شماره امروز: ۵۴۷

در جریان سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران تشریح شد

| کدخبر: 147926 | |

به دنبال سفر مهم عمران خان نخست‌وزیر پاکستان به ایران در اردیبهشت ماه سال 98 یکی از مواردی که مورد توجه مسوولان دو کشور همسایه قرار گرفت،

به دنبال سفر مهم عمران خان نخست‌وزیر پاکستان به ایران در اردیبهشت ماه سال 98 یکی از مواردی که مورد توجه مسوولان دو کشور همسایه قرار گرفت، حجم پایین مبادلات تجاری و اقتصادی بود. 1.5 میلیارد دلار تبادل تجاری میان ایران و پاکستان با لحاظ ظرفیت جغرافیایی، اقتصادی و روابط دیرینه دو ملت نشان از سطح پایین همکاری‌های اقتصادی دو طرف داشته و نخست‌وزیر پاکستان نیز در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی بر این موضوع تاکید کرد. نخست‌وزیر پاکستان در ملاقات با نمایندگان بخش خصوصی ایران، با اشاره به اینکه کشورهای موفق در اقتصاد جهانی، همواره از یک اسلوب پیروی کرده‌اند و آن، تعامل و توسعه روابط دو‌جانبه با کشورهای همسایه است، گفت: اگرچه کشورهای جنوب‌شرق آسیا که در اقتصاد به ببرهای آسیا معروف هستند، به خوبی از این الگو برای رشد و تعالی اقتصاد خود بهره برده‌اند اما متاسفانه کشورهای «پاکستان، ایران، هندوستان و افغانستان» که در همسایگی یکدیگر هستند و از ظرفیت بالایی در بخش‌های مختلف اقتصادی بهره دارند، نتوانسته‌اند روابط دوجانبه و چندجانبه اقتصادی میان خود را توسعه دهند. عمران‌خان افزود: این در حالی است که کشورهای پاکستان و ایران در طول تاریخ از روابط نزدیک سیاسی برخوردار بوده و هیچ‌گاه شاهد تنش میان این دو کشور نبوده‌ایم، بنابراین در دولت جدید پاکستان به دنبال آن هستیم که فصل تازه‌ای از روابط تجاری دوجانبه را با ایران آغاز کنیم و حتی با وجود تشدید تحریم‌ها، سطح مناسبات اقتصادی را گسترش دهیم.

ارتقای مناسبات تجارت و اقتصادی ایران و پاکستان از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت و به صورت ویژه از سوی رضا رحمانی در دیدار با خانم مسعود سفیر پاکستان در ایران با جدیت در این مدت دنبال شده و مقدمات سفر رحمانی به پاکستان فرآهم آمد. وزیر صنعت، معدن وتجارت، قبل از آغاز سفر 2 روزه خود به اسلام‌آباد، جلسات فشرده‌ای با نمایندگان دستگاه‌های مختلف و بخش خصوصی خود ترتیب داد و همه موارد و موانع پیش روی گسترش همکاری‌های طرفین را احصاء کرد.وی قبل از عزیمت به پاکستان نشستی هم با فعالان اقتصادی استان سیستان و بلوچستان داشت. وزیر صنعت، معدن و تجارت به فعالان اقتصادی سیستان و بلوچستان در فرودگاه زاهدان گفت: جمهوری اسلامی ایران با 15 کشور همسایه است و بر همین اساس باید ضمن شناسایی نیازهای کالایی این کشورها، از همه ظرفیت‌های خودمان برای توسعه صادرات و تنظیم مبادلات تجاری با همسایگان با محوریت استان‌های مرزی بهره ببریم. وی گفت: هم‌اکنون 54 درصد صادرات غیرنفتی از جمهوری اسلامی ایران به کشورهای همسایه صورت می‌گیرد و برای توسعه صادرات از ظرفیت‌های بازاریابی و معرفی کالاهای ایرانی اقدامات بهتری باید صورت پذیرد. رحمانی در ادامه گفت: به زودی و جهت توسعه صادرات و مبادلات تجاری، اختیاراتی به استان‌های مرزی داده خواهد شد تا با همکاری تشکل‌های خصوصی تحرک مناسبی در روابط تجاری ایجاد شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت هدف از سفر خود به پاکستان را شرکت در اجلاس مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور به جهت افزایش مناسبات تجاری و اقتصادی عنوان کرد و افزود: حجم مبادلات ایران با پاکستان 1.3 میلیارد دلار است که این سطح باید با نهایی شدن موافقتنامه تجارت آزاد به پنج میلیارد دلار افزایش یابد. وی تصریح کرد: ایران و پاکستان مشترکات فراوانی در زمینه دینی، فرهنگی و تاریخی دارند و ایران به پاکستان به عنوان کشوری مهم و تاثیرگذار در معادلات منطقه می‌نگرد. رحمانی اظهار کرد: دو ملت ایران و پاکستان به عنوان دو ملت دوست و مستقل برای افزایش قدرت و رفاه خود نیازمند توسعه همه‌جانبه همکاری‌ها هستند و این می‌تواند یک زمینه همکاری بلندمدت و گسترده را فراهم سازد. وی خاطرنشان کرد: ایران ظرفیت‌های مهمی در زمینه تولید انواع مصالح و تجهیزات ساختمانی از قبیل فولاد، شیرآلات، چینی ساختمانی، کاشی و سرامیک، گچ و خصوصاً دو کالای مهم قیر و سیمان داراست و یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان در این عرصه است. در اولین نشست وزیر ایرانی با مشاور نخست‌وزیر پاکستان در امور سرمایه‌گذاری خارجی و نساجی، رحمانی از حضور نساجان و سرمایه‌گذاران پاکستانی در بخش نساجی و تولید پوشاک ایران استقبال کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران