شماره امروز: ۵۴۷

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق مطرح کرد

| کدخبر: 139334 | |

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق جزییاتی از طلب ۲میلیارد دلاری ایران از عراق را تشریح کرد و از حل‌وفصل ۹۰درصدی این مساله در روزهای گذشته خبر داد

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق جزییاتی از طلب ۲میلیارد دلاری ایران از عراق را تشریح کرد و از حل‌وفصل ۹۰درصدی این مساله در روزهای گذشته خبر داد. حمید حسینی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به طلب 2میلیارد دلاری ایران بابت صادرات انرژی به کشور عراق اظهار کرد: بر اساس قرارداد منعقده با عراق، برق صادراتی ایران به این کشور بر اساس دلار و گاز صادراتی ما به عراق بر اساس یورو، محاسبه شده است اما بعد از اتفاقات اخیر در حوزه بانکی، عراق قادر به پرداخت هزینه برق و گاز وارداتی از ایران بر مبنای این دو ارز نبود. دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق افزود: در چنین شرایطی، شرکت گاز و توانیر کشورمان اصرار داشتند که بهای گاز و برق صادراتی به عراق را بر اساس یورو و دلار دریافت کنند و در طرف مقابل، عراق عنوان می‌کرد با توجه به تحریم‌های موجود، هیچ بانکی حاضر به انتقال این ارزها به ایران نیست.

او با تأکید بر اینکه در 6 ماه گذشته، به هیچ‌وجه عراق از پرداخت بهای گاز و برق وارداتی خود از ایران سر باز نزده است گفت: از 6 ماه پیش، عراق از ایران خواسته بود که با توجه به محدودیت‌های بانکی در انتقال دلار به ایران، بهای گاز و برق وارداتی خود از کشورمان را بر اساس دینار پرداخت کند که طی این چند ماه ایران از قبول «دینار» اجتناب کرد. حسینی با بیان اینکه طرف عراقی بارها تأکید داشته که هیچ مشکلی در پرداخت هزینه برق و گاز ایران ندارد اضافه کرد: طی این مدت، طرف عراقی با واریز مقادیر قابل توجهی «دینار» به حساب بانک مرکزی ایران، سعی در پرداخت هزینه گاز و برق وارداتی خود از ایران را داشت ولی مسوولان ما از برداشت مطالبات خود از این حساب خودداری کردند. او خاطرنشان کرد: متأسفانه طی این مدت، دوستان ما تصور می‌کردند با تهدید به قطع برق و فشار بر عراق قادر خواهند بود تا به‌ازای صادرات برق و گاز، دلار و یورو دریافت کنند و از همین رو از قبول مطالبات خود بر اساس دینار خودداری داشتند ولی به‌نظر می‌رسد با سفر رییس کل بانک مرکزی کشورمان به عراق، مقدمه حل این مشکل انجام شده و این موضوع تا 90 درصد حل‌وفصل شده است. رییس هیات‌مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران در پایان با اشاره به کاهش فاصله قیمتی بین نرخ رسمی دینار و نرخ آن در بازار آزاد گفت: البته یکی از مشکلات گذشته در تبادل مالی بر اساس دینار، فاصله قیمتی بین نرخ رسمی دینار و نرخ آن در بازار آزاد بود که حالا با حداقل شدن این فاصله، به‌نظر می‌رسد نگرانی شرکت گاز و توانیر برای زیان ناشی از این تفاوت قیمتی به حداقل خود رسیده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران