شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 139107 | |

رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: پیشنهاد مشخص ما در خصوص مصرف سوخت این است که بنزین با نرخ ۵ هزار تومان به فروش برسد و ما‌به‌التفاوت ۴هزار تومان در قالب یارانه نقدی پرداخت شود.

پیشنهاد اتاق تهران برای بنزین 5 هزار تومانی

رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: پیشنهاد مشخص ما در خصوص مصرف سوخت این است که بنزین با نرخ ۵ هزار تومان به فروش برسد و ما‌به‌التفاوت ۴هزار تومان در قالب یارانه نقدی پرداخت شود. مسعود خوانساری در نشست بررسی یارانه‌ها در همایش بررسی حکمرانی با بیان اینکه طرح افزایش قیمت حامل‌های انرژی و تخصیص سهمیه سوخت به فرد به جای وسایل نقلیه  که در اتاق بازرگانی بررسی شده بود، گفت: در حال حاضر دهک دهم ۲۳ برابر دهک اول از یارانه بنزین سود می‌برد اما اگر قرار باشد سهمیه سوخت به خودروها به جای فرد داده شود، غیرعادلانه خواهد بود. ما هم در اتاق بازرگانی به دولت اعلام کردیم تا از اجرای این کار جلوگیری شود. او با بیان اینکه به جز سال ۹۵ که رشد اقتصادی مثبت شد، رشد اقتصادی کشور در دهه ۹۰ منفی بوده ادامه داد: سوال این است که با اجرای روش فعلی یارانه‌ها قرار است به چه هدفی دست یابیم. خوانساری با بیان اینکه به‌شدت برای اشتغالزایی نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم، افزود: دو راه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در همه کشورها وجود دارد اما در ایران سرمایه‌گذار خارجی وارد کشور نمی‌شود. در بخش سرمایه‌گذاری داخلی هم بانک‌ها توان لازم برای حمایت از بخش خصوصی را ندارند، بنابراین در حال حاضر تنها راهی که برای سرمایه‌گذاری باقی می‌ماند از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت است که درآمد آن را برای سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و ایجاد اشتغال هزینه کنیم. نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران یادآور شد: سال گذشته رییس موسسه رده‌بندی جهانی فریزر به ایران آمد و از وی درباره سرمایه‌گذاری خارجی در ایران پرسیدیم، رییس موسسه فریزر گفت چرا شما به دنبال جذب سرمایه خارجی هستید، چرا جلوی خروج فزاینده سرمایه از کشور را نمی‌گیرید؟ این باید اولویت اول شما باشد. همچنین رییس این موسسه با بیان اینکه ایرانی‌های خارج از کشور سرمایه دارترین مهاجران خارجی هستند، به ما اعلام کرد که به دنبال جذب سرمایه آنها به عنوان اولویت دوم خود باشید. اولویت سوم را هم برای سرمایه‌گذاری خارجی قرار دهید. ما بررسی و مشاهده کردیم که اظهارات وی کاملا دقیق است. او افزود: پیش‌بینی می‌شود در ایران سالانه ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه بنزین پرداخت می‌شود، این در حالی است که هر خط متروی تهران با ۷ هزار میلیارد تومان ساخته خواهد شد، بنابراین با این رقم بالای یارانه بنزین می‌توانیم ظرف دو تا سه سال کل خطوط متروی تهران را تکمیل و اتوبوسرانی شهر را نوسازی کنیم. خوانساری یادآور شد: من با طرح ایجاد سهمیه‌بندی بنزین برای هر فرد و سپس فروش آن در صورت مصرف نکردن در یک بازار متشکل مخالف هستم، پیشنهاد مشخص ما در اتاق بازرگانی در خصوص مصرف سوخت این است که بنزین با نرخ ۵ هزار تومان به فروش برسد و مابه‌التفاوت ۴ هزار تومان در قالب یارانه نقدی پرداخت شود. به گفته او، با این روش مصرف سوخت و حامل‌های انرژی کاهش یافته و بخشی از تولیدات مازاد بنزین و گازوئیل را نیز می‌توانیم به همه کشورهای همسایه که خواهان هستند، صادر کنیم. خوانساری در این باره توضیح داد که در این روش ۵ دهک بالای جامعه متضرر شده و ۵ دهک پایین جامعه منتفع می‌شوند، این عادلانه‌ترین روشی است که می‌شود در بخش مصرف سوخت انجام داد، ضمن اینکه دولت باید متعهد شود اگر قیمت نفت کاهش یابد، رقم یارانه نقدی را کاهش و اگر قیمت جهانی نفت افزایش یافت، رقم یارانه نقدی حامل‌های انرژی را افزایش دهد.

تغییر رویکرد در برگزاری نمایشگاه‌ها

تعادل|حمایت از تولید و صادرات وارد فاز جدیدی می‌شود. روز گذشته سرپرست سازمان توسعه تجارت از آخرین تصمیمات سازمان متبوع خود برای توسعه معرفی و صادرات کالاهای ایرانی گفت. بنا به اظهارات محمدرضا مودودی، برگزاری نمایشگاه‌ها از این پس تغییر خواهد کرد و به سمت ایجاد رویدادهای تجاری خواهد رفت تا زمینه ساز تعامل هرچه بیشتر تجار ایرانی با بازار‌های جهانی شود. او همچنین از تشکیل اتحادیه‌ای برای ساماندهی و امتیازدهی مجریان برگزاری نمایشگاه‌های تجاری خبر داد. به گزارش «تعادل»، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در دومین همایش ملی صنعت نمایشگاهی گفت: برای ساماندهی صنعت نمایشگاهی به عنوان معرف صنعت و تولید کشور، اتحادیه قدرتمند صنعت نمایشگاهی شکل خواهد گرفت. محمدرضا مودودی افزود: سازمان توسعه و تجارت در نظر دارد با کمک به تشکیل این اتحادیه در حوزه صنعت نمایشگاهی، این صنعت را برای دفاع از حقوق خود و راهبری صنعتی-  تجاری در کشور آماده کند. او بیان کرد: انتظار من این است که این اتحادیه مانند اتحادیه‌های دیگر عمل نکند بلکه به عنوان روابط عمومی، صنعت و نشان تجاری ایرانی را در داخل و خارج از کشور معرفی کند. مودودی با بیان اینکه با تشکیل اتحادیه صنعت نمایشگاهی و آموزش مفاهیم جدید در حوزه نمایشگاهی، می‌توانیم کالای ایرانی را در بازار‌های بین‌المللی بیشتر مطرح کنیم، گفت: برای توسعه صادرات باید از ابزار‌هایی پر قدرت استفاده کنیم؛ در این راستا بانک، دولت، قوانین و همه ابزار‌های تجارت، باید رقابتی شود. بدون شک با ابزار‌های قدیمی نمی‌توان خود را به صورت حرفه‌ای در بازار‌های جهانی مطرح کرد. او با اشاره به روند جهانی برگزاری نمایشگاه‌ها گفت: برگزاری نمایشگاه در دنیا تبدیل به برگزاری رویداد شده، اما متأسفانه شاهدیم در ایران هنوز برخی از شرکت‌های نمایشگاهی مبلغی را از شرکت‌ها دریافت کرده و برای یک زمان موقت اقدام به برگزاری نمایشگاه  می‌کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران