شماره امروز: ۵۴۷

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کرد

| | |

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از اضافه شدن امکان ثبت سیستمی صورت‌های مالی در سامانه جامع تجارت خبر داد و گفت: با این کار، توزیع منابع دولتی بین فعالان اقتصادی سالم وغیرسالم عادلانه می‌شود.

مهر|

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از اضافه شدن امکان ثبت سیستمی صورت‌های مالی در سامانه جامع تجارت خبر داد و گفت: با این کار، توزیع منابع دولتی بین فعالان اقتصادی سالم وغیرسالم عادلانه می‌شود.

علی رهبری در همایش آشنایی با ساز و کارهای ثبت اطلاعات صورت‌های مالی در رتبه‌بندی فعالان اقتصادی با بیان اینکه سامانه جامع تجارت بستری را فراهم کرده تا بازرگانان با یک بار ثبت نام بتوانند در تعامل با نظام ارزی کشور قرار گیرند، گفت: در این سامانه، تجار و بازرگانان می‌توانند درخواست دریافت ارز، اظهار منشأ ارز و اعلام نیازهای ارزی خود را داشته باشند.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اظهار کرد: سامانه جامع تجارت توانسته ارتباطات لازم را بخش عظیمی از دستگاه‌های دولتی برقرار کرده و با آنها تبادل اطلاعات صورت دهد؛ البته در تبادل اطلاعات با گمرک، مشکلاتی وجود دارد که در حال حل شدن است.

وی افزود: سامانه جامع تجارت قراراست در حوزه تجاری، درگاه واحد تعامل بازرگانان و تجار با لایه‌های حاکمیتی بوده و دستگاه‌های حاکمیتی نیز از طریق آن با تجار ارتباط داشته باشند. این مقام مسوول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: اگر قرار است شرایط بحرانی را حاکمیت کنیم، لازم است پرونده‌ها را به صورت الکترونیکی مدیریت نماییم. به نحوی که تمام اسناد و مدارک در گردش اطلاعات میان دستگاه‌های دولتی قرار گیرند. وی از پیشرفت پروژه دولت الکترونیک خبر داد و گفت: هنوز در این رابطه کار طولانی در پیش است اما گام‌هایی برداشته شده که در راستای شفافیت بسیار مهم به شمار می‌روند.

در قالب سامانه جامع تجارت به عنوان بخشی از دولت الکترونیک، گام مهم دیگری در حال برداشتن است که بر مبنای آن صورت‌های مالی به عنوان مهم‌ترین سند برای بررسی وضعیت مالی شرکت‌ها در سامانه قرار می‌گیرد تا بتوان وضعیت اعتباری شرکت‌ها در حوزه مالی را سنجید و از اطلاعات آن به عنوان مبنای مهم تصمیم‌گیری لایه‌های مختلف حاکمیت استفاده کرد.

رهبری تصریح کرد: چنانچه این صورت مالی در سامانه بارگذاری شود دولت به راحتی قادر خواهد بود تصمیم بگیرد که آیا به فلان شرکت ارز ۴۲۰۰ تومانی یا تسهیلات بانکی بدهد یا خیر یا حتی می‌تواند اجازه صادرات برای برخی از شرکت‌ها را صادر و برای برخی دیگر را متوقف کند. رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی خاطرنشان کرد: باید سیستمی را داشته باشیم که بر مبنای آن، تاریخچه عملیات تجاری هر یک از بازرگانان و تجار را ثبت و نمره‌گذاری کنیم تا بتوانیم فعالان اقتصادی را رتبه‌بندی کرده و عملیات تجاری کشور را شفاف کنیم. پس از آن، مبنای تصمیم‌گیری دولت درارایه تسهیلات، سیستمی خواهد بود. وی با بیان اینکه، کسی که ارز گرفته و تعهدات خود را به انجام نرسانده است، تاریخچه رفتارش در این سامانه مشخص خواهد بود، گفت: در واقع سامانه جامع تجارت با زیربخش ثبت صورت‌های مالی این امکان را فراهم خواهد آورد که توزیع منابع بین بازرگانان سالم و ناسالم تفکیک شده و سیستم رتبه‌بندی هم اعمال شود.

رهبری ادامه داد: امکان به روز رسانی رتبه بازرگانان را هم فراهم کرده‌ایم و مشخص است که هر یک از آنها چه بدهی‌هایی به دولت دارند. پس نهضت پرداخت بدهی‌های دولتی به راه خواهد افتاد.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تأکید کرد: سامانه اعتبار سنجی امتیازات فراوانی دارد که در قالب آن می‌توان سقف تخصیص ارز برای یک بازرگان را هم تعیین کرد. ضمن اینکه تعهدات شرکت‌ها در قالب مالیات و نظام ارزی نیز مشخص شده و برای ثبت سفارش نیز سقف تعیین گردد.

رهبری از در دست اجرا بودن پروژه‌هایی همچون رتبه‌بندی صرافان، ترخیص کاران و حق العمل کاران در کنار رتبه‌بندی واحدهای کسب و کار الکترونیکی خبر داد و گفت: مفهومی به نام آبرو و اعتبار را به نظام تصمیم‌گیری حاکمیت اضافه کرده و توزیع عادلانه منابع را بین فعالان اقتصادی سالم و ناسالم صورت خواهیم داد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران