شماره امروز: ۵۴۷

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد

| | |

نظارت بر اجرای برنامه‌های ۱۰گانه بهبود وضعیت خودرو‌سازان با حضور معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت به صورت هفتگی کلید خورد. معاون وزیر صنعت،

نظارت بر اجرای برنامه‌های ۱۰گانه بهبود وضعیت خودرو‌سازان با حضور معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت به صورت هفتگی کلید خورد. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در شرکت‌های سایپا و ایران خودرو طی نشست مشترک با مدیران و مسوولان اجرایی این دو خودرو ساز بزرگ، بر اجرای برنامه‌های ۱۰گانه تاکید و خواستار تدوین برنامه زمان‌بندی مشخص برای توسعه کیفی و کمی تولید خودرو تا پایان سال ۹۸ شد. به گزارش شاتا، فرشاد مقیمی در این نشست که به صورت جداگانه در شرکت‌های خودرو‌سازی برگزار شد، افزود: در شرایط کنونی و با توجه به افزایش مشتریان، خودروسازان باید ارتقا کیفیت خودرو را درکنار افزایش تیراژ تولید مدنظر قرار دهند. او ادامه داد: توسعه صنعت خودرو‌سازی در کشور با توجه به سهم این صنعت در تولید ناخالص ملی و اشتغال صنعتی از برنامه‌های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و تلاش می‌شود با رفع موانع پیش روی این صنعت فضا به سمت کاهش نارضایتی و افزایش اعتماد عمومی سوق داد. مقیمی اجرای برنامه‌های ۱۰ گانه را در همین راستا برشمرد و گفت: افزایش کیفیت، میزان تولید، توسعه عمق ساخت داخل و برنامه‌ریزی برای خصوصی‌سازی این صنعت از جمله برنامه‌های طرح ساماندهی صنعت خودرو است و خواست عمومی براین است که خودرو‌سازان برنامه‌های عملیاتی خود را در راستای اجرای این سیاست‌ها تدوین کرده و نخستین گام را برای اعتماد‌سازی و کاهش نگرانی مردم بردارند.

   تعیین قیمت  محصولات  تولیدی

او تحویل همه تعهدات به مشتریان، واگذاری اموال غیر مولد، تعیین قیمت محصولات تولیدی و بازنگری قرارداد‌های فی مابین خودروسازان و قطعه‌سازان را از اولویت‌های این طرح برشمرد و افزود: افزایش سقف اعتباری شرکت‌های خودروساز و قطعه ساز، تامین ۸۴۴ میلیون دلار منابع ارزی، تامین ۴هزار میلیارد تومان تسهیلات نقدینگی و امکان گشایش ال سی داخلی برای قطعه‌سازان از دیگر برنامه‌های ۱۰گانه برای بهبود وضعیت صنعت است. مقیمی در ادامه با اشاره به وجود چالش‌های توسعه این صنعت تصریح کرد: در شرایطی که دشمن صنعت خودرو و قطعه‌سازی کشور را هدف‌گذاری کرده است ما باید با تلاش در افزایش عمق ساخت داخل به ویژه در صنعت قطعه‌سازی بتوانیم این صنعت را از وابستگی به قطعات خارجی منفک‌سازیم.

   داخلی‌سازی قطعات خودرو

او خواستار ارایه برنامه عملیاتی از سوی دو خودروساز بزرگ در جهت داخلی‌سازی قطعات خودرو شد و گفت: تولیدکنندگان با شناسایی توانمندی‌های قطعه‌سازان اقدام به برنامه‌ریزی برای توسعه تولید این قطعات نمایند. معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت در ادامه با اشاره به برنامه‌ریزی برای رفع مشکل نقدیگی خودرو‌سازان و پیگیری برای تسریع در اختصاص اعتبارات به این صنعت افزود: خودرو‌سازان با توجه به بستر‌های ایجاد شده باید نسبت به اخذ این تسهیلات اقدام کنند. او اختصاص این تسهیلات را در راستای افزایش تولید خودرو و بهبود کیفی این صنعت عنوان کرد و گفت: امیدواریم با اختصاص تسهیلات از سوی بانک مرکزی و تسریع این موضوع از سوی بانک‌های عامل در ایام پایانی سال، ​ شاهد بهبود وضعیت این صنعت و کاهش نارضایتی‌ها باشیم. معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت موانع گمرکی را از دیگر مشکلات این صنعت برشمرد و گفت: با همکاری گمرک، ترخیص قطعات تسهیل شده و به زودی این مشکل رفع خواهد شد. مقیمی همچنین خواستار ارایه آمار روزانه از وضعیت تولید و تحویل به مشتریان شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران