خط‌های هوایی مختلفی میان دو کشور برقرار است و لازم است در حوزه دریایی نیز فعالان تجاری فعالیت بیشتری داشته باشند. وی همچنین ضمن دعوت از سرمایه‌گذاران ایرانی برای شرکت در مناقصات زیر ساختی این کشور، برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه‌ای چابهار اعلام آمادگی کرد.

    آمادگی ایران برای ارایه تسهیلات

 به سرمایه‌گذاران و بازرگانان عمانی

وزیر صنعت در ادامه دیدارهای خود در سفر به مسقط ضمن بازدید از مراکز صنعتی با فعالان تجاری و صاحبان صنایع بخش‌های خصوصی عمانی دیدار و گفت‌وگو کرد. وی با بیان ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشورمان در حوزه‌های مختلف اقتصادی و صنعتی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای ارایه تسهیلات به سرمایه‌گذاران عمانی و بازرگانان اعلام کرد.

وزیر صمت همچنین با حضور در شهرک صنعتی الرسیل در مسقط، ضمن بازدید از پروژه‌های صنعتی و تجاری در این شهرک، با مسوولان شهرک‌های صنعتی عمان ملاقات و درباره توسعه و تقویت همکاری مشترک و تبادل تجارب در زمینه‌های مختلف اقتصادی و صنعتی بحث و تبادل نظر کرد.

     رایزنی برای دسترسی به بازارهای

 آسیای میانه و آفریقا

دو طرف درباره دسترسی به بازارهای آسیای میانه و آفریقا، تقویت زیر ساخت‌های حمل و نقل کالا، تسهیل تجارت فی مابین دو کشور و همچنین رفع برخی از چالش‌های شرکت‌های ایرانی مقیم عمان رایزنی کردند.

تشویق سرمایه‌گذاری مشترک، حضور در مناطق آزاد دو کشور و تأمین مواد غذایی و میوه و تره‌بار از ایران از دیگر موضوعات مطرح در این دیدار بود.

علی بن مسعود السنیدی وزیر صنعت و تجارت سلطنت عمان نیز با اشاره به اینکه سلطان قابوس پادشاه سلطنت عمان همواره بر توسعه روابط دوجانبه بین دو کشور دوست و برادر ایران و عمان تاکید دارد، بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالایی برخوردار است که می‌توانیم از این فرصت‌ها درراستای منافع ملی دو کشور بهره‌برداری کنیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران