شماره امروز: ۵۴۷

نایب‌رییس اتاق ایران مطرح کرد

| کدخبر: 145796 | |

عرضه سهام دولت در 18 شرکت بورسی یکی از مصوبه‌های هیات عالی واگذاری در جلسه اخیر بود که بررسی‌ها نشان می‌دهد با قیمت روز گذشته، به اعتباری بالغ‌بر 60 هزار میلیارد تومان نیاز دارد.

عرضه سهام دولت در 18 شرکت بورسی یکی از مصوبه‌های هیات عالی واگذاری در جلسه اخیر بود که بررسی‌ها نشان می‌دهد با قیمت روز گذشته، به اعتباری بالغ‌بر 60 هزار میلیارد تومان نیاز دارد. این در حالی است که  نایب‌رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران معتقد است اگر دولت واقعا به دنبال خصوصی‌سازی این شرکت‌ها باشد، بخش خصوصی پول، تجربه و ساختار موردنیاز برای خرید این سهام را دارد. حسین سلاح‌ورزی می‌گوید: بخش خصوصی توانمند و صاحب‌تجربه در کشور کم نیستند و ازنظر اعتبار و نقدینگی نیز قادر به خرید شرکت‌ها مدنظر واگذاری هستند که اگر قرار باشد این شرکت‌ها فقط به بخش خصوصی واگذار شوند، می‌توانند وارد عمل شوند. سلاح ورزی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران، پایبندی دولت برای پرهیز از واگذاری این شرکت‌ها به بخش غیرخصوصی را خط قرمز موفقیت این واگذاری‌ها دانست و افزود: در دوره‌های قبلی فروش بنگاه‌های دولتی، قرار بود شرکت‌ها صرفا به بخش خصوصی واگذار شود و فلسفه سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی نیز بر همین اساس استوار شده بود اما در عمل چنین اتفاقی رخ نداد چراکه دولت باوجود تعهد زبانی، تعهد عملی برای خصوصی‌سازی واقعی نداشت.

او با تأکید بر اینکه بخش خصوصی ساختار، تجربه و توان خرید سهام دولت در 18 شرکت بورسی را دارد، اظهار کرد: تنها نکته ناامیدکننده در مورد این واگذاری‌ها، تجربه‌های قبلی خصوصی‌سازی است که باوجود حرف‌ها و شعارهای درست دولت، شرکت‌ها به بخش خصوصی واقعی واگذار نشد و این ناامیدی برای موفقیت واگذاری‌های جدید نیز وجود دارد. سلاح ورزی ادامه داد: ما نسبت به تحقق هدف‌گذاری هیات عالی واگذاری در مورد فروش سهام دولت در 18 شرکت بزرگ بورسی خوش‌بین هستیم و امیدواریم با توجه به تأکید رییس‌جمهور مبنی بر خروج صندوق‌های بازنشستگی نهادها از بنگاه‌داری، این‌بار، هدف از واگذاری‌ها، واقعا خصوصی‌سازی باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران