شماره امروز: ۵۴۷

رییس مرکز ملی فرش ایران مطرح کرد

| کدخبر: 147927 | |

رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: هنر، صنعت فرش دستباف محصولی بی‌نظیر در معرفی فرهنگ و هنر ایرانی و کالایی بی‌رقیب دربازارهای جهانی است

رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: هنر، صنعت فرش دستباف محصولی بی‌نظیر در معرفی فرهنگ و هنر ایرانی و کالایی بی‌رقیب دربازارهای جهانی است که با حمایت و توسعه آن می‌توان به اقتصاد بدون نفت رسید. فرشته دستپاک در اولین کارگروه فرش دستباف استان قزوین گفت: صنعت فرش می‌تواند به اشتغال کشور کمک کرده و در صادرات غیرنفتی نقش مهمی داشته باشد و تحقق این امر مستلزم کمک همه‌جانبه و تقویت فعالان این بخش است. به گزارش مهر، رییس مرکز ملی فرش ایران تصریح کرد: تشکل‌ها و استارتاپ‌هایی که در حوزه فرش دستباف فعالیت می‌کنند باید مورد حمایت جدی قرار گیرند اما تمرکز همه فعالیت‌ها باید بر اساس سیاست‌ها و دستورالعمل‌های مرکز ملی فرش ایران و سند چشم‌انداز باشد. وی گفت: در برخی استان‌ها که مرکز تولید پشم مرغوب هم هستند مشاهده شده که از این ظرفیت استفاده نمی‌کنند و برای نمونه در یک استان سالانه بیش از ۴ هزار تن پشم را می‌سوزانند و از استان دیگر همین ماده اولیه را برای بافت فرش خریداری می‌کنند که ساماندهی این امور ضروری است. دستپاک یادآورشد: فرش از نظر هنری، فرهنگی، صنعتی قدمتی به اندازه تاریخ و تمدن دارد و می‌تواند به‌خوبی فرهنگ و هنر ایرانی را معرفی کند و با اشتغال بیش از ۲ میلیون نفر در این عرصه بزرگ‌ترین صنف کشور است و از نظر صنعتی و اشتغال با کمترین سرمایه و با ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان می‌تواند کارگاهی را برپا کرده و به تولید برساند. وی بیان کرد: این صنعت و هنر می‌تواند در صورت بازاریابی مناسب به یک کالای صادراتی مهم تبدیل شود و در شرایط تحریم نفتی برای اقتصاد کشور مفید باشد.

دستپاک اظهار کرد: در سراسر کشور ۲۹ استان با ظرفیت تولید فرش دستباف شناسایی شده که قزوین هم در این ردیف است اما هنوز ظرفیت‌ها و استعدادهای هنری شما شکوفا نشده است و باید برای آن تدبیر کنیم. وی تصریح کرد: ایرانی را با فرش دستباف می‌شناسند و هیچ صنعت و کالایی قادر نیست با فرش ایران رقابت کند و بیانگر هویت ما باشد. دستپاک یادآورشد: در سال گذشته اولین کالایی که توسط امریکا پس از نفت تحریم شد، فرش دستباف بود و سه کالای استراتژیک پسته، زعفران و فرش در دستور تحریم‌ها قرار گرفت تا به اقتصاد ما آسیب بزنند. وی بیان کرد: در شرایطی که بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران جهان بودیم به دلیل غفلت‌های صورت گرفته و انتقال نهال زعفران به افغانستان اکنون این کشور خود را جایگزین ایران کرده و با ازدست دادن باغات پسته امروز امریکا وارد تولید این محصول شده و در فرش هم چین و ترکیه در حال کسب بازارهای جهانی هستند و ما باید تدبیر کنیم تا این بازارها از دست نرود. دستپاک اظهار داشت: نباید نگاه سازمان تامین اجتماعی به بافندگان مانند شاغلان اداری باشد زیرا این افراد ساعت خاصی را ندارند و در طول شبانه روز و هر وقت فرصت کنند به این صنعت و هنر مشغول می‌شوند و اگر بازرسی در وقت اداری بخواهد راستی‌آزمایی کند اشتباه است. رییس مرکز ملی فرش ایران افزود: ۲۰ درصد تولیدات فرش در بازار داخلی و ۸۰ درصد به خارج صادر می‌شود، بنابراین باید برای فروش فرش در داخل برنامه‌ریزی کنیم که در این راستا با توافق صندوق کارآفرین امید قرار است به خریداران فرش دستباف تسهیلات ارزان قیمت داده شود. به گفته او، در شهر هامبورگ آلمان بیش از ۴۰۰ انبار بزرگ فرش داشتیم که با تحریم‌ها این تعداد به ۳۱ انبار رسیده اما همین ظرفیت هم می‌تواند برای بازاریابی فرش ایران مورد توجه قرار گیرد. رییس مرکز ملی فرش ایران تصریح کرد: بزرگ‌ترین نمایشگاه بین‌المللی فرش از ۳ تا ۹ شهریور ماه در تهران برگزار خواهد شد که این رویداد بزرگ‌ترین رویداد بین‌المللی در حوزه فرش دستباف است که دستاوردهای زیادی برای کشور خواهد داشت. او یادآور شد: در این نمایشگاه از ۴ تخته فرش بی‌نظیر که بزرگ‌ترین فرش دستباف ایرانی است رونمایی خواهد شد. دستپاک بیان کرد: این فرش‌های نفیس در ابعاد ۴۰۰ متر و ۶۰۰ متری است که ادعای ایران را در عرصه فرش که بهترین واولین تولیدکننده بی‌نظیر فرش دستباف جهان هستیم را ثابت خواهد کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران