شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 139335 | |

وزیر صنعت، معدن و تجارت از آغاز پرداخت تسهیلات برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی از هفته گذشته خبر داد.

خودروسازان موظف به حفظ حقوق مصرف‌کننده هستند

وزیر صنعت، معدن و تجارت از آغاز پرداخت تسهیلات برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی از هفته گذشته خبر داد. رضا رحمانی در یک برنامه تلویزیونی، با اشاره به اینکه تولید مستلزم سرمایه در گردش، نقدینگی، مواد اولیه و بازار است، گفت: امسال نیاز تأمین سرمایه در گردش در تولید به دلیل شرایط ویژه اقتصادی بیشتر شده است؛ بنابراین قرار شد ۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی تزریق شود. به گفته او، تأمین نقدینگی از هفته قبل در بانک‌ها با هماهنگی بانک مرکزی شروع شده و با مصوبه شورای پول و اعتبار با سود ۱۸ درصد و ۱۴ درصد و در روستاها با سود ۶ درصد و ۴ درصد در نظر گرفته شده است.

رحمانی همچنین او با تاکید بر اینکه در صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی قراردادها باید به گونه‌ای تنظیم شود که حقوق مصرف‌کننده پایمال نشود، اظهار کرد: قراردادها باید بازنگری شود و قوانین مطابق با دستورالعمل‌ها تنظیم شود. همچنین باید به دستورالعمل‌های زمانی و قمیت عمل شود. او افزود: بنابراین همه خودروسازان موظف به حفظ حقوق مصرف‌کننده هستند و مردم نیز باید به خودروسازان داخلی اعتماد کنند. وزیر صنعت در ادامه با بیان اینکه در طرح تشدید نظارت با همکاری اصناف و تعزیرات و دادستان‌ها بازار به دقت رصد می‌شود، تصریح کرد: ذخیره‌سازی‌ها به اندازه مناسب انجام شده و برای رفاه حال مردم صادرات مرغ تا پایان ماه مبارک رمضان ممنوع شده است و اگر احساس شود که بازار داخل کمبود دارد واردات نیز مجاز خواهد بود. او هچنین از آغاز طرح پوشاک در ۵ استان به صورت پایلوت خبر داد و گفت: در حوزه لوازم خانگی و تولید بر تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی تاکید شده است. رحمانی همچنین خاطرنشان کرد که راه‌حل مشکلات اساسی کشور حفظ تولید است و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری این یک تکلیف است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه اظهار کرد: در حوزه اقتصادی، صنعت، معدن و تجارت، در حوزه فناوری و علوم پیشرفته اقدامات خوبی انجام شده، اما بیان اقدامات و نکات مثبت و عملکردها نافی مشکلات نیست. او با اشاره به اینکه تا دو سال آینده شهرک‌های صنعتی به پیشرفت‌های قابل توجهی خواهند رسید، اظهار کرد: در حال حاضر ۹۷۸ شهرک مصوب و به بهره‌برداری رسیده وجود دارد که در ۸۵۸ شهرک واگذاری زمین شروع شده و فعالیت ادامه دارد که نشان‌دهنده توجه خوب در بخش شهرک‌های صنعتی است. به گفته او، ایران یک کشور پرپتانسیل معدنی است که ۶۸ نوع ماده معدنی شناخته شده و ۵۱ میلیارد تن ذخایر قطعی دارد و با اکتشافات جدید نیز این اعداد به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت.

نگاه سنتی به جذب سرمایه‌گذاری

شاتا|معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت از بهره‌برداری 209 طرح در دهه فجر خبر داد و گفت: در مجموعه کشوری 37 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و با بهره‌برداری این طرح‌ها 25 هزار اشتغال ایجاد می‌شود. سعید زرندی در جلسه با سرمایه‌گذاران در شاهرود ضمن تبریک ایام دهه فجر اظهار کرد: فراموش نکنیم در حوزه سرمایه‌گذاری جز اینکه به توان مردم مراجعه کنیم، چاره‌ای نداریم. در سال گذشته اتفاقات خوبی رخ داد و حوزه صنعت رشد خوبی داشته است. او با بیان اینکه در دهه فجر 209 طرح بزرگ به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: در مجموعه کشوری 37 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و با بهره‌برداری این طرح‌ها 25 هزار اشتغال ایجاد می‌شود. معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه تنها راه خارج شده از وضعیت کنونی اقتصادی در کشور فعال‌سازی مجدد تولید است، تصریح کرد: وقتی در ایام بحران اقتصادی قرار داریم، باید نحوه تصمیم‌گیری و عملکرد ما با 5 سال گذشته تفاوت داشته باشیم. زرندی ادامه داد: در کشور حدود 1700 میلیارد تومان نقدینگی داریم. در واقع ما در کشور مشکل نقدینگی نداریم، بلکه باید یاد بگیریم چگونه پول‌ها را با تولید آشتی دهیم. در این موقعیت هنر ما این است که نگاه مان را تغییر دهیم. او با تاکید بر اینکه هنوز 85 درصد از تامین منابع مالی کشور بانکی است، گفت: نگاه‌های ما قدیمی است. باید به ظرفیت‌های مردمی و پتانسیل‌های استانی توجه بیشتری داشته باشیم. گاهی به یک استان کمک می‌کنیم و کارهایی انجام می‌دهیم که در راستای مزیت‌های آن استان نیست.

افزایش واحدهای معدنی در دستور کار وزارت صنعت

شاتا |معاون امور معادن وصنایع معدنی وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به برنامه‌های مهم وزارت متبوع خود جهت حفظ وتوسعه واحدهای تولیدی کوچک، افزود: اعطای تسهیلات و کمک‌های فنی و اعتباری از جمله سیاست‌های این وزارتخانه برای حمایت از صنایع کوچک است. جعفر سرقینی در حاشیه بازدید از یک کارخانه معدنی، گفت: تلاش می‌شود تعداد واحدهای فعال معدنی بیشتر شود. او با بیان اینکه تلاش می‌شود تعداد واحدهای فعال معدنی بیشتر شود افزود: بعضی واحدهای کوچک به خاطر ماهیت کار بیشتر در معرض خطر هستند و وزارتخانه بیشتر مراقب این واحدها است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص مشکل برخی واحدهای معدنی در تامین مواد اولیه گفت: برای تامین مواد اولیه نیز به صورت ثبت سفارش با تخصیص ارز کمک می‌شود. او با اشاره به بازدیدش از کارخانه اکسید منیزیم سربیشه اظهار کرد: این کارخانه در ایران نظیر ندارد و اولین کارخانه تولید محصولات منیزیت در ایران است که تولیدات آن مرتب متقاضی دارد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران