شماره امروز: ۵۴۷

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق عنوان کرد

| | |

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با اعلام آمادگی کشور عراق برای راه‌اندازی بانک مشترک ایران و عراق گفت:

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با اعلام آمادگی کشور عراق برای راه‌اندازی بانک مشترک ایران و عراق گفت: در مذاکرات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با طرف عراقی بحث بانک مشترک ایران و عراق مطرح شد و بانک «رافدین عراق» اعلام آمادگی کرد تا شعبه‌ای در ایران تاسیس کند. سیدحمید حسینی در خصوص نقش روابط بانکی در مبادلات تجاری ایران و عراق اظهار کرد: روابط ما در عراق در شرایط تحریم عراق شکل گرفت و در دوره تحریم‌های ما این روابط ادامه یافت و از این رو، روابط ایران و عراق چندان بر روابط بانکی استوار نبوده است و در مجموع، عراق کشوری نیست که بانک‌ها در آن محوریت اساسی داشته باشند و نظام بانکی قویی داشته باشد.

به گفته حسینی، بزرگ‌ترین بانک عراق یعنی بانک «تی‌بی‌آی» در سرتاسر این کشور، به اندازه یکی از بانک‌های ما در تهران، شعبه ندارد و سایر بانک‌های این کشور نیز 10 تا 12 شعبه دارند و مردم عراق هم به دلایل مختلف از جمله ربوی دانستن بانک‌ها و هراس از گرفتار شدن در پروسه مالیات و غیره، تمایلی به استفاده از خدمات بانکی ندارند؛ لذا عراقی‌ها از بانک گریزانند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق در مورد تسهیل صادرات از سوی صادرکنندگان ایرانی به کشور عراق به دنبال تصمیم اخیر بانک مرکزی، گفت: با هماهنگی بانک مرکزی و دستورالعملی که به زودی اعلام می‌شود، صادرکنندگان ما می‌توانند دینار خود را به بانک‌های ایرانی در عراق تحویل دهند و در ایران، معادل ریالی آن را از بانک دریافت کنند.

حسینی با بیان اینکه این فرآیند قبلا توسط صرافی‌ها انجام می‌شد افزود: بعد از تحریم‌ها مشکلاتی به وجود آمد که این فرآیند را سخت‌تر می‌کرد، بنابراین بانک مرکزی به منظور بازگشت ارز حاصل از صادرات، به بانک‌های ایرانی در عراق ماموریت داد تا دینار حاصل از صادرات کالای صادرکنندگان ایرانی به عراق را دریافت کنند و معادل ریالی آن را در کشور تحویل دهد.

به گفته او، هم‌اکنون بانک ملی این فرآیند را آغاز کرده و عملا هم ارز صادرات به عراق به ایران باز می‌گردد و هم مشکلات صادرکنندگان برطرف می‌شود. دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق همچنین با اعلام آمادگی کشور عراقی برای راه‌اندازی بانک مشترک ایران و عراق گفت: در مذاکرات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با طرف عراق بحث بانک مشترک ایران و عراق مطرح شد و بانک «رافدین عراق» اعلام آمادگی کرد تا شعبه‌ای در ایران تاسیس کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران