از سوی وزارت صنعت اعلام شد

جزئیات 7 محور رونق تولید

وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای تحقق« رونق تولید» در سال 98 برنامه‌هایی در 7 محور و 35 پروژه تدوین کرده است

۱۳۹۸/۰۲/۰۴ ۰۰:۰۰:۰۰
| | |

وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای تحقق« رونق تولید» در سال 98 برنامه‌هایی در 7 محور و 35 پروژه تدوین کرده است. به گزارش شاتا، اگر چه رونق تولید در تمام سال‌ها جزو برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است، اما در سال 98 با توجه به نام‌گذاری این سال و تاکید مقام معظم رهبری به «رونق تولید» این وزارتخانه برنامه‌های ویژه‌ای برای دستیابی به این امر مهم طراحی کرده است.  در این خصوص 7 محور در اولویت اقدامات قرار گرفته است که در ذیل هر یک به تفکیک بررسی می‌شود.

توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل: ظرفیت خالی واحدهای تولیدی در راستای رونق تولید با به کارگیری ظرفیت‌های خالی 2000 واحد تولیدی با تسهیلات معادل 14 هزار میلیارد ریال فعال‌سازی می‌شود. همچنین رشد 25 درصدی تولیدات نساجی و پوشاک با اشتغال 93 هزار نفر از برنامه‌های ویژه سال 98 است که با پروژه توسعه تولید و تجارت صنایع نساجی و پوشاک انجام می‌شود. افزایش ظرفیت تولید یک هزار دستگاه یخچال، 800 هزار دستگاه ماشین لباسشویی و 300 هزار دستگاه بخاری گاز سوز هرمیتک هوشمند هم با اجرای پروژه ساماندهی و تکمیل محصولات لوازم خانگی برنامه‌ریزی شده است. همچنین اجرای پروژه توسعه صنایع دریایی از برنامه‌های سال 98 است. نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی سنگین به تعداد 202 هزار و 500 دستگاه انواع ناوگان تجاری، حمایت از تامین و توسعه ناوگان حمل و نقل ریلی به تعداد 13 هزار و 100 نوع واگن، بازسازی و نوسازی صنایع و صنوف تولیدی (حداقل تعداد 1500 واحد) و توسعه کارآفرینی و تجارت فرش دستباف زیر مجموعه مرکز ملی فرش ایران از جمله برنامه‌های سال 98 جهت توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل است.

تولید و تعمیق ساخت داخل: تولید و تعمیق ساخت داخل از برنامه‌های دیگر امسال است که برای رسیدن به این محور، اجرا و پیاده‌سازی پروژه توسعه خوشه‌های صنعتی به تعداد 40 خوشه صنعتی، اجرای برنامه‌های ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی در 500 واحد صنعتی (در صنایع لوازم خانگی وخودرو) برنامه‌ریزی شده است.

توسعه صادرات غیر نفتی: با توجه به شرایط موجود کشور صادرات، به‌خصوص صادرات غیر‌نفتی از برنامه‌های ویژه است که تمرکز وزارتخانه بر صادرات به 15 کشور همسایه به ویژه 5 کشور است. افزایش حجم و تنوع محصولات صادراتی (کالا و خدمات) به کشورهای همسایه، توانمندسازی و توسعه بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط با هدف افزایش صادرات و گسترش قراردادهای تهاتری کالا– کالا برای مبادلات کالاهای وارداتی و صادراتی از طرح‌های برنامه‌ریزی شده برای رسیدن به این هدف است.

توسعه معادن و صنایع معدنی: با توجه به اینکه بخش معدن ظرفیت بالایی در اقتصاد ایران دارد و در شرایط کنونی کشور باید از این فرصت بیشتر بهره‌مند شویم در این راستا اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی، پروژه توسعه فعالیت‌های اکتشافی، پروژه احیاء، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس به تعداد 150 معدن، پروژه تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی (فولاد، مس و آلومینیوم) و پروژه تجهیز و نوسازی معادن کشور در این راستا اجرا می‌شود.

توسعه فناوری و شرکت‌های دانش بنیان با تغییر رویکرد: اجرای طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (طرح ملی تاپ)، حمایت از رسوخ فناوری‌های ایجاد شده توسط شرکت‌های دانش بنیان به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران صنعت با همکاری تشکل‌های مرتبط (100 پروژه)، حمایت از ایجاد دانش فنی و فناوری تولید محصولات منتخب وارداتی از نظر ارزبری با همکاری دانشگاه‌های توانمند کشور

(20 مورد) و ایجاد مراکز تحول دیجیتال انجام می‌شود.

مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری: همچنین برای مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری سامانه لجستیکی تجاری و زنجیره‌های تامین کشور، تکمیل ارتباطات سامانه جامع تجارت با سایر دستگاه‌ها از جمله گمرک، سازمان بنادر و دریانوردی و حذف ارتباطات کاغذی و حمایت از توسعه فروشگاه‌ها و بازارهای الکترونیکی کالا و خدمات برنامه‌ریزی شده است.

بهبود فضای کسب و کار: اصلاح فرآیندها و دستورالعمل‌ها و حذف یا کاهش زمان صدور مجوزها، پیگیری مقررات‌زدایی و تنقیح قوانین مانع تولید، شفاف‌سازی و ایجاد دسترسی آزاد به اطلاعات برای عموم ذی نفعان و مبارزه با فساد اداری، ایجاد و توسعه سامانه‌های جامع مطالعاتی، تدوین و ابلاغ سیاست‌های صنعتی، معدنی و تجاری و اجرای رتبه‌بندی و تکریم سرمایه‌گذاران و کارآفرینان برتر از جمله تغییراتی است که باید برای بهبود فضای کسب و کار در نظر گرفته شود.

تأمین منابع مالی و توسعه سرمایه‌گذاری: در محقق شدن تمامی محورها تامین مالی و توسعه سرمایه‌گذاری نقش موثری دارد که برای رسیدن به این امر مهم در سال 98 جذب سرمایه‌گذاری با هدف ساخت داخل کالاهای منتخب وارداتی دارای قابلیت صادرات، به کارگیری و تجهیز ابزارهای نوین تامین مالی با هدف جذب نقدینگی سرگردان، بسترسازی و حمایت از راه‌اندازی هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری استانی و رشته‌ای با همکاری سازمان بورس (3 هلدینگ) و سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های توسعه‌ای در مناطق محروم و کمتر برخوردار برنامه‌ریزی شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران