شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 145971 | |

رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: با حمایت مجلس شورای اسلامی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و با دستور وزیر صنعت،

رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: با حمایت مجلس شورای اسلامی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت توانستیم بودجه تخصیصی برای بیمه قالیبافان را در سال 1398 حدود 3 برابر کنیم.

به گزارش شاتا، فرشته دست‌پاک رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: با حمایت مجلس شورای اسلامی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت توانستیم بودجه تخصیصی برای بیمه قالیبافان را در سال 1398 حدود 3 برابر کنیم و امسال تمامی فعالان حوزه فرش دستباف می‌توانند از بیمه قالیبافان استفاده کنند.

دست پاک با اعلام این خبر افزود: موضوع بیمه و امنیت شغلی قالیبافان یکی از دغدغه‌های اصلی ما بوده که با تخصیص این میزان بودجه و ابلاغ آن به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی از سه ماهه دوم امسال به صورت قانونمند و با همکاری سازمان تامین اجتماعی انجام می‌شود.

وی طرح ملی کارآفرینی و توسعه تجارت فرش دستباف را یکی از برنامه‌های مرکز ملی فرش ایران در حمایت از تولید داخلی در سال 1398، دانست و تصریح کرد: این طرح به عنوان یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی وزارت صنعت، معدن وتجارت مورد موافقت قرار گرفته و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز آن را مورد موافقت قرار داده است.

رییس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه در این طرح با وجود مشکلات اقتصادی و شرایط سخت موجود به دنبال ایجاد شغل برای 40 هزار نفر هستیم، گفت: در راستای این طرح، استارت آپ‌ها و صاحبان ایده و فکر نو در حوزه فرش دستباف را دعوت می‌کنیم تا ایده‌های خود را برای توسعه، تولید، فروش و صادرات فرش دستباف ارایه دهند.

دست‌پاک با تأکید بر موضوع آموزش در حوزه فرش دستباف، ادامه داد: به دنبال آموزش قالیبافی نیستیم؛ چراکه این موضوع وظیفه سازمان فنی و حرفه‌ای کشور است و در این زمینه نیز تفاهم نام‌های با ما دارد. ما به دنبال آموزش‌های کلان مانند بازاریابی و برندینگ برای توسعه فروش و صادرات فرش دستباف هستیم.

وی، تجارت الکترونیک را از دیگر اولویت‌های خود دانست و بیان کرد: از استارت آپ‌ها و کسب و کارهای نوین و اینترنتی که در زمینه فروش فرش دستباف در بازارهای داخلی وخارجی از طریق دنیای مجازی و وب بتوانند راهکار ارایه دهند، استقبال می‌کنیم.

رییس مرکز ملی فرش ایران به تشکیل کارگروه‌های فرش دستباف در استان‌های کشور اشاره کرد و گفت: با هماهنگی وزیر صنعت، معدن و تجارت و دستور وزیر کشور، کارگروه‌های فرش استان‌ها به ریاست شخص استاندار تشکیل شده است و این کارگروه هم‌اکنون جزو 5 کارگروه اول استان‌ها است و برنامه‌های سال 1398 با هماهنگی کامل استاندارها در حال انجام است.

دست پاک در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در جهت تقویت بازار داخلی و تولید فرش دستباف، موضوع فروش اقساطی فرش را در اولویت‌های خود قرار دادیم، اضافه کرد: صندوق کارافرینی امید در این زمینه با ما تفاهم‌نامه همکاری منعقد کرده است، با یک سری بانک‌ها برای ارایه تسهیلات این طرح وارد مذاکره شدیم و یک سری بانک‌ها نیز آمادگی خود را برای این موضوع اعلام کرده‌اند.‌

وی در خصوص چگونگی اجرای این طرح نیز گفت: در این طرح به جای ارایه تسهیلات به بافنده‌ها، به خریداران وام می‌دهیم که این موضوع سبب رونق کارگاه‌های فرش دستباف و رونق تولید این محصول خواهد شد. رییس مرکز ملی فرش ایران با اعلام اینکه حدود 20 درصد تولید فرش دستباف صرف بازار داخلی و 80 درصد مابقی صادر می‌شود، بیان کرد: به دنبال برگرداندن فرش دستباف به سبد خانوار ایرانی هستیم. دست‌پاک همچنین تصریح کرد: در گذشته، بسیاری از بانک‌ها در قبال به امانت گذاشتن فرش دستباف به خانواده‌ها وام می‌دادند که این موضوع در یکی دو دهه اخیر کمرنگ شده، اما ما به دنبال احیای آن هستیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران